studio_tatuazy

Polacy pokochali tatuowanie się. Już ponad 75% osób w wieku 18-25 lat swój stosunek do tej formy ozdabiania ciała określa jako pozytywny. Nic więc dziwnego, że zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych ośrodkach powstają nowe miejsca, świadczące profesjonalne usługi z zakresu tattoo. Jakie wymogi prawne trzeba spełnić, by móc legalnie prowadzić tego rodzaju biznes?

Warunki dla salonów tatuażu – podstawa prawna

Aktualne przepisy regulujące prowadzenie działalności w branży beauty, takiej jak np. studio piercingu, zakład fryzjerski, gabinet odnowy biologicznej czy właśnie salon tatuażu, pochodzą z 2004 roku. W 2019 roku pojawił się co prawda projekt nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia określającego zasady funkcjonowania tego typu biznesów, jednak nadal nie wszedł on w życie, dlatego fryzjerzy, kosmetyczki czy tatuażyści w dalszym ciągu zobowiązani są do przestrzegania wytycznych z 2004 roku.

Salon tatuażu – wymogi lokalowe

Zgodnie z nimi, chcąc profesjonalnie wykonywać piercing lub tatuaż, właściciel salonu musi dysponować ogrzewanym i wyposażonym w ciepłą wodę lokalem, który jest na stałe podłączony do kanalizacji. Studio powinno być zlokalizowane w odrębnym budynku lub lokalu, ewentualnie stanowić jego wyodrębnioną część, z osobnym wejściem. Przejście do salonu nie może prowadzić przez pomieszczenia, w których świadczone są inne usługi, np. gastronomiczne czy spożywcze.

Jakie strefy należy wyznaczyć w pomieszczeniu?

Właściciel salonu tatuażu zobowiązany jest do wyznaczenia w swoim studiu określonych stref, które umożliwiają spełnienie niezbędnych wymogów sanitarnych oraz pozwalają bezpiecznie prowadzić działalność. Należą do nich:

– szatnia wraz z poczekalnią dla klientów,

– szatnia dla pracowników z oddzielnymi szafkami na odzież prywatną, robocza oraz ochronną,

– łazienka z umywalką dla osób korzystających z usług studia tatuażu,

– osobne pomieszczenie na przechowywanie brudnej odzieży roboczej,

– miejsce do przechowywania narzędzi oraz środków i preparatów kosmetycznych,

– miejsce na pojemniki do gromadzenia odpadów.

Inne istotne wymogi sanitarno-epidemiologiczne

Jeśli na terenie studia piercingu lub salonu tatuażu ma być prana odzież, jego właściciel musi spełnić dodatkowe wymogi, dlatego w praktyce znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się korzystanie z domowej pralki lub pralni. Meble oraz wszelkie inne elementy wyposażenia powinny mieć łatwo ścieralne powierzchnie, które ułatwiają dezynfekcję pomieszczenia. Zabiegi należy wykonywać w jednorazowych rękawiczkach, a materiały takie jak igły do tatuażu, waciki, tampony czy papierowe ręczniki mogą być używane wyłącznie jednorazowo. Po skończonym użytkowaniu należy je wyrzucać do szczelnie zamykanych pojemników o nienasiąkających ściankach.

Zmiany w prawie dla salonów tatuażu – na co trzeba się przygotować?

Warto dodać, że nowe przepisy, projektowane od 2019 roku wprowadzają dodatkowy wymóg, do którego będą musiały zastosować się osoby prowadzące studio piercingu, gabinet kosmetyczny lub salon tatuażu. Mowa o wyznaczeniu specjalnej strefy do sterylizacji urządzeń wielokrotnego użytku. W takiej strefie będzie musiało znaleźć się urządzenie sterylizujące, co dla przedsiębiorców oznacza dodatkowy wydatek w wysokości minimum kilkuset złotych.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array