rośliny-doniczkowe-jesien
podlewana roślina doniczkowa

Twoja kolekcja roślin diametralnie się powiększyła i dumnie zdobi Twoje wnętrza? Zastanawiasz się, czy sezon grzewczy nie będzie zabójczy dla roślin? Dowiedz się, jak pielęgnować rośliny doniczkowe w sezonie grzewczym i na które z nich szczególnie uważać.

Jesień i zima dla roślin doniczkowych

W okresie jesienno-zimowym większość roślin doniczkowych przechodzi w tzw. okres spoczynku. Oznacza to, że na początku listopada dobrze jest wprowadzić pewne ograniczenia i nieco zmienić nawyki w ich pielęgnacji. Przyczyną tej zmiany jest dość drastyczna zmiana warunków panujących za oknem. Do wnętrz mieszkań i domów zaczyna docierać coraz mniej naturalnego światła niezbędnego do prawidłowego rozwoju roślin, zaczyna robić się zimno i rozpoczyna się sezon grzewczy, który skutecznie wysusza powietrze. Większość roślin doniczkowych pochodzi z terenów tropikalnych, dlatego też okres jesienno-zimowy jest kluczowy dla ich prawidłowego rozwoju. Nieprawidłowa pielęgnacja jesienno-zimowa może przyczynić się do znacznego osłabienia i wielu chorób rośliny. Jeśli stan ten będzie się utrzymywał, roślina może nie przeżyć zimy.

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe jesienią i zimą?

Największymi problemami, z jakimi mierzy się roślin doniczkowa podczas jesieni i zimy są przede wszystkim: niedostateczna ilość naturalnego światła, narażenie na przeciągi i niską temperaturę, suche powietrze.

Podlewanie roślin doniczkowych

W czasie jesieni i zimy rośliny wchodzą w okres spoczynku. W większości przypadków trwa on od października do marca. W tym czasie wszelkie procesy życiowe rośliny ulegają zahamowaniu. Nie pobiera ona ani dużych ilości składników odżywczych ani nawet dużej ilości wody. Dlatego w okresie jesienno-zimowym należy maksymalnie ograniczyć podlewanie to absolutnego minimum, które uniemożliwia jej uschnięcie. Najlepiej podlewać roślinę ok. raz na 2 tygodnie bądź wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschnie.

Nawożenie roślin doniczkowych

W związku z tym, że w okresie jesienno-zimowym rośliny nie potrzebują dużych ilości składników odżywczych, należy zaprzestać ich nawożenia. W dużej liczbie przypadków zapewnienie roślinom optymalnych warunków spoczynku nie jest możliwe. Warto wówczas sztucznie podtrzymać ich wegetację i od czasu do czasu nawozić. Nawożenie nie może być jednak tak intensywnie, jak w okresie wiosenno-letnim.

Naturalne światło dla roślin doniczkowych

Podczas jesieni i zimy rośliny otrzymują zdecydowanie mniej naturalnego światła niż na wiosnę czy w lecie. Rośliny narażone na brak światła zaczynają tracić liście, co w efekcie może powodować nawet obumarcie rośliny. Dobrze jest zatem wszystkie rośliny z głębi domu przenieść na okres jesienno-zimowy bliżej okien. Najlepiej na takie, które wystawione jest na południowo-wschodnią stronę. W tym okresie nie należy osłaniać okien żadnymi zasłonami czy firanami.

Oczyszczanie roślin

Pielęgnacja roślin powinna obejmować również ich regularne czyszczenie z zalegającego kurzu. Czyste liście są w stanie przyjąć znacznie więcej światła, dlatego koniecznie należy przecierać je zwilżoną ściereczką. Dobrze jest także od casu do czasu zapewnić roślinom letni prysznic.

Temperatura i wilgotność odpowiednia dla roślin

Niezwykle ważnymi czynnikami w pielęgnacji roślin jest zapewnienie im odpowiedniej temperatury i wilgotności. Temperaturę powinno dostosowywać się do ilości światła, jaka dociera do rośliny. W przypadku jesieni i zimy tego światła jest znacznie mniej, dlatego istotne jest, by temperatura również była odpowiednio niższa. Mowa tutaj o temperaturze nawet 16-18 stopni Celsjusza. Najlepiej zatem przenieść wszystkie rośliny do nieogrzewanego pomieszczenia.

Podobnie wygląda sytuacja z wilgotnością. Rośliny, które przebywają w pomieszczeniu ze zbyt suchym powietrzem są narażone na szkodniki, takie jak czerwce czy przędziorki. Warto zatem podnosić wilgotność powietrza np. zraszając rośliny czy ustawiając rośliny na podstawkach z kamieniami. Dobrym sposobem jest także suszenie pranie w pomieszczeniu, gdzie znajdują się rośliny, a także rozwieszanie na grzejnikach pojemników z wodą.

Related Posts

3 Komentarzy

  • Ogrodolandia
    10 listopada 2020

    Bardzo przydatny wpis 🙂 Rośliny nie ucierpią!

  • Magda
    12 sierpnia 2021

    Świetny tekst! Mam nadzieję, że moje rośliny przetrwają ten kiepski dla nich czas…

  • lidzia1
    8 października 2021

    Ledwo się jesień zaczęła, a kwiatki już umierają ://////

Average
5 Based On 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array