konto-osobiste-w-jakim-banku
konto-osobiste-w-jakim-banku

Planujesz założyć osobiste konto bankowe? Zastanawiasz się, jaki bank wybrać? Nie do końca orientujesz się we wszystkich oferowanych usługach? Dowiedz się więcej o osobistych kontach bankowych i wybierz takie, które spełnia wszystkie Twoje wymagania.

Co to jest konto osobiste?

Konto osobiste to najbardziej powszechny produkt bankowy służący do przechowywania oszczędności. Za jego pomocą możesz zarządzać swoimi finansami w bardzo szybki i prosty sposób. Dzięki niemu możesz także opłacać rachunki czy płacić za zakupy. Na Twój rachunek bankowy spływają także wynagrodzenia czy emerytury. Dzięki coraz bardziej popularnym aplikacjom mobilnym, możesz mieć do niego dostęp kiedy tylko zechcesz.

Ile Polaków posiada konto osobiste w banku?

Według danych Banku Światowego cytowanych przez “Dziennik Gazetę Prawną”, a także “Forbes’a” osobiste konta bankowe na rok 2018 posiada 87% Polaków mających co najmniej 15 lat. Pokazuje to znaczny wzrost zainteresowania kontami osobistymi w porównaniu z poprzednimi latami. Można śmiało powiedzieć, że rachunek bankowy mają wszyscy, a banki wręcz biją się o klientów i prześcigają w ofertach. Większość osób za główne kryterium stawia koszt jaki trzeba ponieść w związku z jego prowadzeniem. Na szczęście, znalezienie darmowego konta osobistego wcale nie jest trudne.

Konto w banku założysz wszędzie

Konto bankowe i wszelkie związane z nim usługi są na tyle popularne, że bez problemu jesteś w stanie założyć rachunek w każdym banku. Różnice pomiędzy nimi polegają najczęściej na opłatach, udogodnieniach jakie za sobą niosą, a także oprocentowaniu. Oprócz najbardziej popularnego konta osobistego możesz skorzystać także z:

 • konta firmowego,
 • konta wspólnego,
 • konta walutowego.

Przed założeniem rachunku warto zastanowić się czego potrzebujesz i wymagasz od rachunku bankowego. Zastanów się, do czego jest Ci ono potrzebne i na jakich opcjach zależy Ci najbardziej. Jeżeli jesteś studentem, który nie posiada stałego dochodu – dowiedz się, jaki rodzaj konta założyć, by być zwolnionym z comiesięcznych opłat za jego prowadzenie. Jeżeli Twoja praca opiera się o zagraniczne delegacje, poszukaj konta, które zapewni Ci darmową wypłatę gotówki we wszystkich bankomatach na terenie Europy. Gruntowne prześledzenie swoich potrzeb pozwoli Ci dobrać konto, z którego będzie zadowolony przez długie lata.

Co daje mi konto osobiste? Podstawowe usługi

Rachunek osobisty służy do swobodnego dysponowania własnymi oszczędnościami. Aby dostać się do swojego konta możesz:

 • udać się do oddziału swojego banku i po okazaniu dowodu osobistego dokonać zmian – wpłacić, wypłacić pieniądze, sprawdzić stan konta itp.,
 • zadzwonić na infolinię swojego banku w celu uzyskania niezbędnych informacji – najczęściej należy podać hasło podane przy zakładaniu konta bądź numer PESEL, który pozwoli na zidentyfikowanie Cię,
 • zalogować się do swojego konta przez Internet na komputerze bądź w aplikacji mobilnej podając hasło.

Dysponowanie swoimi oszczędnościami jest natomiast możliwe dzięki przelewom, bankomatom i karcie płatniczej dołączonej do Twojej umowy.

Konto osobiste online – dla kogo?

Obecnie bardzo dużo banków w swoim standardzie posiada możliwość dostępu do konta online. Jest to ogromne ułatwienie dla osób, które wykonują dużą ilość transakcji i pragną być na bieżąco ze wszelkimi informacjami dotyczącymi swoich finansów. Konto osobiste online to przede wszystkim oszczędność czasu – aby dokonać jakiejkolwiek operacji bankowej nie musisz udawać się do oddziału swojego banku. Przed zdecydowaniem się na konto z dostępem online, dokładnie przeanalizuj opinie dotyczące sposobu ich działania. Zwróć uwagę czy jest ono funkcjonalne i jaki jest stopień jego niezawodności. To pozwoli Ci oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów związanych z ewentualnymi błędami przy przelewach czy przerwami w dostępie do konta.

Ważne:  Jeżeli nie do końca ufasz technologii i wolisz załatwiać wszystkie sprawy osobiście w oddziale banku, miej na uwadze, że obsługa klienta jest o wiele droższa niż usługa online. Oznacza to, że większość operacji bankowych dokonywanych stacjonarnie jest płatna. Czasami za zwykły przelew na konto bankowe klienta tego samego banku musisz zapłacić około 10 złotych.

Mobilne aplikacje bankowe

Oprócz tradycyjnego dostępu do konta osobistego online wiele banków oferuje także aplikacje mobilne. Wszystko to, abyś w szybki i łatwy sposób mógł dokonać przelewu bądź sprawdzić stan swojego konta. Dostęp do niego jest najczęściej zabezpieczony kodem PIN, który musisz wpisywać za każdym razem, gdy chcesz otworzyć aplikację. Teoretycznie korzystanie z tego typu udogodnienia jest bezpiecznie, praktycznie jednak zdarzają się przypadki, że do Twojego konta dostęp mogą uzyskać osoby niepożądane. Bardzo wiele osób zapomina o podstawowych zabezpieczeniach i zasadach:

 • aplikacja powinna być uaktualniana i pobrana ze strony internetowej banku,
 • silne zabezpieczenie w postaci tak zwanego “mocnego hasła” utrudni dostęp do konta osobom trzecim,
 • jeżeli ustalisz limit przelewów i płatności uniemożliwisz “wyczyszczenie konta”,
 • Twój telefon powinien być wyposażony w dobrej jakości oprogramowanie antywirusowe.

Trzymając się podstawowych zasad bezpieczeństwa minimalizujesz ryzyko próby wykradzenia Twoich danych przez cyberprzestępców.

Karta bankomatowa jako podstawowe narzędzie obsługi konta

Karta bankomatowa to najpopularniejsze narzędzie służące do obsługi konta osobistego. Swoją powszechność zawdzięcza wygodzie i szybkości dokonywanej operacji. Dzięki niej w sposób bezpieczny możesz:

 • dokonać płatności zbliżeniowej – zapłacić za dany towar bądź usługę bez użycia kodu PIN, jedynie przykładając kartę do terminala,
 • dokonać płatności online – jest to bardzo przydatne na przykład przy kupnie biletów lotniczych bądź rezerwacji hoteli,
 • mieć dostęp do limitu kredytowego,
 • wypłacać i wpłacać pieniądze w bankomatach.

Opłata za kartę to najczęściej kilka złotych miesięcznie. Wiele banków oferuje darmowe używanie karty. Jedynym warunkiem jaki należy spełnić to wydanie określonej sumy pieniędzy w ciągu jednego miesiąca bądź wykonanie ustalonej liczby transakcji za pomocą karty płatniczej. Warunki te różnią się w zależności od banku.

Przelewy – podstawowa operacja bankowa

Konto osobiste umożliwia nam samodzielne dokonywanie przelewów. W większości banków tego typu operacje są darmowe – opłata może być pobrana jedynie w oddziale. Dokonanie standardowego przelewu jest niezwykle proste i składa się z dwóch kroków.

Krok pierwszy: poprawne wpisanie danych odbiorcy i numeru konta.

Krok drugi: weryfikacja smsem – na Twój telefon przychodzi kod, który należy wpisać we właściwe miejsce na stronie swojego konta osobistego (w przypadku, gdy odbiorca został przez Ciebie dodany do tak zwanych zaufanych odbiorców, weryfikacja jest zbędna).

Z jakich bankomatów można korzystać?

Bankomatem nazywamy automatyczne urządzenie, dzięki któremu możemy w łatwy i szybki sposób wypłacać pieniądze. Niezbędną do tego jest karta płatnicza Twojego banku i kod PIN. Oprócz wypłaty gotówki, bankomaty dostarczają także informacji dotyczących stanu konta drukując papierowe potwierdzenia, a niektóre pełnią również funkcję wpłatomatów.

Większość banków posiada własne bankomaty, z których wypłata gotówki jest bezpłatna. Ta oferta może być rozszerzona o bankomaty sieci Euronet czy Cashplanet, które można znaleźć także za granicą Polski. W przypadku wypłacenia gotówki z bankomatu innej sieci naliczona zostaje opłata, która wynosi najczęściej 4% wypłacanej kwoty.

Warto zwrócić  uwagę także na to, czy Twój bank pozwala na bezpłatny wydruk potwierdzenia. Niektóre z nich żądają kilkuzłotowej opłaty za dostarczenie informacji o stanie konta i sugerują, aby kontrolować wydatki za pomocą aplikacji mobilnej.

Konto osobiste – ranking

Jeżeli zastanawiasz się w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste i potrzebujesz analizy na podstawie konkretnych przykładów, przygotowaliśmy dla Ciebie małe zestawienie. Według rankingu przygotowanego przez portal “Najlepszekonto” w pierwszej trójce najbardziej opłacalnych kont osobistych znalazły się kolejno: Nest Bank, ING i mBank.

Nest Konto – najtańsze konto osobiste

Nest Bank oferuje najtańsze konto osobiste, ponieważ za jego prowadzenie i kartę debetową nie zapłacisz ani złotówki. Darmowe konto osobiste w Nest Bank to także bezpłatne wypłaty gotówki z każdego bankomatu w Polsce, 0% oprocentowania rachunku, 0 zł za zwykłe przelewy internetowe i tylko 1 zł za przelewy natychmiastowe. Tanie konto osobiste możesz założyć bezpłatnie przez Internet bądź standardowo – w oddziale banku.

Konto z Lwem Direct – darmowe konto osobiste

Oferta banku ING jest równie korzystna. Tutaj także możesz założyć konto bez opłat. Właściwie jedyną opłatą jest ta za kartę, która miesięcznie wynosi 7 zł. Jeżeli w przeciągu miesiąca dokonasz transakcji za minimum 300 zł, będziesz zwolniony z tej opłaty. Zaletą konta osobistego w ING jest niewątpliwie 140 zł premii dla nowych klientów i ponad 1000 zł w coraz bardziej popularnym wśród banków programie poleceń. Bank oferuje także wielowalutową kartę debetową oraz bezpłatną wypłatę w bankomatach ING i Planet Cash. Jeżeli chodzi o zwykły przelew internetowy – opłata wynosi 0zł, za przelew natychmiastowy musisz zapłacić 5 zł, czyli więcej niż w Nest Banku.

eKonto standard – tanie konto osobiste

MBank podobnie jak ING oferuje swoim klientom premie za założenie konta, a także aktywne korzystanie z karty i Blika. Prowadzenie konta jest tam darmowe, a opłata za kartę wynosi 4 zł. W przypadku wykonania w miesiącu 5 transakcji przy użyciu karty, opłata ta nie jest pobierana. Jeżeli chodzi o wypłatę gotówki – w bankomatach mBanku, Santandera, Planet Cash i Euronetu – usługa jest bezpłatna tylko i wyłącznie jeżeli wypłacana kwota to minimum 100zł. W innym wypadku, opłata wynosi 1,30 zł, a w innych bankach – 7 zł. Przelew standardowy jest bezpłatny, a natychmiastowy będzie Cię kosztował 5 zł.

Jaki bank wybrać na konto osobiste?

Kierując się powyższym rankingiem, zdecydowanie najlepszą opcją wydaje się być oferta Nest Banku, ze względu na to, że założenie i prowadzenie konta osobistego jest tam zupełnie darmowe. Jednak wybierając rachunek bankowy musisz przede wszystkim kierować się własnymi potrzebami. Nie zawsze najtańsza opcja bywa tą najlepszą. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję dokładnie przeanalizuj oferty banków i przede wszystkim zwróć uwagę na tak zwany “drobny druczek”. Ograniczone zaufanie i brak pośpiechu pozwolą Ci wybrać konto osobiste spełniające wszystkie Twoje wymagania. Pamiętaj, że masz prawo do rezygnacji i zamknięcia rachunku bankowego w każdym momencie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *