pot-820012_1280

Przypalony garnek bywa prawdziwą zmorą niejednej pani domu. Wystarczy chwila nieuwagi, by przypalić naczynie. Niestety, dużo trudniej pozbyć się tego typu zabrudzenia. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, jak wyczyścić garnek emaliowany, garnek ze stali nierdzewnej czy aluminiowy. Do wielu metod wystarczą rzeczy, które z pewnością mamy w domu. By skutecznie pozbyć się zabrudzenia, można wykorzystać proszek do prania, sól, piasek, ocet, sodę oczyszczoną, kostki do zmywarki czy ryż.

Czyszczenie przypalonego garnka solą

Pierwszym sposobem na pozbycie się uporczywego zabrudzenia, jest wysypanie obficie solą dna przypalonego naczynia. Całość zalewamy odrobiną wody tak, by powstała papka i zostawiamy na noc. Rano myjemy garnek – zabrudzenie z łatwością znika.

Ocet na przypalony garnek

Alternatywnym rozwiązaniem jest zalanie wodą z octem dna przypalonego garnka. Całość zagotowujemy, a następnie zostawiamy na noc. Rano myjemy naczynie. Minusem tej metody może być przykry zapach octu.

Soda oczyszczona na zabrudzenia

By pozbyć się zabrudzenia, warto wymieszać sodę oczyszczoną z niewielką ilością wody. Tak powstałą papkę nanosimy na przypalenie, zostawiamy na całą noc, a rano myjemy garnek. Soda doskonale radzi sobie także w przypadku zabrudzeń piekarnika, dlatego jest niezastąpiona w codziennych porządkach.

Kostka do zmywarki rozwiązaniem na przypalenie

Jeśli posiadamy w domu zmywarkę, można wykorzystać kostki. Do przypalonego garnka wlewamy ok. 4 cm ciepłej wody, a następnie rozpuszczamy w niej kostkę do zmywarki. Naczynie zostawiamy na noc, a następnego dnia wkładamy do zmywarki i myjemy.

Czyszczenie garnka ze stali nierdzewnej

Jeśli chcemy wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej, można wlać do wody kwas cytrynowy i zagotować. Spalenizna odejdzie niemal sama. W przypadku stalowych garnków można także wykorzystać wspomniany wcześniej patent z solą bądź octem. Nie trzeba jednak czekać całej nocy. Wystarczy odstawić mieszaninę na ok. 3 godziny, a następnie użyć gąbki i detergentu.

Garnki ze stali nierdzewnej można także umyć, stosując środki do wybielania. Na dno garnka wlewamy łyżkę środka i gotujemy. Konieczne jest jednak dokładne zmycie płynu detergentem i wodą. Jeśli chcemy umyć przypalony garnek z zewnątrz, możemy zagotować naczynie w roztworze sody. Do większego garnka wstawiamy brudny garnek, a następnie zalewamy roztworem składającym się z paczki sody i 6 litrów wody.

Jak wyczyścić garnek emaliowany?

Jeśli chcemy wyczyścić garnek emaliowany, możemy także wykorzystać sposób z solą. Jeśli spalenizna nie zejdzie po kilku godzinach, zostawmy papkę na całą noc. Częstą zmorą pań domu jest czyszczenie garnków po powidłach. W tym przypadku możemy użyć coca-coli. To właśnie ten napój bardzo dobrze usuwa spaleniznę. Wystarczy wlać go do przypalonego garnka i gotować kilka minut. Niektóre gospodynie radzą jednak, by sięgnąć po specjalne detergenty. Do wyboru mamy wiele produktów, jeśli chodzi o chemię przemysłową, dlatego warto z nich skorzystać.

Alternatywą jest wykorzystanie piasku, jednak należy to robić bardzo delikatnie, by nie uszkodzić naczynia. Sposobów jest naprawdę wiele, jeśli jednak te domowe zawiodą, dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po specjalistyczną chemię, która jest bezpieczna dla garnków, a jednocześnie skutecznie usuwa zabrudzenia – w tym także spaleniznę.

Related Posts

1 Komentarzy

  • hania
    3 marca 2020

    ja octem i sodą wszystko myję, często robię pasty i używam do mycia zamiast np. mleczka cif. jestem fanką, bo soda z octem i dobrze czyszczą i są ekologiczne i tanie. same plusy zero minusów

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array