plac_zabaw

Przydomowy lub osiedlowy plac zabaw to miejsce, które odgrywa bardzo ważną rolę w dorastaniu każdego malucha. Specjalne urządzenia i atrakcje rozwijają motorykę dziecka i zapewniają rozrywkę na świeżym powietrzu. Na co zwrócić uwagę, aby plac zabaw był odpowiednio przystosowany dla najmłodszych? Jakie urządzenia najbardziej podobają się dzieciom? Sprawdź, czym kierować się przy zakupie wyposażenia.

Jakie są najważniejsze elementy na placu zabaw?

Każdy maluch potrzebuje ruchu i rozrywki. Z tego powodu rodzice powinni zapewnić bezpieczne miejsce, w którym dziecko może aktywnie spędzać czas. Obecnie szczególnie popularne są place zabaw z kolorowymi domkami i zjeżdżalniami dla pociech w różnym wieku. Takie konstrukcje urozmaicone są dodatkowymi elementami np.:

  • huśtawkami,
  • drabinkami,
  • ściankami do wspinaczki,
  • torami przeszkód,
  • panelami edukacyjnymi.

Wyposażenie placów zabaw musi być odpowiednio zabezpieczone. Dlatego wieże, zamki czy inne tego typu zestawy mają specjalne barierki i balustrady, które niwelują ryzyko nieszczęśliwego wypadku.

Wyposażenie placu zabaw – czym się kierować?

Przy zakupie poszczególnych elementów trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale także na materiał, z którego wykonano dziecięcy domek czy zamek. Najlepszym wyborem są konstrukcje drewniane, plastikowe i gumowe. Są one bezpieczne dla wszystkich maluchów. Rodzice nie muszą się więc martwić o niebezpieczne uderzenia lub upadki.

Wybierając idealny plac zabaw, należy kierować się też wiekiem i stopniem rozwoju dziecka. Jeśli maluszek dopiero zaczął chodzić, to skomplikowane tory przeszkód i drabinki nie będą najlepszym pomysłem. Wówczas trzeba zadbać przede wszystkim o miękkie podłoże. W przypadku nieco starszych pociech można postawić na bardziej rozbudowane konstrukcje i gadżety. Warto jednak zawsze zwrócić uwagę na certyfikaty i atesty danego elementu.

Jakie wyposażenie placu zabaw jest najlepsze dla dziecka?

Aby mieć pewność, że plac zabaw przypadnie do gustu maluchowi, warto zapytać go o wymarzone akcesoria. Znając zainteresowania dziecka, można z łatwością określić, czy dobrym pomysłem będzie duża ścianka wspinaczkowa, czy może jednak klasyczny drewniany plac zabaw z kolorowym domkiem lub zamkiem.

Życzenia malucha trzeba oczywiście skonfrontować z jego wiekiem i sprawnością ruchową. Niektóre elementy mogą okazać się zbyt skomplikowane dla najmłodszych dzieci. Pod uwagę należy wziąć takie szczegóły jak oparcie w huśtawce, wysokość zjeżdżalni czy specjalne, gumowe zabezpieczenia.

Wielkość wyposażenia – jak duży powinien być plac zabaw?

Plastikowy lub drewniany plac zabaw najlepiej dopasować w taki sposób, aby służył maluchowi przez co najmniej kilka lat. Warto też pamiętać, że dzieci w wieku szkolnym bardzo często zapraszają przyjaciół do zabawy. Dlatego trzeba dokładnie przemyśleć liczbę dodatków, które przykują uwagę całej grupy. Dobrze wyposażony plac zabaw będzie też bardzo przydatny, jeśli na świecie pojawi się młodsze rodzeństwo.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru najlepiej zapoznać się z wieloma różnymi modelami danego elementu. Wybór konstrukcji jest naprawdę ogromny, dlatego bez problemu można znaleźć zamki, wieże i domki przystosowane do wieku dzieci.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *