green-snake-plant-on-white-ceramic-pot-1445416
Błędy w uprawie roślin doniczkowych

Kochasz rośliny, ale każda zakupiony przez Ciebie kwiatek „ginie” w Twoich rękach? Nie wiesz, co robisz źle? Dowiedz się, jakie są najczęściej popełnianie błędy w uprawie roślin i co zrobić, by stworzyć w swoim domu piękny mały ogród. 

Rośliny doniczkowe – z czego wynikają błędy?

Błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych najczęściej wynikają z braku wiedzy na temat specyfiki i wymagań poszczególnych gatunków. Przed zakupem konkretnej rośliny warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziesz w stanie zapewnić jej najlepsze warunki do rozwoju. Na początek znacznie lepiej jest wybierać rośliny i kwiaty, które są w stanie przetrwać w trudnych warunkach i nie zaszkodzi im jak o nich zapomnisz. Świetnie sprawdzą się zatem rośliny, które występują na bardzo suchych terenach i potrafią na długo magazynować wodę.

Błędy w uprawie roślin mogą wynikać również z zapominalstwa, ale i z nadgorliwości. 

Błędy w uprawie roślin doniczkowych

Podlewanie 

Najczęściej pojawiającym się błędem w uprawie roślin doniczkowych jest podlewanie. Niektóre rośliny są bardzo wrażliwe na przesuszenie i czasami nawet dwudniowe opóźnienie w dostarczeniu im wody może nieodwracalnie zniszczyć roślinę. Brak dostępu do wody powoduje, że roślina zaczyna tracić poszczególne liście, a co za tym idzie przestaje być atrakcyjna dla oka. 

Dla niektórych roślin szkodliwe może być również zbyt częste podlewanie. Korzenie, które znajdują się w stale wilgotnym podłożu w szybkim tempie mogą zacząć gnić ze względu na rozwijającą się pleść i drobnoustroje. Warto kontrolować poziom wilgotności ziemi i sprawdzać, czy woda nie zalega w podstawce. 

Aby cieszyć się nienagannym wyglądem rośliny należy przede wszystkim poznać jej wymagania dotyczące wody. Nie ma złotego środka, który sprawdziłby się w każdym przypadku. Ilość wody potrzebnej roślinie do przeżycia zależna jest od wielu zmiennych, takich jak temperatura, wilgotność powietrza, a także wiek rośliny. 

Stanowisko

Kolejnym istotnym aspektem jest stanowisko rośliny. Istnieją takie, które lubią miejsca mocno nasłonecznione, a także takie, które zdecydowanie lepiej czują się w bardziej zacienionych zakamarkach mieszkania. Często popełnianym błędem jest również stawianie roślin w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła, czyli przy grzejnikach. 

Doniczka

Istotnym elementem uprawy roślin jest również doniczka. Najważniejsze, aby posiadała ona otwory, które umożliwiają odprowadzanie nadmiaru wody. Istotny jest również kształt donicy. Rośliny, takie jak palmy salonowe czy jukki zdecydowanie lepiej czują się w wysokich i wąskich donicach. Te niskie i szerokie donice będą doskonałe dla sukulentów. 

Przesadzanie

Przesadzanie roślin powinno odbywać się w kwietniu bądź po kwitnieniu. Najlepiej, aby czynność ta była stopniowa – kolejna donica powinna być niewiele większa od poprzedniej. Przeniesienie rośliny do zbyt dużej doniczki zaburza harmonię rozwoju i negatywnie wpływa na rozwój rośliny. 

Nawożenie

Kolejnym istotnym aspektem jest również rozwaga w nawożeniu rośliny. Stosowanie zbyt dużych dawek odżywek, a także zbyt częste nawożenie może negatywnie wpłynąć na rozwój rośliny. Kwiaty znajdujące się wewnątrz pomieszczeń najlepiej jest nawozić wedle zaleceń producenta co 2-3 tygodnie w sezonie. Zimą zaprzestać stosowania nawozów. 

Poznanie „upodobań” każdej z roślin, a także staranne jej obserwowanie pozwoli cieszyć się ich pięknem przez długi czas. 

Related Posts

3 Komentarzy

 • Gabi_65
  27 marca 2020

  Mam w domu kilka sukulentów i zaczynają zmieniać kolor. Nie wiem, co sie dzieje… stają się w niektórych miejscach takie czerwono żółte. Maja slonce, podlewam oszczednie, nie wiem o co chodzi ….. :///

  • ekspert456
   3 maja 2020

   Są takie sukuelnty, ktore nie lubia za duzo slonca. Takie plamy mogą byc wlasnie spowodowane jakims popaleniem. Nawozisz? bo dzieki specjalnym nawozom sukulenty nie traca swojego koloru… moze w tym jest problem.

 • Elizka
  18 maja 2020

  Mam jeden skrzydłowkiat i o dziwo daje radę. Poprzednio byłam w stanie zabić nawet kaktusa……..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *