adobestock_433005211_wp

Podczas uprawiania sportu nasila się potliwość. Gruczoły potowe, rozmieszczone na skórze pracują wyjątkowo intensywnie, a na skórze pojawia się wilgotna, lepka substancja, która wraz z rozwijającymi się bakteriami posiada nieprzyjemny zapach. Jak chronić się przed potem podczas aktywności fizycznej? Masz kilka opcji.

Jak skutecznie chronić się przed nieprzyjemnym zapachem potu?

Pot jest substancją bezwonną, która swój indywidualny dla każdego, nieprzyjemny zapach przybiera w momencie rozkładu bakterii, rozwijających się na skórze w kontakcie z potem. Gruczoły potowe są niezwykle liczne i rozmieszczone na całym ciele. Mamy ich aż dwa miliony. Dzielą się one na gruczoły ekrynowe i apokrynowe, rozpoczynające działanie w okresie dojrzewania. Wzmożona produkcja potu, związana z koniecznością ochłodzenia organizmu podczas aktywności fizycznej jest szczególnie dokuczliwa w okolicy pach, dłoni (wewnętrzna strona) i stóp (podeszwy). W związku z tak intensywną pracą silniejszy jest w tych miejscach zapach potu. Wśród sposobów na eliminację potu pod pachami jest regularna, dokładna i częsta higiena osobista, stosowanie kosmetyków, przeciwdziałąjących przykremu zapachowi, noszenie odzieży, wykonanej z naturalnych materiałów oraz stosowanie zdrowej diety. 

Pot u uprawiających sport – jak przeciwdziałać na czas treningów i występów?

Większość dyscyplin sportowych związana jest z towarzystwem innych osób. Na treningach oraz/lub występach masz bezpośredni kontakt z osobami, przynależnymi do tego samego klubu, często również z przeciwnikami. Trening oraz zawody sportowe nie są czasem na pozwalanie gruczołom potowym pod pachami swobodnie funkcjonować. Ich działanie chłodzące będą musiały przejąć pozostałe. W czasie intensywnych treningów lub decydujących występów nie ma czasu na myślenie o plamach potu na koszulce. Przed wydarzeniem zastosuj skutecznie działającą ochronę. Jak wybrać antyperspirant dla mężczyzn lub dezodorant o skutecznym działaniu?

Dezodoranty w sprayu i w kulce – jak działają?

W ofercie uznanych producentów kosmetyków znajdują się dezodoranty w sprayu, w kulce oraz w formie sztyftu. Wysokiej jakości produkty o starannie opracowanej formule mają za zadanie eliminować zapach potu, pojawiający się pod pachami. W tym celu ich skład bogaty jest w substancje zapachowe oraz antybakteryjne, dzięki którym rozwój bakterii zostaje osłabiony i zapach potu mniej wyczuwalny. Dezodoranty nie wpływają na zatrzymanie wydzielania potu. Dezodorant w sprayu działa skutecznie, tak samo jak dezodorant w kulce, który dłużej się wchłania. 

Antyperspiranty w sprayu i w kulce – suche pachy przez wiele godzin

W składzie antyperspirantów oprócz substancji antybakteryjnych oraz zapachowych znajdziesz alkaliczne sole glinu czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za działanie regulacyjne ilości wydzielanego potu. Jak działa antyperspirant dla mężczyzn? W praktyce oznacza, że antyperspiranty, dostępne w formie aerozolu, w kulce i sztyfcie eliminują wydzielanie się potu w miejscu aplikacji i działają przez wiele godzin, utrzymując suchość skóry. Są często wybierane przez amatorów i zawodowych sportowców, którzy nie chcą zmagać się z plamami potu na koszulce. 

Jak można przeciwdziałać poceniu się podczas uprawiania sportu – sprawdzone opcje?

Wśród dostępnych opcji przeciw poceniu się w trakcie wysiłku zauważamy dezodoranty i antyperspiranty. Obydwa rodzaje kosmetyków dostępne są w sprayu, w kulce i w sztyfcie. Wysokiej jakości produkty cechuje skuteczność działania. Aby ograniczyć potliwość warto stosować zdrową dietę, zakładać ubrania, wykonanie z naturalnych materiałów oraz przewiewne, sportowe, funkcyjne materiały. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array