kapok-ratunkowy-dzieciecy

Bezpieczeństwo to najważniejsza kwestia, a woda to groźny żywioł. Wybierając się na wczasy z pewnością chcemy zabrać dziecko ze sobą na kajak czy rowerek wodny a może i żaglówkę. W tym przypadku koniecznie trzeba zaopatrzyć się w kamizelkę ratunkową. I to nie taką pierwszą lepszą z brzegu, ale w specjalistyczną, z odpowiednimi atestami. W wielu miejscach można ją wypożyczyć, ale lepiej nie ryzykować i posiadać swoją.

Jak wybrać kamizelkę?

Najważniejszą rzeczą jest wybrać prawdziwą kamizelkę ratunkową, nie asekuracyjną, nie taką do zabawy dla dzieci przy brzegu. A takich jest sporo w sklepach z akcesoriami. Dlatego w celu zakupienia profesjonalnej, zgodnej z normami kamizelki należy wybrać się do specjalistycznego sklepu. Cechami idealnego kapoka będą: duży i gruby kołnierz, który stabilizuje pozycję dziecka w wodzie, ale jednocześnie nie przydusza go. Zapięcie powinno być na zamek błyskawiczny bądź znajdować się na plecach – poza zasięgiem dziecka, które mogłoby przez przypadek je rozpiąć. Pas krokowy to w kamizelce absolutne must have. Dzięki niemu maluch nie wyślizgnie się dołem. Idealnym rozwiązaniem jest uchwyt z tyłu, by bez problemu sięgnąć i wyjąć dziecko z wody. Kolor kamizelki jest nieprzypadkowy – powinien być jaskrawy oraz posiadać światełka odblaskowe. Gwizdek przy kamizelkach dziecięcych to nie tylko zabawka – może być to sygnał ułatwiający lokalizację dziecka np. w mgle bądź w ciemności, gdy bodźce wzrokowe są ograniczone. Bezwzględnie powinna być zgodna z normą CE ISO 12402-4. Kamizelka do pływania dla dzieci dobierana jest według wagi oraz obwodu klatki piersiowej.

Pozostałe cechy kamizelek do wody

Wybierając kapok dla dziecka warto zwrócić także uwagę na inne kwestie, takie jak np. materiał, z jakiego został wykonany. Zazwyczaj produkuje się go z tworzyw sztucznych, idealnie sprawdza się w tym przypadku neopren, gdyż zwiększa on jednocześnie komfort termiczny dziecka. Niektóre kamizelki są specjalnie wzmocnione, żeby nie uległy zbyt szybkiemu zniszczeniu przez malucha. Na rynku dostępne są kapoki z pływakami, które zwiększają bezpieczeństwo w wodzie. Wraz ze stopniowym oswajaniem się dziecka z wodą można je stopniowo wyjmować, co sprzyja nauce samodzielności w wodzie. Nie wszystkie modele jednak mają je wyjmowane, co sprawia, że są tańsze. Im większa jednak ilość pływaków i ich wyprofilowanie tym większa wygoda w użytkowaniu. Najważniejsze jednak, by kamizelka do pływania dla dzieci była idealnie dobrana pod względem wagi i wymiarów dziecka.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *