zielona-herbata

Zielona herbata posiada charakterystyczny smak i aromatyczny zapach. Temu napojowi o delikatnie zielonym zabarwieniu przypisuje się także liczne właściwości prozdrowotne. Przekonaj się, czy warto pić zieloną herbatę i kiedy najlepiej sięgać po ten napój.

Zielona herbata – jaka najlepsza?

Herbata zielona występuje w wielu odmianach, które różnią się przede wszystkim walorami smakowo-zapachowymi. Podział zielonych herbat wyróżnia się ze względu na odmienne metody obrabiania listków, pozwalające na otrzymanie herbaty o konkretnych właściwościach. Każda odmiana posiada specyficzny smak, zapach oraz kolor naparu czy zawartość kofeiny w liściach. Głównymi producentami herbaty są Chiny i Japonia. Najpopularniejsze chińskie gatunki zielonej herbaty różnią się wyglądem liści oraz smakiem:

  • Long Jing – podłużne, płaskie liście w lekko złotawym kolorze; po zaparzeniu herbata ma subtelny, owocowy smak,
  • Bi Luo Chun – zwinięte w kształt ślimaka liście; w smaku można wyczuć kwiatowo-warzywne nuty,
  • Mao Feng – delikatnie skręcone listki herbaciane; herbata charakteryzuje się wytrawnym, lekko słonym smakiem,
  • Gunpowder – ciasno pozwijane liście, przypominające kształtem proch strzelniczy; zarówno klasyczny smak, jak i aromat sprawiają, że jest to herbata pijana najczęściej.

Warto wyróżnić również zielone herbaty pochodzące z Japonii, które charakteryzują się bogatym aromatem i orzeźwiającym smakiem:

  • Sencha – długie, wąskie i sprasowane liście; po zaparzeniu można wyczuć delikatnie morskie aromaty,
  • Gyokuro – delikatne, ciemnozielone, płaskie liście; intensywny, wykwintny, słonawy smak powoduje, że jest to herbata pijana w niewielkich ilościach,
  • Matcha – zielona herbata w proszku, charakteryzująca się specyficznym smakiem umami.

Każdy z gatunków herbaty jest wytwarzany poprzez unikalne sposoby uprawiania, zbierania oraz suszenia liści, dlatego możliwe jest delektowanie się różnymi aromatami. Duży wybór rodzajów herbat z pewnością sprzyja temu, aby każdy znalazł smak odpowiedni dla siebie.

Zielona herbata – właściwości

Zielona herbata niewątpliwie posiada cenne substancje tj.: mikroelementy, antyoksydanty, aminokwasy, garbniki, polifenole o różnorodnym działaniu oraz witaminy A, B, C, E i K. Dzięki temu regularne picie zielonej herbaty ma korzystny wpływ na zdrowie. Prozdrowotne właściwości zielonej herbaty sprawiają, że pomaga ona w walce oraz w zabieganiu schorzeniom wielu narządów.

Czy zielona herbata ma kofeinę?

Pobudzające działanie herbaty jest zasługą zawartości związku chemicznego identycznego jak kofeina, który w przypadku herbat określany jest jako teina. Zawartość teiny jest uzależniona od rodzaju herbaty, zbioru i metod obrabiania listków.

Zielona herbata – na co pomaga?

Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne pomagają w poprawie wyglądu skóry, co jest istotne szczególnie w przypadku cer tłustych i trądzikowych. Zielona herbata przeciwdziała procesom starzenia i niszczy wolne rodniki. Dzięki silnym przeciwutleniaczom wykazuje także działanie antynowotworowe. Jej regularne spożywanie zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób np. zawału, miażdżycy, choroby wieńcowej, udaru czy nadciśnienia. Zielona herbata obniża możliwość wystąpienia stanów depresyjnych, polepsza pamięć i zdolność do koncentracji.

Czy zielona herbata jest moczopędna?

Napar z liści zielonej herbaty wykazuje działanie moczopędne. Właśnie dlatego pomaga oczyścić organizm z toksyn i likwidować obrzęki, zapobiegając powstawaniu cellulitu.

Czy zielona herbata odchudza?

Zielona herbata wspomaga odchudzanie – zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie. Systematyczne spożywanie naparu polepsza przemianę materii oraz hamuje apetyt. Dzięki zawartości cennych substancji wpływa korzystnie na redukcję tkanki tłuszczowej, blokowanie wchłaniania tłuszczy z pożywienia oraz poprawę metabolizmu wątroby poprzez zwiększenie aktywności enzymów, biorących udział w trawieniu.

Zielona herbata – czy jest zdrowa?

Mimo licznych zalet, bez wątpienia warto mieć świadomość, że zielona herbata może obniżać przyswajalność żelaza, prowadząc do anemii. Zielona herbata wypłukuje również z organizmu wapń oraz osłabia działanie niektórych leków, np. na nadciśnienie. Dlatego należy pamiętać, że picie zielonej herbaty powinny ograniczyć przede wszystkim dzieci rozwijające się oraz osoby starsze. 

Jakie działanie ma zielona herbata?

Zieloną herbatę można parzyć trzykrotnie – zaleca się wylanie pierwszego naparu, ponieważ służy on oczyszczeniu liści. To, jak działa zielona herbata, zależy przede wszystkim od długości parzenia. Krótkie parzenie zielonej herbaty, trwające poniżej trzech minut, sprawia, że powstaje pobudzający i orzeźwiający napój, w przeciwieństwie do naparu parzonego dłużej niż trzy minuty, który wykazuje działanie uspokajające i relaksujące.

Do liściastej herbaty zielonej nie powinno dodawać się cytryny, ponieważ nadaje ona kwasowości, co powoduje, że wydziela się łatwo przyswajalny glin, który przedostaje się z liści do naparu. Dlatego zaleca się dodawanie cytryny do naparu pozbawionego fusów.

Zielona herbata – jak parzyć?

Zielona herbata mimo swojej popularności często jest uznawana za napój wymagający i pracochłonny w przygotowaniu. Warto wiedzieć, jak parzyć zieloną herbatę, aby napar zachował cenne walory. Zielonej herbaty nie powinno się zalewać wrzątkiem, ponieważ straci swoje właściwości. Optymalna temperatura to 70–80 stopni Celsjusza. Czas parzenia zależy od tego, jakie działanie jest oczekiwane, choć zaleca się, aby było to od 2 do 4 minut. Warto również wiedzieć, że 1 g suszonych liści herbaty powinno zalewać się wodą w ilości 100 ml.

Kiedy pić zieloną herbatę?

Moment, kiedy najlepiej pić zieloną herbatę jest uzależniony przede wszystkim od własnych preferencji. Choć warto pamiętać, że ze względu na możliwość podrażnienia żołądka, nie powinno pić się zielonej herbaty na czczo. Filiżanka zielonej herbaty wypita rano pobudza, a odpowiednio przygotowany do wypicia wieczorem napar to doskonała metoda na wyciszenie. Zielona herbata na noc – parzona po raz drugi przez ponad trzy minuty – oczyszcza umysł, sprzyja odprężeniu i relaksowi.

Zaleca się wypicie dwóch lub trzech szklanek zielonej herbaty dziennie dla utrzymania zdrowia, ponieważ jest ona elementem diety o wszechstronnym działaniu leczniczym.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Oliwia
    13 sierpnia 2021

    Ja herbatę zieloną pije prawie codziennie i faktycznie widać pozytywne skutki! najlepiej smakują te z dodatkiem jakiś owoców.

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array