kike-vega-f2qh3yjz6jk-unsplash

Sposobem na przywrócenie sprawności jest rehabilitacja. Staje się ona kluczowa w przypadku wystąpienia kontuzji, urazów, po przebytej operacji. Im wcześniej rozpocznie się rehabilitację, tym lepiej.

Przyśpieszy to powrót do zdrowia, normalnego funkcjonowania. Oczywiście zawsze powinna ona zostać dobrana indywidualnie do danego pacjenta. Wyróżnia się wiele rodzajów rehabilitacji. Nie w każdym przypadku możliwe staje się odzyskanie pełnej sprawności, ale można liczyć przynajmniej na poprawienie jakości życia. Rehabilitacja nie obejmuje wyłącznie fizjoterapii, łączy w sobie również psychoterapię, ortopedię itd.

Co warto wiedzieć o rehabilitacji?

Rehabilitacja może być medyczna, społeczna i zawodowa. Jest to bardzo szerokie pojęcie, w zależności od przeznaczenia. Obejmuje rozmaite zabiegi dotyczące fizykoterapii, kinezyterapii i masażu. Na rehabilitację medyczną składa się również terapia zajęciowa, psychoterapia i różne elementy ortopedii. W przypadku osób niepełnosprawnych bardzo często stosuje się na rehabilitację społeczną, co ma na celu usamodzielnienie się pacjentów. Rehabilitować można również układy i narządy. Jeśli ktoś zmaga się z różnymi chorobami kardiologicznymi, miał wykonywane rozmaite operacje dotyczące przykładowo wady serca, to stosuje się rehabilitację kardiologiczną.

Z kolei po przebytym urazie i dłuższym unieruchomieniu niezbędna staje się rehabilitacja ortopedyczna. Pacjentom zmagającym się ze schorzeniami układu nerwowego zaleca się rehabilitację neurologiczną. Natomiast osoby borykające się z rakiem potrzebują rehabilitacji onkologicznej, co ma na celu przeciwdziałanie powikłaniom, łagodzenie objawów, odzyskiwanie sprawności. Wyróżnia się również rehabilitację ginekologiczną, które dotyczy zaburzeń miesiączkowania, nietrzymania moczu, infekcji dróg intymnych itd. Jest także rehabilitacja oddechowa w przypadku wystąpienia chorób układu oddechowego.

Kiedy fizjoterapia będzie dobrym wyborem?

Rehabilitacja wykorzystuje rozmaite metody do przywracania sprawności pacjentom. Można leczyć przez masaż, termoterapię, światłolecznictwo, magnetoterapię, elektroterapię, ultradźwięki. Do rehabilitanta warto zgłosić się w przypadku wystąpienia rozmaitych dysfunkcji przyczyniających się do powstania niepełnosprawności. Jeśli ktoś nie może normalnie funkcjonować na skutek urazu lub schorzenia, to powinien poddać się odpowiedniej terapii. Zawsze trzeba dobrać ją indywidualnie. Fizjoterapia Częstochowa jest niezwykle pomocna dla osób po złamaniach, uszkodzeniu mózgu, utraty wzroku lub słuchu. Jeśli doszło do amputacji kończyny, to również warto zgłosić się do rehabilitanta. Pomoże on także przy zaburzonych funkcjach ruchowych na skutek przykładowo skoliozy, udaru, porażenia mózgowego, stwardnienia rozsianego, rozszczepu kręgosłupa. Rehabilitacja może być wskazana również po operacji chirurgicznej, długotrwałym leczeniu i unieruchomieniu miejscowym lub ogólnym. Rehabilitacja służy do przywracania sprawności fizycznej, społecznej i psychicznej. Rehabilitant na podstawie stanu pacjentów dobiera odpowiednie metody rehabilitacji i narzędzia.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array