madryt

Stolica Hiszpanii jest miastem uznawanym za bardzo gościnne i różnorodne. Znajdują się tam słynne muzea, majestatyczne historyczne budowle, pełne uroku zakątki, a także zielone przestrzenie, gdzie możemy odpocząć i zachłysnąć się pięknem natury. Miejsce to po prostu tętni życiem i nigdy nie zasypia. Dowiedz się, gdzie się udać i co zobaczyć, aby w pełni skosztować uroków tego miasta.

Jak zwiedzać Madryt?

Dzielnice Madrytu, chociaż każda prezentuje inny styl, tworzą spójną całość. Awangardowa Malasana, snobistyczna Salamanca z najbardziej ekskluzywnymi sklepami, artystyczna Las Letras, która była domem np. Cervantesa, imprezowa Chueca, romantyczna Latina, wielokulturowe Lavapies, oraz pełna historii, najstarsza część miasta – Madrid de los Austrias.

Madryt najlepiej zwiedzać podczas spaceru, ponieważ największe atrakcje znajdują się w centrum lub jego okolicach. Panoramę metropolii można zobaczyć z tarasów Circulo de Bellas Artes oraz Mirador del Palacio de Cibeles. Znajdują się niedaleko siebie i gwarantują tak samo fantastyczny widok. Jeśli zechcemy wybrać się gdzieś dalej, na przykład na stadion drużyny piłkarskiej Realu, śmiało możemy skorzystać z doskonale rozwiniętej i świetnie oznakowanej sieci metra.

Puerta del Sol

Należy wiedzieć, że Puerta del Sol to plac, który tętni życiem przez całą dobę. Uwagę zwracają dwa pomniki: słynnej niedźwiedzicy oraz Karola III. Małą ciekawostką jest tabliczka wyznaczająca kilometr zero (stąd liczy się odległość wszystkich autostrad wychodzących z Madrytu). W sylwestra na Puerta del Sol przybywają tysiące ludzi, którzy zgodnie z tradycją, kiedy nadejdzie północ, z każdym wybiciem zegara zjadają jedno winogrono. Ma im to przynieść pomyślność w nowym roku.

Plac Plaza Mayor

Ten plac to nic innego jak ogromny, prostokątny rynek. Powstał w XVI wieku za czasów panowania Habsburgów. W tamtych czasach właśnie na Plaza Mayor odbywały się wszystkie uroczystości, ważne wydarzenia i widowiska. Koronowano tam królów, organizowano corridy, a także wykonywano wyroki śmierci. Na placu znajduje się mnóstwo kawiarni, a pod arkadami wiele sklepów z pamiątkami i barów z przekąskami – „tapas”. Wieczorami odbywają się koncerty, spektakle i pokazy sztucznych ogni. Z kolei w niedzielne poranki spotykają się tam kolekcjonerzy monet i znaczków. Przed Bożym Narodzeniem na placu organizowany jest też jarmark.

Miasto artystów

Warto wiedzieć, że Madryt jest potężnym magnesem przyciągającym miłośników sztuki. Trzy gigantyczne muzea, a także mniejsze wystawy oferują mnóstwo arcydzieł. Muzeum Narodowe El Prado, zwane dumą Madrytu, w swojej kolekcji ma między innymi obrazy Velazqueza, El Greca i Goi. W muzeum Thyssen-Bornemisza zobaczymy prace zagranicznych artystów, tworzących w okresie od średniowiecza do końca XX wieku. Z kolei Centro de Arte Reina Sofia nastawione jest na sztukę nowoczesną. Perłą w ich zbiorze jest „Guernica” Pabla Picassa.

Inne atrakcje Madrytu

Stolica Hiszpanii ma wiele do zaoferowania. Wielkość i różnorodność tego miasta sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Inne warte zobaczenia lokacje to np.:

  • Park Retiro jest wymarzonym miejscem na odpoczynek i piknik; niezwykłe wrażenie robi położony nad stawem Pałac Kryształowy zbudowany ze szkła i stali,
  • symbol Madrytu to pomnik niedźwiedzicy wspinającej się na drzewko truskawkowe; stoi na wspomnianym Puerta del Sol i jest popularnym miejscem spotkań; niedźwiedź znajduje się również w herbie miasta; jest to swoista pamiątka czasów, kiedy miasto otaczały lasy pełne tych zwierząt,
  • Gran Via to ulica pełna sklepów i teatrów, gdzie wystawiane są najbardziej znane musicale.

Warto też wiedzieć, że Pałac Królewski w Madrycie należy do największych w Europie. Warto do niego się udać i obejrzeć piękne komnaty. Dla innych atrakcyjna może być też dzielnica biznesowa Cuatro Torres Business Area. Składa się ona tylko z czterech budynków, ale dwa z nich należą do największych w Hiszpanii.


Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *