osoba-przyjaznie-nastawiona

Poznając nowe osoby, staramy się wywrzeć na nich jak najlepsze wrażenie. Chcielibyśmy być lubiani i nie sprawiać wrażenia nieprzyjemnych. Niestety, nie każdy z nas wie, jak sprawić by nowo poznane osoby uznały nas za przyjazne i chciałyby kontynuować tę znajomość. Całe szczęście wystarczy pamiętać tylko o kilku punktach, aby wiedzieć, jak zachować się w towarzystwie osób nam nieznanych i zmienić ich wrażenie na nasz temat.

Komunikacja werbalna i komunikacja niewerbalna

To, w jaki sposób przekazujemy innym osobom nasze nastawienie do nich, dzieli się na komunikację werbalną i niewerbalną. Komunikacja niewerbalna stanowi ponad 50% tego, co staramy się przekazać. Dzięki niej możemy manipulować wrażeniem, jakie sprawiamy, możemy poznać, kiedy ktoś kłamie czy coś kombinuje. Wiele technik detektywistycznych oraz psychologicznych opiera się na obserwowaniu komunikacji niewerbalnej osoby podejrzanej lub badanej.

Po pierwsze… uśmiechnij się!

Jedną z najważniejszych rzeczy jest uśmiech. Zostało przeprowadzonych wiele badań, jak odbierane są przez innych osoby uśmiechnięte. Najczęściej były komentowane jako uprzejme, przyjaźnie nastawione do świata oraz otwarte. Co więcej, często też były oceniane jako atrakcyjniejsze od osób, którym brakowało uśmiechu bądź ich mimika była wykrzywiona w bliżej nieokreślonym grymasie. Warto pamiętać, że gdy uśmiechamy się szczerze, uśmiechają się również nasze oczy, a zmarszczki układają się w specyficzny dla nich sposób. Łatwo poznać czy uśmiech danej osoby jest szczery, czy wymuszony. Jednak, zmieniając nasze nastawienie do świata na bardziej pozytywne, nie będziemy musieli martwić się o to, czy nasz uśmiech wygląda na wystarczająco promienny.

Odpowiednia postawa ciała

Drugą z rzeczy, na którą zwracamy uwagę, jest postawa naszego ciała. Możemy dzielić ją na otwartą oraz zamkniętą. Postawa zamknięta charakteryzuje się m.in. garbieniem, założonymi rękami oraz spuszczoną głową. Niwelując te rzeczy, nasza postawa zmienia się w otwartą, co pozytywnie wpływa nie tylko na pozytywny odbiór, ale też sprawiamy wrażenie pewniejszych siebie, co tylko potęguje w zawieraniu nowych kontaktów.

Zwróć uwagę na to, co mówisz

Komunikacja werbalna to to, co mówimy. Jesteśmy bardziej chętni do kontynuowania znajomości z osobą, która potrafi z nami rozmawiać. Nie nawija tylko o sobie bądź tematach interesujących głównie dla niej. Zwraca uwagę na to, co się do niej mówi, z chęcią wgłębia się w tematy przez nas poruszane. Nie odzywa się ordynarnie i ładnie się wysławia. Dlatego musimy pamiętać, kiedy powinniśmy przestać mówić, bądź zacząć słuchać oraz znać podstawy aktywnego słuchania.

Wypisane podpunkty, to tylko część z ważniejszych rzeczy, które wpływają na to, jak inni nas odbierają. Większość z nich przyjdzie naturalnie, gdy poznamy osobę, z którą rzeczywiście dzielimy zainteresowania i kontynuowanie znajomości nie będzie na siłę, bądź wypracowane. Ostatnią z rzeczy, jaką musimy pamiętać, to, że nie z każdym będziemy się dogadywać oraz że nie z każdym musimy się lubić. Wszyscy różnimy się od względem osobowości i nie każda znajomość jest nam pisana, a przyjaźnie utrzymywane na siłę przyniosą nam więcej szkody niż pożytku.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *