kiedy-zezwolenie-transportowe-jest-konieczne
kiedy-zezwolenie-transportowe-jest-konieczne

Chcesz prowadzić działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego? Zezwolenie transportowe to dokument pozwalający na wykonywanie działalności transportowej w Polsce. Kiedy dokładnie taki formularz jest potrzebny? Co należy zrobić, aby go uzyskać? Dowiedz się wszystkiego, co pozwoli Ci wystartować ze swoją firmą.

Kto potrzebuje zezwolenia transportowego?

Nie jest to w żadnym wypadku dokument potrzebny każdemu, kto planuje przewóz drogowy rzeczy. Zdobycie zezwolenia transportowego jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który chce założyć firmę transportową czy spedycyjną. Zanim to się stanie, inwestor musi spełnić postawione przez Instytut Transportu Samochodowego wymagania.

Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika Drogowego

Aby złożenie wniosku o licencję czy zezwolenia transportowe stało się możliwe, potrzebny jest konkretny dokument. Każdy przedsiębiorca na rynku transportu drogowego musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych w drogowym transporcie osób lub rzeczy. Będzie on potwierdzeniem kwalifikacji i wiedzy potrzebnych do podjęcia, jak i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

  • Pierwszym warunkiem do spełnienia jest ukończony proces założenia firmy. Niestety nie ma możliwości ubiegania się o certyfikat, zanim firma zostanie oficjalnie założona. 
  • Później przychodzi czas na kurs przygotowawczy i egzamin państwowy Instytutu Transportu Samochodowego. Dopiero po zdaniu takiego egzaminu, firma może występować o zezwolenia na działalność transportową lub spedycyjną.

Certyfikat uzyskasz w ciągu 28 dni od napisania egzaminu. Opłata za egzamin oraz wydanie dokumentu wynosi 800 zł. W zależności od posiadanego wykształcenia wyższego istnieje możliwość zwolnienia z egzaminu pisemnego. Koszty certyfikatu będą wtedy znacznie mniejsze.

Rodzaje zezwoleń

Aktualnie w polskim prawie wyróżniono trzy podstawowe rodzaje zezwoleń. Są to zezwolenia na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych w zakresie przewozu towarów:

  • zezwolenie dwustronne – uprawnia do wykonania przewozu, czyli jednej jazdy tam i z powrotem, pomiędzy krajem wydającym zezwolenie a Polską,
  • zezwolenie tranzytowe – uprawnia do wykonania przewozu przez terytorium danego kraju; To zezwolenie nie daje jednak prawa do załadunku, jak i wyładunku na terenie kraju tranzytowego; O odstępstwie od tej zasady mogą stanowić przepisy dwustronne,
  • zezwolenie ogólne – uprawnia do wykonania przewozu dwustronnego lub tranzytowego.

Więcej specyfikacji dotyczy przewozów osobowych czy też przewozów ponadnormatywnych. Te drugie to przewozy, które swoimi wymiarami przekraczają dopuszczalne normy. Wymagają one specjalnych pozwoleń, a także organizacji pilotażu policyjnego lub służb zastępczych.

Kiedy nie potrzebujesz zezwolenia?

Oczywiście posiadanie zezwolenia na każdy, nawet najmniejszy przewóz towarów, nie jest konieczne. Dlatego istnieją pewne regulacje, które, być może, oszczędzą Twój czas, poświęcony na pozyskiwanie stosownych dokumentów. Według obecnego prawa, żadne zezwolenie ani licencja nie będą konieczne, jeśli będziesz:

  • wykonywać przewóz pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym,
  • wykonywać niezarobkowy przewóz drogowy rzeczy.

Jeśli planujesz swój transport w najbliższym czasie, to możesz śmiało odnosić się do tych zasad. Niestety, od kwietnia 2022 roku zezwolenia drogowego będzie wymagał również przewóz towarów pojazdami powyżej 2,5 tony.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Jacek
    2 października 2021

    Bardzo fajny poradnik! Dzięki!

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array