minimalizm1
minimalizm-na-co-dzien-czyli-jak-zyc-minimalistycznie

Minimalizm to filozofia, która sprzeciwia się konsumpcjonizmowi i nakłania do pozbycia się rzeczy, z które są zbędne. Dowiedz się, jak żyć minimalistycznie i jakie zmiany warto wprowadzić na samym początku.

Co to jest minimalizm?

Minimalizm to filozofia, która polega na skupianiu się na przedmiotach i wartościach naprawdę ważnych. Jest to styl życia, w którym najważniejszymi aspektami są prawdziwe i realne przyjemności. Wyeliminowanie zarówno z przestrzeni, jak i ze swoich myśli niepotrzebnych i zbędnych przedmiotów pozwala na odzyskanie radości i swobody. Według minimalistów zbyt duża liczba przedmiotów wprowadza do życia chaos i tłok, ograniczając przy tym samorozwój i pełnię życia.

Minimaliści otaczają się tylko przedmiotami niezbędnymi. Rezygnują z konsumpcyjnego stylu życia i zbędnych zakupów. Nie dążą do stałego powiększania dobytku. Posiadają mniej, a zaoszczędzone miejsce i czas poświęcają na czynności, które sprawiają im prawdziwą przyjemność. Nie przywiązują zbyt dużej uwagi do rzeczy materialnych. Dla nich liczy się nie ilość lecz jakość. Wbrew pozorom pozbycie się dużej liczby przedmiotów, do których ma się sentyment nie jest proste. Dlatego też zasady minimalizmu należy wprowadzać do swojego życia stopniowo.

Minimalizm – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem do podjęcia próby życia w minimalizmie jest pozbycie się przedmiotów, które są zbędne. Mogą to być zarówno elementy dekoracyjne Twojego mieszkania, jak i zalegające w szafie ubrania, które wiszą tam nieużywane od kilku lat. Na początek dobrze jest zrobić porządek w dokumentach (możesz wyrzucić faktury sprzed więcej niż 5 lat), kosmetykach, lekach czy też przyborach biurowych. Usunąć należy przedmioty, które są popsute bądź zupełnie zbędne i nieużywane.

Przygodę z minimalizmem warto również zacząć od gruntowanego spisania rzeczy, których nie potrzebujesz. Stworzenie takiej listy pozwoli Ci podejmować bardziej trafne decyzje zakupowe. Po co Ci kolejny kubek z kotem, skoro w domu masz już takich 15?

Minimalizm to proces

Kroczenie zasadą minimalizmu to proces, który zaczyna się w głowie. Należy uświadomić sobie, że wszystkie materialne rzeczy, którymi się otaczasz to tylko… rzeczy. To Ty nadajesz im znaczenie, przez co bardzo się do nich przywiązujesz. Rozstanie z artefaktami przeszłości nie jest proste, dlatego należy być dla siebie wyrozumiałym i cierpliwym. Na początek warto zająć się mniej istotnymi przedmiotami, by z czasem sięgnąć po te, które mają znacznie większą wartość.

Gruntowne sprzątanie warto zacząć od najmniejszych przestrzeni. Na początku może być to obszar biurka bądź najmniejsze pomieszczenie w domu. Nie nastawiaj się, że w jeden dzień będziesz w stanie pozbyć się przedmiotów, które udało się zgromadzić przez całe swoje życie. Małymi kroczkami będziesz w stanie dojść do upragnionego celu i żyć minimalistycznie.

Sposobu myślenia nie zmieni jeden artykuł, może być on jedynie małym impulsem. Najlepiej sięgnąć po literaturę i różnego rodzaju poradniki osób, które żyją według tej filozofii już dłuższy czas i sprawdzić, czy jest to coś dla Ciebie.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Ola45
    25 czerwca 2020

    Tyle razy próbowałam pozbyć się starych rzeczy czy ubrań i nic z tego… Wyrzucam może ze dwie bluzki, a resztę zostawiam, bo “może jeszcze założę” :/ Oczywiście nie zakładam……

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *