domowe-spa

Duża ilość pracy to obecnie element obowiązkowy życia codziennego niemal każdej osoby dorosłej. Regularny odpoczynek jest niezwykle ważny do tego, aby na co dzień prawidłowo funkcjonować. Jednym z lepszych pomysłów na relaks jest spa. Taki domowy rytuał wcale nie musi generować dużych kosztów, co więcej – można korzystać z niego tak często, jak tylko jest to potrzebne! Dowiedz się, jak urządzić domowe spa i zapewnić sobie chwilę wytchnienia. 

Spa – co to takiego?

W języku łacińskim fraza Sanus Per Aquam oznacza dosłownie „zdrowy przez wodę” i to właśnie to powiedzenie zapoczątkowało doceniane obecnie rytuały pielęgnacyjne. Początkowo były one traktowane właśnie jako procesy lecznicze, do których wykorzystywano wartościowe właściwości wody. Zaczęto tworzyć specjalne ośrodki relaksacyjne, w których świadczono usługi takie, jak korzystanie z sauny, kąpiele zdrowotne czy odprężające masaże. Z czasem ofertę zaczęto rozszerzać, a określenie spa znacznie poszerzyło swoje znaczenie. Obecnie kojarzone jest ono po prostu z chwilą wytchnienia, której głównym celem jest zadbanie o poprawę kondycji zarówno psychicznej, jak i fizycznej. 

Jak zrobić spa w domu?

To, jak zrobić spa w domu i które elementy rytuału pielęgnacyjnego najlepiej wcielić w życie, powinno być całkowicie dostosowane do konkretnych potrzeb danej osoby. Przede wszystkim należy kierować się jednak zasadą, że w trakcie wykonywania spa musi panować cisza i spokój. Telefon najlepiej na ten czas przełączyć na tryb samolotowy, a wszystkich domowników poinformować, że potrzebuje się „chwili dla siebie”. Domowe spa nie zawsze musi wiązać się z godzinnym przesiadywaniem w łazience. Szybki masaż twarzy czy peeling ciała pod prysznicem sprawdzi się również dla osób zabieganych, niemogących pozwolić sobie na wygospodarowanie dłuższej chwili. Od czasu do czasu dobrze jest jednak pozwolić sobie na nieco bardziej zorganizowane spa i wykonać kilka kroków niezbędnych do osiągnięcia prawdziwego odpoczynku. 

Jak zwalczyć stres i osiągnąć pełen relaks?

Odpoczynek, który ma zapewniać całkowite rozluźnienie, powinien polegać na zadbaniu o stan ciała, głowy, a także ducha. Można to zrobić na różne sposoby, a znalezienie swojego ulubionego z pewnością przyczyni się do osiągnięcia pełnego relaksu. Spersonalizowanie rytuału spa z pewnością spowoduje, że stanie się on jeszcze bardziej przyjemny i na pewno będzie chciało się do niego często wracać. 

Domowe spa – co potrzebne?

Do urządzenia domowego spa potrzebny jest przede wszystkim czas. Zagospodarowanie minimum godziny będzie przydatne w przypadku, gdy chce się wykonać wszystkie „obowiązkowe” kroki pielęgnacyjne. Niektórzy uważają bowiem, że podczas urządzania domowego spa nie może zabraknąć:

 • sprzyjającego relaksowi otoczenia,
 • ulubionych przekąsek umilających czas odpoczynku,
 • kąpieli w gorącej wodzie z zapachowym płynem lub olejkiem,
 • wykonania peelingu całego ciała,
 • nałożenia maseczki na twarz i włosy,
 • odprężającego masażu.

Warto zaznaczyć, że domowy relaks sprawdza się najlepiej w godzinach wieczornych, kiedy po całym dniu wykonywania przeróżnych obowiązków można w końcu o nich zapomnieć i skupić się tylko na sobie. Wieczorne spa to wręcz idealne przygotowanie do nieprzerwanego snu. 

Jak urządzić domowe spa – zadbaj o odpowiedni nastrój

Wiele osób podkreśla, że bez ładnego otoczenia relaks jest wręcz niemożliwy. Salony kosmetyczne czy ośrodki spa są często projektowane z dbałością o każdy szczegół. Ściany malowane są na sprzyjające odpoczynkowi kolory, a do pomieszczeń wprowadza się jak najwięcej zielonych, odprężających roślin. Przearanżowanie całego wnętrza nie jest oczywiście konieczne do odbycia godzinnego rytuału spa, warto jednak zadbać o jeden lub dwa elementy dekoracyjne, które w jakiś sposób wprowadzą do łazienki nieco bardziej klimatycznego nastroju. Najczęściej sięga się po zapachowe świeczki oraz relaksujące dźwięki. W tym drugim przypadku można zdecydować się na to, na co najbardziej ma się ochotę. Podczas odpoczynku najlepiej sprawdzają się:

 • spokojna muzyka,
 • ciekawe podcasty,
 • uspokajające odgłosy natury,
 • nagrania z wyciszającą medytacją. 

