pismo-brajla

Tyflografika to nic innego jak druk dla niewidomych, obejmujący szereg technik mających na celu uwypuklenie obrazu. Proces czytania odbywa się przy wykorzystaniu zmysłu dotyku. W praktyce, drobne elementy, które nie mają aż takiego znaczenia są pomijane. Druk brajlem dostarcza kluczowych informacji, potrzebnych po to, aby zrozumieć główne przesłanie. Uwypukleniu mogą zostać poddane różnego rodzaju rysunki, mapy, grafiki, wykresy, zdjęcia, schematy itp.

Druk dla niewidomych – co warto wiedzieć na ten temat?

Czym dokładnie jest druk wypukły? Jest to nic innego jak zbiór punktów, linii oraz znaków możliwych do odczytania dzięki zmysłowi dotyku. Powierzchnia tablic, na których umieszcza się tego typu elementy musi mieć zróżnicowaną fakturę. Jeszcze lepszy efekt można osiągnąć w momencie, gdy materiał z którego powstają tablice także jest zróżnicowany. Osoby niewidome przywiązują dużą wagę do tego, aby był on też przyjemny w dotyku.

Bardzo ważną kwestią jest to, aby tablice były pozbawione jakichkolwiek ozdobników, gdyż utrudnia to zrozumienie przekazu. Komunikat musi być maksymalnie uproszczony, a jednocześnie pełen przydatnych informacji. Cechą charakterystyczną tyflografiki, bo tak określa się druk brajlem, jest użyteczność.

Tyflografika – dodatkowe informacje

Rysunek wypukły ma za zadanie ułatwiać osobom niewidzącym odnalezienie się w otaczającej ich rzeczywistości. Komunikaty powinny nieść ze sobą wiedzę, która jest niezbędna do funkcjonowania. Kluczową kwestią jest trwałość takich elementów, z uwagi na fakt, iż są dość intensywnie użytkowane.

Istotne znaczenie ma odległość pomiędzy znakami. Aby czytanie było komfortowe, nie może być ona mniejsza niż 2,5 mm. Nie należy też umieszczać obok siebie znaków, które mają być czytane osobno, gdyż może to zostać odebrane nie jako komunikat, ale jako pewien rodzaj faktury materiału. Jak widać, druk dla niewidomych wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad, niemniej jednak sam proces adaptacji konkretnych informacji do tyflografiki nie należy do skomplikowanych.

Related Posts

1 Komentarzy

  • marcin
    22 lipca 2021

    Fajnie jest sie dowiedziec wiecej o zyciu osob z niepelnosprawnoscia. Wzbudza to zawsze jeszcze wiekszy szacunek u mnie dla takich ludzi.

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *