ochrona-przed-promieniowaniem-UV
jak-chronic-skore-przed-promieniowaniem-uv

Zależy Ci na zdrowej i promiennej skórze? Zastanawiasz się, co robić, by zachowała swój blask? Dowiedz się, jak chronić skórę przed promieniowaniem UV i zapewnić jej odpowiednią pielęgnację podczas upalnych i słonecznych dni.

Co to jest promieniowanie UV?

Słońce emituje promienie elektromagnetyczne, takie jak podczerwień, światło widzialne oraz promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie UV dzieli się natomiast na trzy typy:

  • promieniowanie UVC – jest to promieniowanie, które w większości pochłaniane jest przez warstwę ozonową; do powierzchni planety docierają jedynie śladowe jego ilości – nie ma większego wpływu na człowieka,
  • promieniowanie UVB – dociera do powierzchni Ziemi w około 5%; jest odpowiedzialne za wywoływanie syntezy melaniny; odpowiada za opaleniznę ciała, a także za jego poparzenia; w nadmiarze może powodować zmiany nowotworowe,
  • promieniowanie UVA – stanowi około 95%; wnika w głąb skóry, powodując w niej zmiany.

Czy promieniowanie UV jest szkodliwe?

Promieniowanie UV ma zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Zaletą korzystania z kąpieli słonecznych jest stymulowanie produkcji witaminy D3, która jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Dodatkowo witamina D3 odpowiedzialna jest za prawidłową pracę mięśni i utrzymywanie zdrowych kości oraz zębów. Promieniowanie słoneczne może być również przydatne przy trądziku czy też atopowym zapaleniu skóry.

Zbyt duża ilość promieniowania jest przyczyną szybszego starzenia się skóry. Staje się ona wiotka i pozbawiona blasku, a także traci jędrność i elastyczność. Promieniowanie może powodować również zmiany skórne – początkowo są to pieprzyki, które z czasem przeobrazić mogą się w zmiany nowotworowe.

Ochrona skóry przed słońcem

Ochrona przed promieniowaniem UV nie jest skomplikowana. Wystarczy stosować się do kilku zasad, by uchronić się przed nieodwracalnymi zmianami.

Pierwszą zasadą jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce szczególnie w godzinach od 10 do 15. Podczas upalnych dni warto chronić oczy i głowę. Okulary powinny gwarantować stuprocentową ochronę zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Należy mieć na uwadze fakt, że promienienie słoneczne odbijają się od powierzchni wody i piasku zwiększając tym samym zagrożenie. W ten sposób przed promieniowaniem warto również zabezpieczać się zimą.

Kolejnym istotnym punktem jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnego rodzaju kremów, balsamów i olejków o różnym stopniu ochrony. Im wskaźnik jest wyższy, tym większa jest ochrona skóry latem. Kremy z filtrem ochronnym tworzą na skórze barierę odbijającą promienie słoneczne. Bariera ta zanika po kąpieli i aktywności fizycznej. Warto zatem uzupełniać ją kilka razy w ciągu dnia – najlepiej co 2 godziny.

Ochrona skóry twarzy latem

Chcąc chronić skórę twarzy przed promieniowaniem UV należy wybrać specjalne kremy z filtrem. Nie poleca się stosowania na twarz balsamów do ciała ze względu na tłustą i ciężką konsystencję. Po nałożeniu tego typu kosmetyku skóra twarzy może być zbyt obciążona. Warto zatem korzystać z kosmetyków przeznaczonych do twarzy. Podczas lata warto zwrócić uwagę na dokładny demakijaż, stosowanie lekkich kosmetyków, a także systematyczne nawilżanie skóry.

Related Posts

2 Komentarzy

  • Oparzenia słoneczne – jak im zapobiegać i jak leczyć? - Kremoteka
    5 maja 2021

    […] Naczelna zasada mówi, by unikać ekspozycji na słońce w godzinach od ok. 11 do 15, kiedy temperatura wzrasta, a w dodatku promieniowanie UV jest najsilniejsze. Jeśli już się opalamy, to nie czyńmy tego godzinami, a np. przez 30 minut, po czym poszukajmy cienia. Musimy również pamiętać o tym, by 30 minut przed pójściem na plażę, czy na miasto (wszak w ruchu opalamy się jeszcze szybciej) zadbać o nałożenie kremu z filtrem, przynajmniej SPF 30, a najlepiej SPF 50. Wtedy na jakieś dwie godziny nasza skóra będzie chroniona, co nie znaczy że powinniśmy opalać się przez tak długi czas. Potem trzeba ponownie posmarować ją kremem z filtrem. Po opalaniu warto pamiętać o użyciu balsamu chłodzącego, który przeważnie zawiera również składniki łagodzące podrażnienia. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Jak chronić skórę przed promieniowaniem UV?. […]

  • Bożenka
    5 sierpnia 2021

    rak ..,, straszna sprawa …. ale za młodu nikt sie nie smarowal, a wszyscy zyli. to sie slonce zmienilo czy teraz sie z taka slabom skórą rodzą??

Average
5 Based On 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array