Jak zorganizować domowe spa?

Wystrój podczas domowego spa jest niezwykle ważny, jednak główną rolę w tym przypadku odgrywają odpowiednie kosmetyki, za pomocą których można wykonać dane czynności pielęgnacyjne. 

Pielęgnacja ciała

Jeżeli w łazience panuje już odpowiedni nastrój, świeczki wydzielają przyjemny zapach, a umysł może odpocząć przy odprężających dźwiękach, to można przejść do prawdziwego odpoczynku. Będąc w posiadaniu wanny, warto wypełnić ją dużą ilość wody i w zależności od upodobań umieścić w niej specjalne bombki musujące, kremowy płyn lub nawilżający olejek. Podczas samej kąpieli warto wykonać peeling drobno lub gruboziarnisty całego ciała, a także wykonać depilację, dzięki której skóra stanie się gładka i przyjemna w dotyku. Po wyjściu z wanny lub spod prysznica osuszoną ręcznikiem powierzchnię ciała warto nawilżyć za pomocą kremu lub balsamu. 

Pielęgnacja twarzy

Domowe spa wieczorne obejmuje także demakijaż twarzy. Warto poświęcić na niego odrobinę więcej czasu niż na co dzień. Stały rytuał można urozmaicić o dodatkowy krok pielęgnacyjny. Może to być peeling bądź nałożenie maseczki. W zależności od tego, czego właśnie potrzebuje skóra, należy zdecydować się na preparaty w płachcie bądź kremie o działaniu:

 • nawilżającym,
 • rozświetlającym,
 • odżywczym,
 • oczyszczającym,
 • regenerującym,
 • łagodzącym. 

Pielęgnacja włosów

Poza twarzą warto zatroszczyć się również o włosy i skórę głowy. Maska odżywcza bądź olejek nawilżający sprawdzą się w tym przypadku doskonale. Istnieją również mniej znane, jednak równie dobre, sposoby na spa dla włosów. Są to na przykład peelingi skóry głowy, wpływające na ich znacznie szybszy porost cebulek, a także płukanie włosów wodą ryżową, która jest bogata w składniki odżywcze. 

Zarówno maseczkę do twarzy, jak i do włosów warto pozostawić na nieco dłuższą chwilę. W tym czasie można wykonać inne czynności relaksujące, takie jak lektura ulubionej książki przy winie lub obejrzenie nowego odcinka serialu. Należy pamiętać, że po zdjęciu preparatu z twarzy warto użyć toniku i kremu na noc, które zatroszczą się o to, aby w trakcie snu skóra mogła oddychać

Domowe spa – co kupić?

Do wykonania domowego spa nie trzeba wcale inwestować w drogie kosmetyki, zwłaszcza jeśli taki rytuał stanowi bardziej wyjątek niż regułę. Możliwe jest także wykorzystywanie nieoczywistych produktów, które w domu znajdują się prawie zawsze. Maseczkę na włosy można uzyskać łącząc ze sobą takie składniki, jak na przykład jogurt naturalny i miód. Kondycję łusek włosowych poprawi również nałożenie na końcówki roztrzepanego jajka kurzego. Peeling całego ciała można wykonać na bazie cukru, oliwy i olejku eterycznego lub fusów z kawy, cynamonu i oleju kokosowego. Takie DIY (ang. do it yourself) produkty są świetnym naturalnym odżywieniem dla skóry i włosów! 

Jeśli podczas domowego spa chce się jednak postawić na produkty drogeryjne, warto wybrać te ze sprawdzonym składem. Dobrze jest poprzeć swój wybór opinią specjalistów, takich jak dermatolog czy kosmetolog. Niektóre kosmetyki zawierają bowiem szkodliwe dla organizmu składniki, które mogą wywołać odwrotny do zamierzonego efekt. 

Related Posts

1 Komentarzy

 • Roksana
  10 września 2021

  Uwielbiam takie domowe spa ! Najlepszy sposób na relaks 😉 i nie trzeba wydawać milionów na zabiegi pielęgnacyjne

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *