Living room in a modern apartment for rent. Interior design

Zaaranżowanie niewielkiej przestrzeni to nie lada wyzwanie. Trudność jest jeszcze większa, gdy mały metraż dotyczy pomieszczenia, które odgrywa wiele ról. Po aranżacyjne triki warto sięgnąć zatem zwłaszcza w trakcie urządzania salonu. O jakich zasadach wystroju małego salonu w bloku warto wiedzieć?

Po pierwsze, mały salon w bloku musi być funkcjonalny

Bardzo mały salon w bloku należy zaaranżować tak, aby spełniał wszystkie najważniejsze funkcje okiem domowników. Nie ma jednej zasady dotyczącej małego pokoju dziennego. Jeśli w mieszkaniu żyje wyłącznie para, prawdopodobnie będzie potrzebować tylko mebli tapicerowanych, regału i szafki pod telewizor. Większe wyzwanie czeka rodziny z dziećmi, które poza typowymi funkcjami muszą znaleźć w salonie również miejsce do wspólnego spędzania czasu z dziećmi, np. na odrabianiu lekcji, malowaniu, układaniu puzzli czy grze w planszówki.

Właśnie dlatego przed przystąpieniem do urządzania od zera albo remontu małego pokoju dziennego razem z resztą domowników zastanów się, jakie funkcje będzie spełniał. Dobrym przykładem wyboru mebli wielofunkcyjnych są kanapa i fotele do małego salonu. Modele z dużymi podłokietnikami nie sprawdzą się na małym metrażu, ale warto zainwestować w meble otwierane i/lub z miejscem na skrzynię. Nawet jeśli domownicy mają odrębne sypialnie, wnętrze takiej kanapy można potraktować jako schowek.

Na rynku nie brakuje też innych praktycznych rozwiązań, takich jak stoliki składane do niewielkich rozmiarów czy regały lub sekretarzyki z chowanym blatem, który może odgrywać rolę biurka. Przydadzą się też krzesła i taborety, które przechowuje się ułożone jedno na drugim w formie wieży.

Po drugie, w niedużym salonie baw się barwami i światłem

W niewielkiej przestrzeni ogromne znaczenie ma dobór kolorów oraz punktów świetlnych. Z pomocą lamp łatwo wyznaczać strefy w pomieszczeniu, a taki podział optycznie powiększy przestrzeń. Naprzeciwko okna warto umieścić duże lustro, mogą być nawet lustrzane drzwi szafy – obraz odbijający się w zwierciadle doda wnętrzu głębi i je rozjaśni.

Dodatkowe pozorne centymetry kwadratowe zapewni kilka innych podstawowych trików aranżacji niewielkich wnętrz. Przede wszystkim stawiaj na jasne barwy i wystrzegaj się wzorów. Wyjątek można zrobić dla aranżacji długiego i wąskiego salonu o małym metrażu – w tym przypadku proporcje poprawi jedna ciemna ściana, która optycznie przybliży się do środka pomieszczenia. Na cenzurowanym są ciężkie zasłony i żaluzje – w oknach możesz powiesić same tekstylne rolety albo zwiewne firanki.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *