pexels-karsten-madsen-18105

Wybór komputera dla siebie do pracy lub dla dziecka do nauki wcale nie jest taki prosty. Rozpiętość cenowa sięga nawet od 1000 złotych do 6-7 tysięcy i więcej. Producentów laptopów również jest sporo. Urządzenia mają wiele funkcji, niektóre z nich są przydatne, inne mniej. Jednak najważniejsze jest to, by działały płynnie i spełniały swoje zadania. Tak więc na co zwrócić uwagę kupując laptop biurowy? Ile kosztuje komputer do nauki? Sprawdźmy!

Podzespoły, czyli najważniejszy etap wyboru komputera

Niewątpliwie bez odpowiednich parametrów komputer będzie działał powolnie, może się zacinać lub odmawiać posłuszeństwa w niektórych sytuacjach. Dlatego trzeba mieć świadomość, co dane elementy opisu produktu oznaczają. 

Procesor

Serce komputera, które odpowiada za płynność i stabilność działania. W najtańszych komputerach spotkamy procesory serii AMD Athlon lub Intel Gold lub Atom, które nie ma co ukrywać – nie nadają się do zbyt wielu rzeczy. Jeśli chcesz czasami napisać plik w wordzie czy sprawdzić pocztę – powinny być wystarczające. Takie komputery często kosztują około 1000-1500 złotych. Nieco lepsze będą procesory Intel Core I3 lub AMD Ryzen 3. Takie zestawy pozwolą na podstawową pracę. Płynne przeglądanie internetu, obejrzenie filmu, udział w konferencji czy zajęciach lekcyjnych na platformie teams czy praca w pakietach biurowych nie będą stanowić problemu. Procesory Intel Core I5 lub Ryzen 5 i wyższe serie to już wybór dla osób wymagających najwyższej jakości i płynności w działaniu. Pozwolą na wykonywanie wielu operacji naraz w bardzo szybkim tempie. Komputer nie będzie potrzebował czasu do namysłu.

Pamięć RAM

Odpowiada za to, ile programów i aplikacji w jednym momencie może być uruchomionych. Najtańsze komputery mają 4GB RAM, co jest zbyt małą ilością do płynnego działania komputera na systemach Windows 10 lub 11. 8 GB RAM starczy w zupełności do standardowej obsługi komputera, jednoczesnego używania internetu, pakietu biurowego office i prowadzenia rozmów na teams. 16 GB RAM to już ilość pamięci ze sporym zapasem. Przyda się przy obsłudze wielu programów naraz.

Dysk

Najważniejsze, by wybrać dysk SSD – szybki i cyfrowy. Jeśli znajdziesz w ofercie laptopa z dyskiem HDD – omijaj go szerokim łukiem. Jest to stara technologia, która dziś służy do przechowywania danych, a nie działania systemu. Dysk SSD jest nawet 5 krotnie szybszy niż HDD.

Grafika

To właśnie ona odróżnia komputery do biura od tych dla graczy. W komputerze do pracy nie powinno być dedykowanej karty graficznej. Zwiększa ona wagę komputera i rozmiary oraz obniża czas pracy na baterii. Służy tylko i wyłącznie do gier lub obsługi profesjonalnych programów graficznych. Kupując komputer do pracy lub nauki wybierz grafikę zintegrowaną!

Dodatkowe elementy

Zwróć uwagę również na wielkość monitora, wygodę działania klawiszy czy obecność odpowiedniej ilości wejść (USB lub obecność portu ethernet – w wielu komputerach już tego portu nie ma, a daje on znacznie szybsze możliwości ściągania plików z internetu niż połączenie bezprzewodowe wi-fi). Jeśli będziesz pracować przy słabym świetle, warto również zadbać o podświetlaną klawiaturę. Jeśli natomiast dużo podróżujesz, wybierz laptopa rozkładanego 360 stopni z ekranem dotykowym.

Ile kosztuje komputer biurowy?

W kwocie 1700-2000 złotych otrzymamy podstawowy, działający sprzęt z procesorem I3 oraz 8 GB RAM. Do podstawowej pracy i nauki wystarczy. Coś nieco lepszego z procesorem I5 i 8-16 GB RAM to już koszty powyżej 2600 złotych. Najdroższe laptopy, powyżej 3000 złotych będą miały albo jeszcze lepsze parametry (procesor I7, 32 GB RAM) albo wiele dodatkowych funkcji – obracanie 360 stopni czy ekran dotykowy. 

Podsumowując, wybór komputera biurowego lub do nauki nie jest wcale taki łatwy. Musisz zwrócić uwagę na wiele aspektów takich jak procesor, pamięć RAM, obecność grafiki czy dysk. Oprócz tego dopilnuj swojej wygody – rozmiaru ekranu, jego rozdzielczości, podświetlenia klawiszy czy obecności interesujących Cię portów (USB, ethernet itd.).

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array