chwasty

Chwasty są uciążliwymi roślinami, które pojawiają się w nieproszonym miejscu i stanowią konkurencję dla roślin ozdobnych, warzyw lub dla owoców. Mogą konkurować o światło, wodę i składniki pokarmowe. Mają kilka cech, które sprawiają, że doskonale radzą sobie w każdych warunkach. Jak walczyć z chwastami bez używania chemii?

Czym jest chwast i dlaczego stanowi zagrożenie dla innych roślin?

Nieproszone rośliny, jakimi są chwasty, mogą pojawiać się wszędzie tam, gdzie uprawiane są inne gatunki. Rosną na polach, na rabatach, w jagodnikach, w sadach oraz na grządkach z warzywami, rosną również w uprawie pojemnikowej. Są dość odporne i rosną szybko, z tego powodu mogą stanowić poważne zagrożenie dla innych gatunków. Zacieniają rośliny, pobierają wodę oraz składniki pokarmowe, a do tego szybko się rozrastają i rozmnażają. Mogą też przyciągać szkodniki i być źródłem infekcji dla innych gatunków. Chwasty należy usuwać, aby pożądane rośliny mogły swobodnie rosnąć i plonować.

Ekologiczne metody zwalczania chwastów

W uprawach ekologicznych nie stosuje się środków chemicznych, chwasty powinny być usuwane w sposób naturalny. Mogą być to zabiegi mechaniczne, polegające na częstym pieleniu rabat oraz grządek. Chwasty można też ograniczać poprzez stosowanie ściółek lub wzmacniając odporność roślin. Istnieją też innowacyjne roślinne ekstrakty, które skutecznie ograniczają wzrost roślin niepożądanych.

Ściółkowanie roślin

Metoda bardzo skuteczna w przypadku np. truskawek oraz warzyw na grządkach. Podłoże pokrywa się naturalną ściółką, folią lub agrowłókniną. Odpowiedniej grubości ściółka nie pozwala przebić się chwastom. Ściółkowanie ma dodatkowe zalety, rośliny są czyste i części nadziemne nie mają kontaktu z podłożem, co ogranicza gnicie i zakażenie patogenami. Dodatkowo podłoże wolniej paruje i nie nagrzewa się szybko. Ściółkę trzeba uzupełniać regularnie, aby chwasty nie zaczęły się pojawiać. Grządki po zimie można przykryć grubą warstwą agrowłókniny lub folii. W ten sposób pozostałe pod okrywą chwasty zgniją, a wiosną wystarczy tylko przekopać grządki i można rozpocząć wysiew roślin. To ekologiczna metoda, która ogranicza pielenie rabat. Sprawdza się też w sadach owocowych oraz w warzywniaku pod osłonami. Wysiew roślin do specjalnego podłoża, które wolne jest od nasion chwastów, również znacznie ogranicza występowanie konkurencji między roślinami.

Zabiegi ograniczające pojawianie się chwastów

Skuteczne jest stosowanie nawozów organicznych, które wolne są od nasion chwastów. Może być to np. obornik granulowany. Zaleca się też odpowiedni sposób kompostowania. Do pryzmy z kompostem nie powinny trafiać nasiona chwastów oraz części nadziemne roślin inwazyjnych, np. perz lub podagrycznik. Do mechanicznego usuwania roślin nieproszonych używa się motyczek lub specjalnych przyrządów, które pozwalają na punktowe usuwanie chwastów bez zbędnego wzruszania gleby.

Ekologiczne preparaty, które ograniczają rozwój chwastów

Istnieją skuteczne naturalne środki, które likwidują chwasty. Najważniejszą ich zaletą jest to, że nie zawierają chemii. Mogą być z powodzeniem stosowane na chodnikach, podjazdach lub na kostce brukowej. Są bezpieczne dla otoczenia, ludzi i dla zwierząt. Przykładowy preparat można znaleźć tu: target.com.pl. Głównymi substancjami aktywnymi są związki naturalnie występujące w pelargonii. Środek działa już po pierwszym kontakcie z zielonymi częściami roślin. Zastosowany doglebowo szybko rozkłada się na produkty, które są neutralne dla środowiska i nie stanowią zagrożenia dla roślin uprawnych.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array