certyfikat-eac

Historycznie normy Gost wywodzą się jeszcze z czasów ZSRR. Były to podstawowe normy techniczne obowiązujące na terenie całego Związku Radzieckiego. Obecnie standardy Gost obowiązują w krajach członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), która powstała w 1991 roku po rozpadzie ZSRR. Wspólnota została założona przez Federację Rosyjską, Republikę Białorusi oraz Ukrainę. Ta ostatnia opuściła Wspólnotę w 2018 roku z oczywistych powodów. Obecnie do WNP należą: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Rosja, Tadżykistan oraz Uzbekistan.

Do czego służą normy Gost?

Normy Gost zawierają informacje jakie standardy muszą spełniać produkty w kraju, w którym te normy obowiązują. Spełnienie ich norm są warunkiem do uzyskanie certyfikatów i deklaracji, np. Gost R i Gost K.

W większości przypadków nory Gost zostały zastąpione normami ТР ТС, które obowiązują na terenie Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, w której skład wschodzi Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgizja i Armenia.

Mimo zastąpienia wielu norm Gost, wciąż są one potrzebne. Czasami klient wymaga Certyfikatu Gost R, aby rozpocząć z nim współpracę. Firmy wymagają tych certyfikatów, mimo tego, że są one dobrowolne, ale są bardzo znane i społeczeństwo wciąż uznaje symbol Gost R za znak jakości.

Istnieją też obowiązkowe odmiany certyfikatów Gost R, np. certyfikat bezpieczeństwa pożarowego. Jest on wymagany do eksportu oraz sprzedaży wielu materiałów budowlanych na terenie Rosji.
Oprócz certyfikatów, istnieją również deklaracje Gost R, o których wspomniałem wcześniej. Są to dokumenty obowiązkowe dla niektórych grup produktowych, np. zastawy stołowej lub niektórych klejów.

Co ciekawe, niektóre normy Gost są wykorzystywane przy uzyskiwaniu niektórych certyfikatów Ukraińskich. Jest to o tyle dziwne, że oficjalnie Ukraina wystąpiła ze Wspólnoty Niepodległych Państw. Obecnie Ukraina tworzy własne normy na podstawie norm Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej.
Z resztą nie tylko Ukraina tworzy normy w ten sposób. Istnieje wiele norm Gost, które zostały stworzone na podstawie norm ISO.

Czy trzeba się przejmować normami Gost?

To zależy jaki rodzaj produkcji chcemy eksportować na wschód. W większości przypadków nie są obecnie najważniejsze. Istnieje jednak nie aż tak wąska grupa produktów, której nie można wprowadzić na rynki takie jak Rosja czy Kazachstan bez posiadania certyfikatów lub deklaracji wydawanych w oparciu właśnie o normy Gost. W innych przypadkach zwyczajnie się opłaca spełniać te normy. Tak jak pisałem, przeważająca ilość produktów nie wymaga certyfikatów Gost według prawa. Trzeba jednak mieć na uwadze, że bez nich nie dotrzemy do często pożądanej grupy docelowej, którą są klienci indywidualni. Dzieje się tak, ponieważ wiele sieci sklepów, np. budowlanych, wymaga certyfikatów na podstawie norm Gost. Choćby tych dobrowolnych.

Related Posts

1 Komentarzy

  • michau
    24 września 2021

    dobrze wiedzieć…

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array