braille

Obecnie firmy starają się, aby ich produkty były dostępne dla jak największej ilości klientów. Wśród nich są również osoby niewidome i niedowidzące, dla których jedyną możliwością odczytania zamieszczonych na opakowaniach informacji jest stworzone specjalnie dla nich pismo punktowe, czyli alfabet Braille’a. Współczesna technologia pozwala na wydrukowanie etykiet z tego typu napisami, dlatego coraz więcej producentów podejmuje się tego zadania.

Co mówi prawo?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia firmy, które są zobowiązane do zamieszczania informacji w alfabecie Braille’a, to te zajmujące się produkcją farmaceutyków. Bardzo często stosują się do tego również producenci kosmetyków, a ostatnio napisy w tym języku coraz częściej można zobaczyć również na innych towarach. Jest to na pewno wyraz otwarcia na klientów z różnymi potrzebami oraz próba ułatwienia samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej.

Nowoczesne etykiety samoprzylepne

Informacje dotyczące sprzedawanego produktu są umieszczane na jego opakowaniu, a szczególnie na etykietach samoprzylepnych, które znajdują się na większości oferowanych w sklepach towarów. Nowoczesne techniki drukarskie umożliwiają obecnie stworzenie bardzo atrakcyjnych uszlachetnianych laminatami czy lakierami etykiet, które dodatkowo są możliwe do odczytania przez osoby z dysfunkcją narządu wzroku. Wymaga to nie tylko odpowiednich maszyn, ale również bardzo dużej precyzji i staranności odpowiednio wyszkolonego operatora, który je obsługuje.

Jak powstają etykiety z napisami Braille’a?

Etykiety samoprzylepne to produkty, które mają wyróżniać dany produkt, zwracać uwagę klientów i dostarczać im potrzebnych informacji. Jeśli mają one być dostosowane do możliwości osób niewidomych i niedowidzących, ich niezbędnym elementem są nieco wystające wyczuwalne pod dotykiem kropki układające się w konkretne symbole alfabetu Braille’a. Umieszczenie takich symboli na etykietach samoprzylepnych może odbywać się poprzez naniesienie na tradycyjny produkt odpowiednio rozmieszczonych wypukłych punktów za pomocą specjalnej farby pęczniejącej. Inny sposób to wyprodukowanie nakładki z folii transparentnej, która będzie umieszczona na wcześniej wydrukowanej etykiecie.

Jakość i trwałość

Każda etykieta powinna charakteryzować się odpowiednią jakością i wysoką wytrzymałością, jednak te stworzone z myślą o osobach niewidomych muszą być wykonane z najwyższą starannością i na najlepszych materiałach. Minimalizuje to ryzyko uszkodzenia czy zatarcia wypukłego napisu w języku Braille’a, co uniemożliwiłoby jego prawidłowe odczytanie. Nowoczesne technologie pozwalają na stworzenie etykiet z napisami brajlowskimi w różnych kolorach i na różnych podłożach, dlatego producenci mogą wybrać oferty najlepiej komponujące się z wizją marki czy polityką marketingową danej firmy. Starannie zaprojektowane i wykonane etykiety samoprzylepne to nie tylko wyraz solidarności z osobami niepełnosprawnymi, ale też element budowy pozytywnego wizerunku producenta.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array