pexels-angela-roma-7479569

Pęcherze to uniesienie cienkiej warstwy płynu z najbardziej zewnętrznej części skóry, czyli naskórka. Zwykle powstają one w wyniku ciągłego podrażnienia określonego obszaru.

Dlaczego zwykle pojawiają się pęcherze?

Pęcherze pojawiają się zwykle z różnych powodów, zarówno podczas ogólnych, codziennych czynności, jak i w wyniku powikłań zdrowotnych. Wśród ogólnych przyczyn powstawania pęcherzy wymienia się tarcie nowego obuwia lub sandałów, ponieważ materiał, z którego są wykonane, jest obcy dla naszej skóry i dlatego wywołuje reakcję. Innym powodem jest długotrwałe noszenie butów na obcasach, a jeszcze większym brak przyzwyczajenia do konkretnego rodzaju obuwia.

Kolejną przyczyną jest ciągłe ocieranie się skóry o skórę lub inną powierzchnię. Również podczas depilacji woskiem skóra ma tendencję do podrażniania się, a jeśli nie będziemy o nią dbać, to bez wątpienia pojawią się pęcherze. W poważniejszych i rzadszych przypadkach powodami pęcherzy są też infekcje lub choroby skóry, np. różne rodzaje opryszczki, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk dyshidrotyczny i alergiczny, pęcherzyca zwykła i ospa wietrzna.

Czy pęcherze są niebezpieczne?

W większości przypadków pęcherze nie są powodem do obawy o zdrowie, a tym bardziej życie, ponieważ często znikają bez leczenia. Pęcherze nie niosą ze sobą dużego ryzyka, ponieważ przy odpowiednim i ostrożnym leczeniu stopień zagrożenia jest niewielki, a skuteczność zabiegów zależy od organizmu każdej osoby. W innych przypadkach pęcherze są oznaką wczesnych objawów chorób, o które należy zbadać.

Czy pęcherze mogą być oznaką problemów zdrowotnych?

Musimy wziąć pod uwagę, że pęcherze to mechanizmy obronne, dzięki którym możemy być czujni na wszelkie problemy zdrowotne. Wiemy, że powstają z jakiegoś powodu, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak go rozpoznać, czy jest widoczny, jakie są jego przyczyny. Pęcherze, które pojawiają się bez powodu, mogą być objawem innych chorób, takich jak niektóre odmiany tocznia, nowotwory, rak skóry i inne choroby skóry, których objawy są takie same.

Wskazówki, jak bezboleśnie wyleczyć pęcherze.

Istnieje kilka powszechnie stosowanych sposobów na domowe leczenie pęcherzy. Warto też zwrócić uwagę na to, czego nie powinno się robić z podrażnioną skórą.

Starannie oczyść obszar.

Pielęgnacja miejsca, w którym pojawił się pęcherz, jest bardzo prosta. Wystarczy przemyć je wodą z mydłem, zastosować jakiś środek lub maść i dobrze przykryć gazą, aby uniknąć otarć i bólu. 

Nie należy polewać alkoholem.

Wielu z nas popełnia błąd, nakładając na uszkodzone miejsce alkohol, co jest niewskazane, ponieważ substancja ta łatwo podrażnia i powoduje silny ból, ponieważ jest to otwarta rana, dlatego należy zastosować innego rodzaju płyn dezynfekujący. 

Osusz gazą.

W takim przypadku najlepiej jest zastosować opatrunek hydrokoloidowy, czyli rodzaj gazy, która pokrywa i chroni chore miejsce, utrzymuje je w suchości oraz zapobiega otarciom i bólowi.

Zastosuj środek antyseptyczny.

Antyseptyk to maść lub płyn, który zabija zarazki. W przypadku pęcherzy musi być stosowany prawidłowo, a jego głównym celem jest zapobieganie infekcji. Ważne jest, aby zawsze kontrolować stan danego obszaru, sprawdzać, czy nie ma infekcji, a następnie zastosować środek antyseptyczny, przykrywając go nową gazą.  

Unikaj pęknięć pęcherza.

Istnieją sytuacje, w których pęcherze nie powinny wybuchać, ponieważ w pewnym momencie pełnią one funkcję mechanizmu obronnego, w którym to zebrany płyn chroni nas przed drobnoustrojami, a jeśli pęcherz pęknie, istnieje duże prawdopodobieństwo zakażenia.

Kiedy należy osuszyć lub usunąć pęcherze?

Pęcherze można usuwać zawsze w zależności od ich stanu i wielkości, ale należy to robić prawidłowo, aby uniknąć zakażenia danego obszaru. Zdarzają się przypadki, gdy pęcherz jest bardzo duży i powoduje dyskomfort, dlatego możemy go odsączyć z boku, używając całkowicie sterylnych narzędzi, zachowując późniejszą ostrożność. 

Jak można zapobiegać powstawaniu pęcherzy?

Głównym sposobem zapobiegania powstawaniu pęcherzy jest noszenie odpowiedniego obuwia, a także butów, które są dopasowane do stopy. Staraj się rozsądnie dobierać strój, gdy zamierzasz uprawiać jakikolwiek sport, używaj skarpetek z materiału o właściwościach regulujących wilgotność, ponieważ wilgoć jest jedną z głównych przyczyn powstawania pęcherzy, możesz nosić skarpetki do sandałów, używać podwójnych skarpetek i wreszcie używać wkładek, które są wykonane właśnie po to, by zapobiegać powstawaniu pęcherzy. Wszystko to pomoże Ci uniknąć różnych rodzajów tarcia.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Czasami z powodu niewłaściwej pielęgnacji lub nieodpowiedniego usuwania pęcherzy dochodzi do zakażenia i przedłużenia czasu trwania infekcji, co jest widoczne, gdy w zmienionym chorobowo miejscu pojawia się krew i ropa, czerwone smugi. Właśnie wtedy powinniśmy udać się do lekarza.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array