opony-zimowe
opony

Wiele krajów wprowadziło jasny nakaz, określający moment wymiany opon na zimowe. To niewątpliwie pomogło rozwiać coroczny dylemat posiadaczy aut – kiedy zmienić opony. Jednak polscy kierowcy wciąż sami decydują o dogodnym terminie wymiany ogumienia. Zobacz, na jakiej podstawie wybrać najlepszy czas, kiedy należy udać się do wulkanizatora.

Wymiana opon

Obowiązek opon zimowych w Polsce nie jest uregulowany. W przeciwieństwie do np. Estonii, Litwy, Łotwy czy Szwecji, gdzie prawnie zostały wyznaczone okresy jazdy na zimówkach. Nakaz sezonowej wymiany opon dotyczy zarówno mieszkańców, jak i turystów.

W Polsce nie ma przepisów definiujących, kiedy powinna nastąpić wymiana opon. Niektórzy kierowcy bacznie obserwują warunki atmosferyczne, inni zmieniają ogumienie co roku o tej samej porze, a jeszcze inni czekają na pierwszy śnieg.  

Opony są jedynym punktem, gdzie auto styka się z nawierzchnią. Dlatego ich ogólny stan jest tak ważny w kwestiach bezpieczeństwa – to dzięki oponom samochód utrzymuje się na asfalcie i jest sterowalny. To, czy opona nadaje się do użytkowania, uzależniają: wiek, stan bieżnika i uszkodzenia techniczne.

Wiek

Umownie, ze względu na starzenie się materiałów produkcyjnych, jest szacowany na 10 lat. Jednak większość producentów zaznacza, że po upływie 5-ciu lat, należy systematycznie kontrolować stan i wygląd opony. Na to, ile lat można jeździć na oponach zimowych, wpływają właściwości gumy użytej do produkcji ogumienia. Pod wpływem codziennej eksploatacji oraz czynników zewnętrznych (zmienne temperatury, promienie UV, wilgoć) guma traci plastyczność oraz zaczynać pękać. Te zmiany negatywnie oddziaływają na trzymanie auta na asfalcie, przez co znacznie obniżają poziom bezpieczeństwa jazdy.

Bieżnik

Głębokość i kształt decydują o przyczepności do nawierzchni. Dlatego stan bieżnika jest tak w ważny w kwestiach bezpieczeństwa, szczególnie przy jeździe zimą. Opony zimowe są skonstruowane w taki sposób, że na ich powierzchni widoczne są wgłębienia, decydujące o tym, jak opona zachowa się na śniegu i błocie pośniegowym. Dopuszczalna do użytku głębokość bieżnika w oponie aut osobowych jest uregulowana prawnie – jej wartość wynosi 1,6 mm. Jednak w przypadku opon zimowych zaleca się, żeby głębokość bieżnika wynosiła minimum 4 mm – to zapobiegnie przyklejaniu się śniegu i ułatwi jego odpadanie od opony.

Stan techniczny

Różnego rodzaju bąble, guzy, rozcięcia, uszkodzenia ścian bocznych, pęknięcia, wybrzuszenia, separacja bieżnika, oddziaływanie substancjami chemicznymi eliminują oponę z użytku. Niektóre mankamenty uszkodzonej powierzchni opony, powstałe np. pod wpływem ostrego przedmiotu czy kamienia, mogą nadawać się do naprawy. Wulkanizacja umożliwia również bieżnikowanie opon, czyli regenerowanie zużytego bieżnika. Ostatecznie o zdatności do dalszego korzystania z opon decyduje mechanik

Opony zimowe – kiedy zmienić?

Termin zmiany opony ustala się wyłącznie na podstawie pogody. Zasada jest prosta, jeśli temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza i takie wartości będą utrzymywały się przez kilka dni, wtedy bez wątpienia nadszedł czas zmiany. Wahania warunków pogodowych na pewno nie ułatwiają decyzji. Zarówno za szybka, jak i za późna wymiana opon nie jest dla nich korzystna. Zobacz, czym się różnią opony zimowe od letnich.

Opony letnie

Mają gładką powierzchnię, charakteryzują się dobrą przyczepnością i nie generują dużego hałasu. Są odporne na działanie temperatur, dzięki zastosowanej dodatkowej ochronie przed wysokimi wartościami.

Opony zimowe

Na powierzchni mają rowki i lamele, decydujące o tym, jak samochód zachowa się w kontakcie z nawierzchnią – umożliwiają przyczepność i szybkie pozbywanie się zanieczyszczeń z opony. Są odporne na mrozy i zimno, dzięki odpowiednim metodom wykonania. Do produkcji opon zimowych używa się miękkiej, nietwardniejącej pod wpływem niskich temperatur gumy. Materiał wzbogaca się o dodatki, zapewniające większą elastyczność.

Czy warto kupić opony całoroczne?

Opony wielosezonowe nie oferują parametrów odpowiadających porze roku. Stworzenie mieszanki surowcowej i bieżnika, które zachowają się odpowiednio zarówno zimą, jak i latem nie jest łatwym zadaniem.

Jazda na komplecie dedykowanym do pory roku pozwala na zminimalizowanie zużycia opon oraz na zachowanie większego bezpieczeństwa.

Wymiana opon – cena i czas

To, ile kosztuje wymiana opon, jest uzależnione przede wszystkim od lokalizacji zakładu wulkanizacyjnego, rodzaju pojazdu czy średnicy koła. Istotne jest także to, czy masz ze sobą komplet opon, czy chcesz zakupić ogumienie w punkcie wymiany. Średnia cena wymiany opon to 80 zł.

To, ile trwa wymiana opon, zależy od doświadczenia mechanika, modelu pojazdu i rodzaju koła. Średni czas, jaki zajmuje sama wymiana ogumienia to 15 minut.

Jak dbać o opony?

Pamiętaj, że na żywotność opon wpływają przede wszystkim:

  • wiek – informacja o dacie produkcji znajduje się na oponie,
  • regularna kontrola ciśnienia – to, jakie ciśnienie w oponach zimowych będzie optymalne, jest uzależnione od parametrów auta; informację o wartości, która zapewni bezpieczeństwo i komfort jazdy, producenci umieszczają na boku opony,
  • sprawdzanie zużycia bieżnika – stwierdzane na podstawie jego głębokości,
  • wyważenie kół – ma znaczenie w kwestii równomiernego ścierania opony i komfortu jazdy; wartość jest badana przy wymianie opon przez wulkanizatora,
  • zbieżność – ułożenie pod odpowiednim kątem (zaleca się ułożenie równoległe) jest decydujące w aspektach eksploatacji i osiągów,
  • prawidłowe przechowywanie w miejscu zacienionym, suchym i niezbyt mocno ogrzewanym,
  • materiały eksploracyjne – zawory i elementy zużywalne,
  • codzienna eksploatacja i styl jazdy.

Kiedy na zewnątrz zaczną panować warunki pogodowe i drogowe typowe dla zimy, warto udać się na wymianę opon. Ponieważ to właśnie opony mają bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Edyta
    7 grudnia 2020

    ja to czasami caly rok na zimowkach jezdze 😀

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array