jak-kawa-wplywa-na-zdrowie

Lubisz pić kawę? Zastanawiasz się, jaki ma wpływ na Twoje zdrowie? Dowiedz się, czy kawa jest zdrowa dla organizmu i kiedy należy ograniczać jej spożywanie.

Co to jest kawa?

Kawa to jeden z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Powstaje z palonych i zmielonych nasion kawowca. Spożywają ją ludzie w niemal każdym wieku. Kawa traktowana jest jako używka ze względu na zawartość kofeiny, która ma za zadanie pobudzać organizm i dodawać energii. Ponadto kawa wspiera koncentrację, a przede wszystkim charakteryzuje się wyjątkowymi walorami smakowymi. Wiele osób jednak twierdzi, że kawa ma negatywny wpływ na organizm i stara się ograniczyć bądź całkowicie zrezygnować z tego napoju.

Jak kawa wpływ na organizm?

Kawa zawiera w sobie kofeinę, czyli legalną i powszechnie stosowaną substancję psychoaktywną. Kofeina bardzo szybko przenika do krwi i osiąga maksymalne stężenie już po 20-30 minutach od wypicia kawy. Pobudza organizm podnosząc poziom serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia. Oznacza to, że kubek kawy poprawia samopoczucie, a także pozwala na większe skupienie bez uczucia senności. Zalecana dawka kofeiny to 400 mg. W jednej filiżance espresso znajduje się około 60 mg.

Zalety spożywania kawy

Oprócz kofeiny, w kawie znajdują się również inne substancje, które mają pozytywny wpływ na organizm. Polifenole oczyszczając organizm z wolnych rodników, co zapobiega chorobom układu krążenia, a także opóźnia proces starzenia. Kawa ma pozytywny wpływ na układ trawienny – przyspiesza przemianę materii, a także zmniejsza ryzyko powstawania alergii. Ponadto chroni wątrobę przed uszkodzeniem i zmniejsza ryzyko powstawania chorób, takich jak Alzheimer czy Parkinson.

Wady spożywania kawy

Spożywanie kawy w rozsądnych ilościach nie szkodzi zdrowiu. Jednak nadmiar zawartej w napoju kofeiny może powodować zbytnią pobudliwość, a przez to rozdrażnienie i uczucie niepokoju. Często obserwować można przyspieszone bicie serca, oddech, a czasami drżenie rąk. Spożywanie kawy z dużych ilościach może przyczynić się do bólu głowy, nudności i rozdrażnienia.

Spożywania zbyt dużych ilości kofeiny prowadzić może nie tylko do ogólnego rozdrażnienia organizmu, ale również do wypłukania z niego cennych minerałów, takich jak wapń czy magnez. Zbyt częste picie tego napoju może również przyczynić się do odwodnienia, trudności w zasypianiu, niestrawności i zaburzeń trawienia.

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Oprócz tradycyjnej i naturalnej kawy dostępnej w formie zmielonej bądź w formie ziaren, na rynku dostać można również kawy rozpuszczalne. Jest to wysuszony ekstrakt z kawy, do którego nie są dodawane żadne dodatkowe substancje. Zupełnie inaczej wygląda sprawa tzw. napojów kawowych, które dostępne są w formie pojedynczych saszetek bądź gotowych napojów znajdujących się w sklepowych lodówkach. Tego rodzaju napoje w swoim składzie zawierają między innymi cukier, syrop glukozowy, regulatory kwasowości, aromaty i stabilizatory. Spożywanie napojów tego typu może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka i lepiej jest ich unikać.

Kawa to napój, który spożywany w odpowiednich ilościach może mieć pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Nie należy jednak przesadzać i w przypadku zauważenia niepokojących objawów, należy ograniczyć jej spożywanie do absolutnego minimum.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *