komandor_kuchnia_meblekuchenne-2_small
jasna i przestronna kuchnia

Wyspa jest ciekawym elementem wyposażenia, który można wykorzystać na wiele sposobów. W wielu domach będzie ona łączyła funkcję blatu roboczego z miejscem do spożywania posiłków. Jak urządzić kuchnię w nią wyposażoną w stylu skandynawskim?

Wystrój kuchni w stylu skandynawskim

Czym wyróżnia się kuchnia w stylu skandynawskim? Na pierwszy plan oczywiście wysuwa się tutaj prostota – minimalistyczne meble, neutralne kolory, dużo światła i funkcjonalna aranżacja. Jednak to nie wszystko. W kuchni w stylu skandynawskim można znaleźć, chociażby fakturę nawiązującą do naturalnych materiałów: najczęściej drewna, ale też przykładowo kamienia. Wyjątkowym miejscem są ściany, na których najczęściej królują proste, minimalistyczne kafle. Kuchnia skandynawska to przede wszystkim jednak miejsce praktyczne, a prostota zastosowanych tam rozwiązań jest jego największym atutem. Jednocześnie ciężko nazwać ją surową – warto zadbać w niej o przyjemne dla oka przedmioty. Drewniane elementy ozdobne czy praktyczne dodatki takie jak ciekawa lampa lub zioła w doniczkach skutecznie dodają uroku.

(Więcej porad – https://domar.pl/porady-inspiracje/inspiracje/kuchnia-w-stylu-skandynawskim/)

Wyspa w stylu skandynawskim

Gdy decydujemy się na kuchnię wyposażoną w wyspę, musimy zdawać sobie sprawę, że to właśnie ten mebel będzie najmocniejszym punktem całej aranżacji. Sam typ tego mebla zależy przede wszystkim od tego, jakie funkcje będzie on pełnić. Najczęściej jednak jest to miejsce, w którym możemy dodatkowo przygotowywać posiłki, a także je spożywać. Wyspa w stylu skandynawskim powinna więc przede wszystkim być prosta i funkcjonalna. Nie bójmy się postawić na klasyczne, białe fronty. Dobrym rozwiązaniem jest przełamanie ich blatem o fakturze naturalnego drewna. Często przy wyspie umieszczone są również krzesła lub hokery. W ich przypadku też najlepiej postawić na prostotę – neutralne barwy i elementy przypominające drewno. Ciekawą opcją są modele tapicerowane – wygodne i miłe dla oka.

Krzesła i hokery w stylu skandynawskim

Krzesła i hokery ustawione przy wyspie zazwyczaj mocno rzucają się w oczy – także w stylu skandynawskim. Przy tego typu aranżacji najlepiej jednak jest postawić na materiały naturalne lub tworzywa je przypominające. Zazwyczaj wyróżniają się one prostym designem, lecz nawet w aranżacji w stylu skandynawskim możemy zdecydować się na ciekawe akcenty. Nietypowe nogi połączone metalowymi wspornikami czy modele przypominające te sprzed kilkudziesięciu lat skutecznie urozmaicą aranżację. Warto także zdecydować się na meble z tapicerowanym siedzeniem. W tym przypadku jednak istotne jest również utrzymanie ich w czystości – postawmy więc na materiały odporne na zabrudzenia oraz takie, które w razie potrzeby można bardzo łatwo i szybko doprowadzić do porządku.

Oświetlenie w kuchni z wyspą w stylu skandynawskim

Oświetlenie to ważny element w każdej kuchni. Nie tylko ma ono wpływ na design, ale też nie można zapominać o jego funkcjonalnych walorach. W kuchni z wyspą bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie centralnego punktu. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się lampy zawieszone dość nisko nad blatem, jednak z zachowaniem odpowiedniej przestrzeni niezbędnej do wygodnego przygotowywania posiłków. Jeśli nad wyspą umieściliśmy również szafki wiszące, minimalistyczne oświetlenie można zamontować właśnie na ich spodzie. W tym celu najlepiej sprawdzą się lampy LED – w formie taśmy lub małych świetlików wpuszczanych w dół szafki. Styl skandynawski jest prosty, a jednocześnie przyjemny dla ok, dlatego w tego typu aranżacji kuchni z wyspą to także miejsce na minimalistyczne żyrandole czy skromne kinkiety.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *