mala-a-duza-ksiegowosc

Zdecydowana większość biur rachunkowych ma w swojej ofercie zarówno małą, jak i dużą księgowość. Dzięki temu, z ich usług mogą korzystać zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, małe, średnie i duże firmy oraz korporacje. Co warto wiedzieć przed wyborem sposobu rozliczenia? Przede wszystkim to, iż wybór jest uzależniony od wysokości uzyskiwanego dochodu. Drugą kwestią jest forma prawna działalności. Niektóre spółki są bowiem zobligowane do prowadzenia pełnej księgowości od samego początku. Jakie są najważniejsze różnice między małą a dużą księgowością?

Mała księgowość – co warto o niej wiedzieć?

Z tego sposobu rozliczania korzystają przede wszystkim mikro oraz mali przedsiębiorcy, a także spółki jawne, cywilne i partnerskie. Jest to jednak możliwe wyłącznie do momentu, gdy przychody z działalności za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 2 mln euro. Czym jeszcze charakteryzuje się mała księgowość?

  • Oferuje trzy formy prowadzenia księgowości – KPiR, ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową.
  • Jej prowadzenie jest znacznie prostsze w porównaniu do pełnej księgowości, co jednocześnie wiąże się ze znacznie niższymi opłatami do biura rachunkowego.
  • Pomimo oczywistych plusów opisanych wyżej, przedsiębiorca musi liczyć się z tym, iż podstawowe dane nie dostarczają żadnych informacji o kondycji finansowej firmy.

Dużą księgowość – najważniejsze informacje

Jest obowiązkowa dla spółek akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Dotyczy także firm, których przychody za poprzedni rok obrotowy są większe niż 2 mln euro.

  • Ta forma rozliczenia wiąże się z wyższymi opłatami dla biura rachunkowego, co wynika z większego skomplikowania oraz konieczności przygotowywania sprawozdań finansowych i bilansów.
  • Jej prowadzenie dostarcza wielu cennych informacji związanych z kondycją finansową firmy, co pozwala lepiej planować kolejne inwestycje.

Warto zaznaczyć, że w przypadku małej księgowości, do pewnego momentu przedsiębiorca może samodzielnie zajmować się rozliczaniem. Niestety taka opcja jest niemożliwa w drugiej sytuacji.

Potrzebujesz pomocy księgowego? Zapraszamy: biuro rachunkowe Piaseczno

Related Posts

1 Komentarzy

  • piotrek
    27 lipca 2021

    bardzo fajna rozpiska co i jak. i wszystko jasne!

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array