yorkshire-terrier-790361_1280
Ile kosztuje utrzymanie psa?

Utrzymanie psa wcale nie należy do najtańszych. To dlatego koniecznie trzeba dokładnie przemyśleć decyzję o tym, czy w mieszkaniu faktycznie powinien pojawić się zwierzak. Oczywiście pies to najlepszy przyjaciel, a jego posiadanie niesie za sobą szereg korzyści. Należy jednak zadbać o to, by pupilowi niczego nie zabrakło. Poniżej można znaleźć zestawienie najważniejszych kosztów związanych z posiadaniem psa.

Ile kosztuje pies?

Pierwszym kosztem, który będziemy musieli ponieść, jest koszt samego psa. W przypadku zakupu szczeniaka z legalnej hodowli, trzeba liczyć się z kosztem od 1500 zł do nawet kilkunastu tysięcy. Wiele zależne jest od rasy, na jaką się decydujemy. Popularne jest przygarnianie psiaków ze schronisk. W takim przypadku rzadko możemy liczyć na psy rasowe, jednak nie ponosimy kosztu zakupu samego zwierzaka.

Koszt utrzymania psa

Wiele osób, które myślą o posiadaniu pupila, zadaje sobie pytanie, ile tak naprawdę kosztuje utrzymanie psa. To bardzo odpowiedzialne podejście, które pozwoli nam przeanalizować, czy stać nas na psiaka. Jest to jeden z pierwszych kroków do podarowania zwierzakowi szczęśliwego życia.

Najważniejszym elementem jest żywienie psa. To od odpowiednich posiłków będzie zależało zdrowie oraz komfort życia pupila. Niestety, wiele osób oszczędza niesłusznie na żywieniu. Dieta to najistotniejsza rzecz w życiu psiaka. To, na jaką karmę się zdecydujemy, zależy od płci, rasy, stanu zdrowia i wielkości posiadanego pupila. Na inne koszty muszą nastawić się właściciele małych piesków, a na inne posiadacze dużych czworonogów. Jedną z najpopularniejszych diet jest dieta BARF, czyli surowe mięso z dodatkami, np. warzywami, owocami, jajkami itd. Miesięczny koszt dla jednego psa to ok. 200-300 zł – w zależności od rodzajów mięsa czy cen u dostawców. Nie wybierajmy karm suchych i mokrych ze średniej i niskiej półki cenowej. Wiąże się to ze słabą jakością, co może przełożyć się na późniejsze problemy zdrowotne psiaka.

Drugi istotny element to opieka weterynaryjna. Psiak musi mieć zapewnione wszelkie badania, szczepienia oraz ewentualne leczenie czy zabiegi. Istnieją psy, które rzadko muszą odwiedzać weterynarza, ale także takie, które są regularnymi pacjentami klinik weterynaryjnych. Podstawowym kosztem, którego nie możemy uniknąć, są szczepienia i odrobaczanie. Ceny tych usług mogą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania czy specjalisty. Koszt odrobaczenia to ok. 30 zł, natomiast szczepienie na wściekliznę wiąże się z kosztem ok. 50-100 zł. Szczeniak potrzebuje także trzech serii szczepień, m.in. na nosówkę, których koszt to ok. 50 zł na serię. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy będziemy kastrować naszego zwierzaka. Jeśli tak, cena wynosi ok. 300-500 zł za kastrację.

Dodatkowe akcesoria dla psa

Niektóre akcesoria są koniecznością, inne zaś dodatkiem. Podstawowym wyposażeniem powinny być: smycz, obroże, miski. Dodatkowo można zakupić legowisko czy zabawki. Nie warto na nich oszczędzać, gdyż posłużą przez długi czas. Przykładowo, dobrej jakości smycz i obroża wystarczą na lata. Podobnie jest w przypadku misek – wysoką trwałością wyróżniają się te ceramiczne. W zależności od potrzeb zwierzaka, można dokupić legowisko.

Trudno jest oszacować koszt akcesoriów, gdyż każdy właściciel psa ma inne podejście. Niektórzy wydają krocie na ubranka, dodatkowe zabawki, ciekawe dodatki, inni zaś są minimalistami. Średnio w ciągu roku na dodatkowe akcesoria wydaje się ok. 500 zł.

Related Posts

1 Komentarzy

  • mar32
    18 maja 2020

    My w końcu zdecydowaliśmy się na psiaka 🙂 Co tam koszty skoro tyle radości w domu!

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *