postcrossing

Wydaje się Ci, że listy przeszły już dawno do przysłowiowego lamusa, a pocztówki na wakacjach kupuje się tylko po to, aby powiesić je sobie dla wspomnień na lodówce? Nic bardziej mylnego! W dobie SMS-ów, maili oraz tysiąca internetowych komunikatorów, nadal na świecie jest grupa zapaleńców, która docenia tradycyjne listy z ręcznym pismem – materialny kawałek „ja” drugiej osoby. Dla takich właśnie osób powstał portal postcrossing. Na czym polega ta interesująca inicjatywa?

Losujesz adresata, ktoś losuje Ciebie!

Cała zabawa w Postcrossing polega na tym, że użytkownicy losują innych użytkowników – wówczas otrzymują oni ich adres, na który powinni wysłać pocztówkę. Może to być dowolny adres na całym świecie – portal działa bowiem we wszystkich krajach świata. Wysłana pocztówka oznacza, że sami kiedyś znajdziemy we własnej skrzynce niespodziankę z losowej części naszego globu. Najczęściej będą to kartki europejskie, ale czasami zdarzyć się może, że znajdziemy w ten sposób prawdziwego kolekcjonerskiego „białego kruka”. Bardzo ważne jest to, że każda wylosowana kartka posiada swoje własne, unikalne ID, które nadawca powinien umieścić w widocznym miejscu. Adresat, niezwłocznie po odebraniu przesyłki, musi natomiast zarejestrować pocztówkę na swoim koncie. Niestety, niektóre pocztówki nie dochodzą do adresatów, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z dalekimi, egzotycznymi krajami – zdecydowana większość osiąga jednak założoną destynację.

Jaką kartkę wysłać?

Kiedy wylosujemy drugą osobę, oprócz jej adresu uzyskamy dostęp również do jej profilu osobistego – tam znajdziemy jej krótki opis, na którym najprawdopodobniej znajdziemy informację dotyczącą preferencji pocztówkowych adresata. Niektórzy najbardziej lubią dostawać zwykłe, turystyczne pocztówki, inni kartki ze zwierzętami, sztuką czy też znanymi ludźmi. Oczywiście spełnianie zachcianek adresata nie jest konieczne, żeby osoba ta zarejestrowała pocztówkę, ale jest mile widziane i z pewnością bardziej odbiorcę ucieszy. Sami przecież chcielibyśmy dostawać kartki zgodnie ze swoimi preferencjami, prawda? Pocztówka powinna być tradycyjnie wypisana ręcznym pismem. O czym pisać? Można opowiedzieć coś o sobie, o swoim kraju, cokolwiek, co akurat przyjdzie nam na myśl – drugiej osobie na pewno będzie bardzo miło.

Ile to kosztuje?

Wszystko to brzmi świetnie? Niestety zabawa w wymianę pocztówkami jest zdecydowanie droższa, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Obecna cena za wysłanie pocztówki do dowolnego kraju świata z Polski wynosi 8,00 zł. W przypadku masowych wymian kwota ta może już być naprawdę sporym obciążeniem domowego budżetu. Do kosztów należy doliczyć również samo zakupienie pocztówki oraz ewentualnych ozdób. Niestety, wszystko to powoduje, że wiele postcrosserów z Polski rezygnuje z tej zabawy albo szuka rozwiązań alternatywnych. Co ciekawe, usługi tego typu w zdecydowanej większości innych krajów świata są tańsze, zwłaszcza biorąc pod uwagę średnie zarobki miejscowej ludności. Można więc śmiało powiedzieć, że system nie sprzyja postcrossingowi w Polsce, a dynamika zmian idzie w kierunku ciągłych, dosyć radykalnych wzrostów (jeszcze do niedawna cena za znaczek zagraniczny na pocztówkę wynosiła 5,00 zł i już to było uznawane za relatywnie wysoką stawkę).

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array