kredyty-i-ich-rodzaje
kredyty-i-ich-rodzaje

Wybór kredytu jest ważną sprawą, należy więc znać rodzaje kredytów, oferowane przez banki, aby odpowiednio go dobrać do swoich potrzeb. Nieprzewidziane wydatki, wakacje, mieszkanie, inwestycja. Na wszystko znajdziemy odpowiedni kredyt.

Rodzaje kredytów

  • karta kredytowa – karta jest również kredytem. Jest to forma linii odnawialnej. Po decyzji z banku, o otrzymaniu karty kredytowe, można sięgnąć po nią zawsze, gdy jest taka potrzeba. Karty na rynku znajdziemy przeróżne. Limitowane wersje, dedykowane, biorące udział w różnych programach lojalnościowych. Poza oczywistym przypadkiem, szybkiej potrzeby pieniędzy, karty przydają się również w wielu innych przypadkach. Przykładem może być zakup biletów lotniczych czy rezerwacje hotelu. Przy zakupie wielu rzeczy nie zapłacimy zwykła kartą płatniczą, więc posiadanie karty kredytowej, może okazać się niezbędne. Weryfikacja przez bank, nie jest skomplikowana, dla klientów chcących skorzystać z tej formy. Jednak należy pamiętać, że najważniejszy, przy korzystaniu z karty, jest okres bez odsetkowy. Bezwzględnie należy go pilnować. W innym przypadku, korzystanie z karty kredytowej, może okazać się bardzo drogie.
  • Kredyt konsumpcyjny – jest to kredyt, który może być zaciągnięty, na dowolny cel. Zakup samochodu, wakacje, święta. Bank nie pyta na co potrzebna jest gotówka. Przed okresem świątecznym lub okresem urlopów, często spotkać się można z promocyjnym warunkami takiego kredytu. Bank udziela takiego kredytu, na podstawie dochodu ubiegającego się. Nie zrealizujemy nim jednak takich celów jak np. zakup mieszkania. Do tego będzie służył inny kredyt, celowy.
  • Kredyt hipoteczny – kredyt na zakup mieszkania, budowę domu. Wyróżnia się tym, że bank zabezpiecza się właśnie tą nieruchomością, na którą kredyt został wzięty. Przeważnie kredyt jest zaciągnięty na długi okres np. 20 lat. Raty nie są bardzo wysokie, jednak mogą pochłaniać sporą część budżetu. W razie zaległości w ratach, bank który jest zapisany w księdze wieczystej nieruchomości, może ją przejąć, bądź wystawić na licytację. Jednak jest to najlepszy sposób na pokrycie kosztów zakupu nieruchomości. Niewątpliwie zaletą jest długi okres spłaty oraz niska prowizja. Podobnie jak przy powyższych kredytach, bank bierze pod uwagę dochody. Jednak nie jest to już tak istotna sprawa. Jego głównym zabezpieczeniem jest nieruchomość.
  • kredyt inwestycyjny – o taki kredyt najczęściej ubiegać się mogą przedsiębiorcy. Kredyt ma pokryć koszty związane z jakimś nowym przedsięwzięciem, które w późniejszym terminie ma przynieść wymierne korzyści. Nierzadko, przy takim kredycie banki będą wymagać przedstawienia biznes planu, aby wyliczyć rentowność inwestycji.
  • kredyt obrotowy – zazwyczaj kierowany do przedsiębiorców. Na rachunku otwarta zostaje linia kredytowa, do użytku właściciela przy każdej potrzebnej sytuacji. Działa trochę podobnie do karty kredytowej. To na co trzeba uważać, to termin zakończenia umowy. Jeżeli kredyt jest przyznany na rok, bank może po tym czasie zamknąć linię. Należy wtedy niezwłocznie oddać cały limit, który był udzielony.
  • kredyt konsolidacyjny – niełatwo zapętlić się w wielu formach finansowania. Kredyt konsolidacyjny pozwala wszystkie kredyty zebrać w jeden. Zamiast płacić pięć różnych kredytów, pamiętając terminach i wysokościach rat, można płacić jedną skumulowaną ratę. Na pewno jest to dużo wygodniejsze i nie pozwoli się pogubić.

Kredyt na pewno należy wybrać z głową. Kredyty różnią się od siebie wieloma ważnym aspektami. Wysokością, terminem spłat czy formalnościami. Wybór jest bardzo duży a banki prześcigają się w ofertach. Przed wyborem warto zapoznać się ze wszystkim co proponuje rynek i wybrać kredyt idealnie dobrany do potrzeb.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *