kazimierz-dolny
Kazimierz Dolny

Nad Wisłą nie brak pięknych miast, które kuszą ciekawymi zabytkami. Jednym z tych ważniejszych jest Kazimierz Dolny, chętnie odwiedzany przez miłośników sztuki, historii oraz architektury renesansowej. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tym mieście?

Kazimierz Dolny i jego atrakcje

Kazimierz Dolny być może nie jest wielkim miastem, jednak na dokładne zapoznanie się z wszystkimi jego zabytkami warto przeznaczyć klika dni. Ci, którym uda się znaleźć tanie noclegi na terenie tego miasta, będą mogli na spokojnie spacerować po okolicznych wąwozach lessowych oraz zwiedzać tutejsze muzea. Sam Kazimierz Dolny znany jest też jako wyjątkowy zespół urbanistyczno-architektoniczny, na terenie którego, w niewielkiej odległości od siebie, skupiło się ponad 300 zabytkowych obiektów. Każdy z nich jest cenną pamiątką sprzed wieków, każdy z nich ma ogromną wartość historyczną. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Rynek w Kazimierzy Dolnym

Zwiedzanie Kazimierza Dolnego warto zacząć od wizyty na rynku, przy którym skupiły się najpiękniejsze kamienice mieszczańskie. Tymi najsłynniejszymi są kamienice braci Przybyłów: Mikołaja oraz Krzysztofa, które skutecznie przyciągają uwagę swymi pięknymi elewacjami. Innym domem, obok którego nie można przejść obojętnie, jest kamienica Celejowska, którą można zobaczyć przy ulicy Senatorskiej.

Kościół parafialny w Kazimierzu Dolnym

Ciekawym obiektem, który można ujrzeć tuż przy rynku, jest kościół parafialny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. To najważniejsza świątynia na terenie tego miasta, a jednocześnie jeden z najcenniejszych zabytków na Szlaku Renesansu Lubelskiego. Ta jednonawowa świątynia może się pochwalić pięknym portalem w stylu późnego renesansu, wysokim szczytem oraz ciekawym wnętrzem. W czasie zwiedzania tego kościoła warto zajrzeć do renesansowej kaplicy Górskich, warto zwrócić tez uwagę na chór muzyczny z pięknymi organami. W pobliżu kościoła zaczyna się droga na Górę Trzech Krzyży, która jest jednym z najpiękniejszych punktów widokowych w tej części kraju. Można stąd podziwiać zarówno centrum Kazimierza Dolnego, jak i malowniczą dolinę Wisły. Drugim punktem widokowym, który znajduje się w niewielkiej odległości od rynku, jest zamek z czasów Kazimierza Wielkiego oraz sąsiadująca z nim baszta z XIII wieku, znana jako wieża Łokietka.

Spacer nad Wisłą

W czasie wycieczki po Kazimierzu Dolnym warto też znaleźć czas na spacer nad Wisłą. Będzie on idealną okazją do tego, by nacieszyć się pięknem tutejszych spichlerzy. Wiele z nich powstało w czasach świetności miasta, czyli w XVI – XVII wieku. Część z nich sprawdza się dziś jako hotele i restauracje, część zaadaptowano na placówki muzealne. Każda z tych budowli jest pięknym zabytkiem oraz pamiątką z czasów, gdy port na Wiśle dostarczał mieszczanom z Kazimierza Dolnego wiele pieniędzy.


Kazimierz Dolny to miasto kuszące malownicza okolicą oraz niepowtarzalnym klimatem. Świetnie rozwinięta baza noclegowa sprawia, iż każdy z nas bez większych problemów może zaplanować dłuższy wypoczynek na jego terenie. Wszak i sam Kazimierz ma się czym pochwalić, i w jego najbliższej okolicy nie brak uroczych zakątków.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *