jak-wybielic-zeby
jak-wybielic-zeby

Marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu? Zastanawiasz się, jak wybielić zęby? Dowiedz się, czy warto udać w tej sprawie do dentysty, ile kosztuje tego typu zabieg i czy jest bolesny.

Od czego zależy kolor zębów?

Bardzo wiele osób jest niezadowolonych z koloru swojego uzębienia. Ze sklepowych półek najczęściej znikają pasty wybielające, a producenci prześcigają się w wypuszczaniu na rynek coraz to nowszych produktów, które mają sprawić, że uśmiech stanie się śnieżnobiały i piękny. Niektóre z nich, przy regularnym i właściwym korzystaniu, mogą przynieść naprawdę zadowalający efekt.

Na kolor zębów wpływ ma wiele czynników. Pierwszym z nich jest genetyka. Jeżeli genetycznie Twoje zęby mają odcień żółty, to osiągnięcie bieli może być trudne. Odcień uzębienia zmienia się w trakcie życia. Głównie ze względu na prowadzony tryb życia, czyli dietę, korzystanie z używek czy też systematyczność w pielęgnacji i higienie jamy ustnej.

Wybielanie zębów u dentysty – czy warto?

Jedną z najbardziej skutecznych, a przy tym również najbardziej bezpiecznych metod jest wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Podczas tego typu zabiegu stosowane są preparaty o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru. Na samym początku stomatolog ocenia kolor zębów, a następnie oczyszcza je z przebarwień i płytki nazębnej. Po zabezpieczeniu dziąseł i szyjek zębowych na powierzchnię zębów zaaplikowany zostaje specjalny preparat wybielający, który na zębach pozostaje przez 15-20 minut. W zależności od rodzaju preparatu może być on również dodatkowo naświetlany. Po upływie określonego czasu substancja jest usuwana z zębów, jednak może zostać na nie ponownie zaaplikowana w przypadku, gdy efekt nie jest zadowalający.

Ile trwa wybielanie zębów?

Sam proces wybielania zębów nie trwa długo. Pojedyncza sesja, w której aplikowany jest żel trwa zazwyczaj 20 minut. Jeżeli odcień zębów nie jest satysfakcjonujący, stomatolog może powtórzyć czynność, ale nie więcej niż 3-4 razy. Do tego czasu należy doliczyć jeszcze czas poświęcony na wywiad lekarski oraz higienizację zębów. Najczęściej cała wizyta trwa nieco ponad godzinę czasu. Efekt wybielania utrzymuje się najczęściej około 3 lat.

Ile kosztuje wybielanie zębów?

Koszt zabiegu wybielania zębów w poszczególnych gabinetach może się różnić. Różnice te wynikają przede wszystkim z zastosowanej metody oraz preparatów. Nie bez znaczenia jest również miasto, a także renoma samego gabinetu dentystycznego. Zęby można wybielić m.in. za 500 złotych, 1000 złotych, a nawet za 2000 złotych. Przed zdecydowaniem się na tego typu zabieg, warto zapytać o jego cenę w konkretnym, wybranym gabinecie.

Czy wybielanie zębów boli?

Samo wybielanie zębów nie boli. Jest to w głównej mierze zasługa zabezpieczenia szyjek zębowych, a także dziąseł. Jedyną dolegliwością, z jaką można się spotkać tuż po zabiegu jest nadwrażliwość. Powinna ona jednak ustąpić mniej więcej po 2 dniach od wykonania zabiegu.

Jak wybielić zęby domowym sposobem?

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na profesjonalne zabiegi wybielania zębów, możesz skorzystać z domowych metod, które stosowane regularnie przywrócą Twoim zębom biel. Musisz jednak pamiętać, że efekt po stosowaniu tego typu metod nie będzie tak spektakularny, jak po wizycie u specjalisty.

Kurkuma

Pierwszym sposobem jest pasta z kurkumy. Ta orientalna przyprawa posiada właściwości wybielające, a także wykazuje działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Możesz dodawać przyprawę do pasty do zębów, której używasz bądź stworzyć osobną miksturę. Do jej przygotowania, oprócz kurkumy (jedna łyżka), potrzebne będą: olej kokosowy (jedna łyżka) i olejek eteryczny z mięty (dwie krople).

Olej

Kolejnym sposobem jest płukanie ust olejem. Do tego celu można użyć oleju kokosowego, słonecznikowego, rzepakowego czy lnianego. Najczęstszym wyborem jest jednak olej kokosowy, który wykazuje zarówno działanie wybielające, jak i antybakteryjne. Płukać usta należy rano jedną łyżką oleju przez 15-20 minut.

Węgiel

To jedna z najpopularniejszych metod wybielania zębów. Aktywny węgiel pochłania zanieczyszczenia, a także usuwa osad nazębny delikatnie go ścierając. Ze względu na to, metoda ta nie powinna być stosowana zbyt często i długo. Węgiel można dodać podczas mycia do pasty do zębów bądź też stworzyć specjalną miksturę. W jej skład wchodzą: 2 kapsułki węgla i łyżka oleju kokosowego.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Marta
    6 października 2021

    Za rok biorę ślub więc chyba warto trochę wybielic zeby, chyba zacznę od tych domowych sposobów! Mam nadzieję ze podziałają! 🙂 kurkumo nadchodzę

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array