wywoz-gruzu-warszawa

Nawet niewielkie remonty pozostawiają po sobie sporo gruzu, który należy gdzieś zmagazynować, a następnie wywieźć. Zdaje sobie z tego sprawę każdy, kto kiedykolwiek musiał wyburzyć ściankę działową czy dostawić nowe drzwi. Warto zawczasu pomyśleć o tym, co zrobić z gruzem po remoncie. W niniejszym wpisie zastanowimy się, który sposób jest najlepszy i najkorzystniejszy z punktu widzenia inwestora, środowiska oraz prawa.

Czy można pozostawić gruz w kontenerze na śmieci?

To z pewnością pierwsza myśl, jaka każdemu z nas przychodzi do głowy. W końcu gruz jest ‑ w pewnym sensie ‑ śmieciem, który na dodatek może zmieścić się do dużego kubła na odpady zmieszane. Nie jest to jednak najlepszym pomysłem. I to z dwóch bardzo ważnych powodów.

Po pierwsze, materiały składające się na gruz idealnie nadają się do recyklingu. Nawet do 90% części składowych nadaje się do powtórnego wykorzystania po odpowiednim przetworzeniu (czyli przede wszystkim oczyszczeniu, a następnie skruszeniu). Recykling pozwala zaoszczędzić na materiałach budowlanych, co zmniejsza koszt powstawania kolejnych inwestycji, a nawet przeprowadzania remontów! Co równie ważne, gruz poddany procesowi przerobu surowców wtórnych, więc nie zalega na wysypiskach śmieci. Zostaje skierowany w odpowiednie miejsce, gdzie może zostać niemal natychmiast przetworzony. Trzeba pamiętać, że każdy element gruzu rozkłada się przez setki lat. Jego nagromadzenie stanowi więc poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Drugim istotnym powodem ‑ i wynikającym bezpośrednio z pierwszego ‑ unikania wyrzucania gruzu do odpadów zmieszanych jest obowiązujące prawo. Wysokie kary czekają na osobę, która zdecyduje się na nielegalny wywóz gruzu Warszawa należy do miast, w którym nie dochodzi często do takich sytuacji. Zdarzają się one głównie z niewiedzy, a nie pozornej oszczędności. Niemniej nieznajomość prawa szkodzi. A szkodę w tym kontekście można wycenić na setki złotych. Jeśli jednak osoby wykonujące remont zdecydują się na inny sposób porzucenia śmieci (np. na sąsiedniej działce czy w lesie), to kara sięgnie wówczas nawet 5000 zł.

Jak zorganizować wywóz gruzu w Warszawie?

Jedynym pewnym, legalnym i przyjaznym środowisku sposobem jest skorzystanie z pomocy firmy, która specjalizuje się w wywozie wszelkich pozostałości po remoncie. Dysponują one sprzętem pozwalającym na zabezpieczenie i transport gruzu w miejsce, gdzie zostanie ono następnie poddane recyklingowi.

Jak wygląda w praktyce wywóz gruzu? Warszawa jest miastem, w którym można dość często natknąć się na stojące przy budynkach kontenery. To one właśnie sugerują, że w obiekcie przeprowadza się właśnie remont. Profesjonalna firma podstawia kontener w umówionym terminie, a następnie zabiera go wraz z zawartością po upływie uzgodnionego z klientem czasu. Jest to zazwyczaj kilka dni. Co więcej, przedsiębiorstwa nierzadko dają pojemne worki, do których można wrzucać gruz, zanim wyląduje w kontenerze. Nie jest to jednak wymogiem.

Ponieważ nie ma żadnych realnych alternatyw, zawsze należy kontaktować się z firmami specjalizującymi się w wywozie gruzu z Warszawy. Tylko w ten sposób można uniknąć dotkliwych kar finansowych.

Related Posts

1 Komentarzy

  • iga
    2 września 2021

    z tym gruzem to jest zawsze najwiekszy problem. wywoz jest tak drogi ze czasem kosztuje tyle co polowa remontu;/

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array