olejek-herbaciany

Grzybica stóp to bardzo wstydliwa, chociaż jednocześnie i popularna dolegliwość. Przyczyny jej mogą być różne, a zalicza się do nich między innymi nadmierna potliwość stóp, nieodpowiednie obuwie, osłabiona odporność i nieodpowiednia higiena stóp. Grzybicą stóp łatwo się też zarazić w miejscach publicznych, takich jak łaźnie czy baseny. Grzybica stóp może być leczona na różne sposoby, a jednym z najskuteczniejszych jest użycie specyfiku, jakim jest olejek herbaciany.

Olejek herbaciany na grzybicę stóp – działanie

Olejek herbaciany to olejek eteryczny pozyskiwany z drzewa herbacianego, czyli melaleuki skrętolistnej. Jest to drzewo z rodziny mirtowatych, którego liście wykorzystywane były już przez australijskich Aborygenów przy leczeniu rozmaitych chorób. Olejek herbaciany wykazuje silne działanie antyseptyczne, zabijając bakterie, wirusy oraz grzyby.

Badania potwierdziły, że olejek herbaciany na grzybicę stóp jest skuteczniejszy niż maść z jednoprocentowym stężeniem klotrymazolu, używana standardowo w leczeniu tej dolegliwości. Olejek herbaciany składa się w dużej części ze związków terpenowych. Co to jednak daje?

Jak się okazuje, całkiem sporo, ponieważ olejki eteryczne zawierające duże ilości tych związków, z łatwością przenikają przez skórę, penetrując ją na całej jej grubości i są w stanie bez problemu dostać się do krwiobiegu. Olejek herbaciany wnika więc w nawet najgłębsze warstwy skóry, a także jest w stanie spenetrować paznokcie stóp, dzięki czemu jest on skuteczny nie tylko w przypadku grzybicy stóp obejmującej skórę, ale także w przypadku grzybicy paznokci, w tym grzybicy podpaznokciowej.

Olejek herbaciany na grzybicę – zastosowanie

Olejek herbaciany na grzybicę najczęściej używany jest w formie nierozcieńczonej, gdyż gwarantuje ona największą skuteczność. Zdarza się jednak, że osoby z wrażliwą skórą nie tolerują czystego olejku. Wtedy należy go rozcieńczyć, a że olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, należy użyć oleju nośnego. Może być to zwykły olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, olej kokosowy, masło shea, czy nafta kosmetyczna.

Przed zastosowaniem olejku należy oczyścić i osuszyć skórę stóp. Następnie należy w czystym olejku lub w jego roztworze maczać bawełniany wacik, lub płatek kosmetyczny i przemywać stopy. Czynność tę należy powtarzać 3-4 razy dziennie.

Olejek herbaciany – efekty

Pamiętać należy też, że grzybica stóp to choroba, której leczenie zajmuje dużo czasu. Czy używając maści z antybiotykami i lekami przeciwgrzybicznymi, czy używając olejku herbacianego, na ostateczne wyleczenie trzeba czekać nawet pół roku. Pierwsze efekty widoczne są już jednak szybko i w krótkim czasie można nadać zaatakowanym przez grzyba stopom i paznokciom znacznie bardziej estetyczny wygląd. Zniknie także towarzyszący grzybicy świąd i pieczenie.

Olejek herbaciany to jeden z najpotężniejszych naturalnych środków przeciwgrzybiczych, a do tego jest on tani i łatwo dostępny – kupi się go w każdej aptece czy w sklepie zielarskim w cenie około 10 zł. Do tego wydajność olejku jest spora. Warto zapoznać się więc z tym remedium i zacząć leczyć nim dolegliwość, jaką jest grzybica stóp.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Emilia
    13 października 2021

    a jak go dawkowac?

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *