czy-herbata-jest-zdrowa
filiżanka herbaty z cytryną

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów spożywanych na ciepło. Szczególnie uwielbiana przez Brytyjczyków, zdobyła swoich zwolenników niemal na cały świecie. Dowiedz się, czy herbata jest zdrowa, jakie są jej rodzaje oraz jakie posiada właściwości.

Czym jest herbata?

Herbata jest naparem, który przyrządzany jest z rośliny Camellia sinensis. Do jej przygotowania wykorzystywane są zarówno liście, pąki, jak i pędy rośliny. Za ojczyznę herbaty uznaje się Chiny. Europejczycy poznali ją dopiero w XVI wieku, kiedy to trafiła na nasz kontynent dzięki Portugalczykom. Obecnie największym eksporterem herbaty są Indie. Zaraz po nich plasują się Chiny oraz Sri Lanka.

Bardzo często „herbatą” nazywa się również napary pochodzące z innych roślin. Mówi się o herbacie yerba mate, rooibos czy te herbacie miętowej.

Jak produkowana jest herbata?

Z tego samego rodzaju rośliny można przygotować różne rodzaje herbat – zieloną, czerwoną, czarną czy też białą. Sekret smaku i zapachu każdej z nich tkwi w specjalnym procesie produkcji, który jest inny dla każdego rodzaju herbaty.

Liście krzewu herbacianego powinny być zrywane ręcznie. Ze względu na duże zapotrzebowanie na tego rodzaju produkt, obecnie korzysta się z bardziej zmechanizowanych metod. Zerwane liście są starannie rozkładane na dużych rozmiarów stołach. Pozostają na nich do czasu utraty nadmiaru wody, które zdążyły w sobie zgromadzić. Następnie obywa się ich krojenie, które nadaje formę herbacie. Jeżeli z liści ma powstać herbata liściasta – liście są rolowane, granulowana – liście poddawane są zgniataniu. Po nadaniu odpowiedniej formy, liście są segregowane i umieszczane w specjalnych dużych pojemnikach. Wewnątrz nich odbywa się proces oksydacji. Jest to kluczowy moment, ponieważ od długości tego procesu zależy smak, kolor oraz intensywność naparu.

Zalety herbaty

Pobudzenie

W naparze herbacianym znaleźć można wiele substancji, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Wśród nich m.in. teina, która jest odpowiednikiem kofeiny. Ma ona duży wpływ na układ nerwowy. Skutecznie pobudza, a także poprawia koncentrację. Najwięcej tej substancji znaleźć można w herbacie czarnej, najmniej – w zielonej.

Zwalczanie wolnych rodników

Herbata zawiera również polifenole, które bezpośrednio regulują wchłanianie teiny do organizmu. Dzięki nim pobudzenie jest stopniowe i zdecydowanie mniej gwałtowne niż w przypadku kofeiny. Ponadto polifenole wykazują działanie antyoksydacyjne. Oznacza to, że zwalczają wodne rodniki, które mają negatywny wpływ na organizm człowieka.

Odprężenie i relaks

Herbata wykazuje również działanie odprężające i relaksujące. Wszystko to za sprawą taniny – garbnika regulującego działanie teiny. W herbacie znaleźć można także L-Teaninę. Jest to aminokwas, który wpływa na obniżenie ciśnienia, pobudzenie pracy mózgu oraz uczucie odprężenia i uspokojenia.

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule tego artykułu, możemy powiedzieć, że herbata jest naparem zdrowym. Należy ją jednak spożywać z rozwagą, w rozsądnej ilości. Najlepiej pić około 3-5 filiżanek dziennie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *