prace-alpinistyczne-zasady-BHP

Praca na wysokości wiąże się ze zwiększonym niebezpieczeństwem, niezależnie od osób, które je wykonują, choć osoby wykonujące prace alpinistyczne, są najbardziej narażone na upadki z dużej wysokości.

Przepisy BHP przy pracach alpinistycznych

Każdy pracodawca zatrudniający alpinistę przemysłowego jest zobowiązany wyposażyć pracownika w środki ochrony indywidualnej, tak by zapewnić mu bezpieczeństwo i higienę pracy. W przypadku prac alpinistycznych będzie to typowy sprzęt wysokościowca, czyli pasy, liny i szelki bezpieczeństwa, kask, zestawy asekuracyjne itp. Jest to bardzo ważne, ponieważ sprzęt do pracy na wysokości jest produkowany wg rygorystycznych norm i musi być dokładnie sprawdzany przed każdym użyciem. Poza tym warto w tym momencie zaznaczyć, że taki sprzęt wymaga bieżącej kontroli, przynajmniej kilka razy w roku powinien go sprawdzić przeszkolony w tym zakresie specjalista.

Oprócz odpowiedniego sprzętu, ważne są także umiejętności i wiedza pracownika w zakresie prac wysokościowych. W związku z tym pracodawca musi zapewnić mu także odpowiednie szkolenia w tym zakresie. Szkolenia te obejmują tzw. szkolenia wstępne i okresowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Mogą je przeprowadzić tylko specjaliści z zakresu BHP w pracy. Na końcu każdy zdaje egzamin i w ten sposób udowadnia, że jest gotowy do podjęcia prac alpinistycznych. To jednak jeszcze nie koniec, ponieważ po zdaniu egzaminu każdy pracownik musi co roku wykazać się umiejętnościami w powtórnym instruktażu. Jeśli tego nie zrobi, jego certyfikat wygasa.

Co warto jeszcze wiedzieć

To jeszcze nie koniec. Na koniec warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisami BHP, każdy alpinista przemysłowy nie powinien wykonywać prac alpinistycznych samodzielnie. Zawsze musi mu towarzyszyć nadzorujący pracownik dostępu linowego, który dodatkowo zabezpiecza każdą wykonywaną czynność podczas prac wysokościowych. Jest to dodatkowe zabezpieczenie i jednocześnie ochrona pracowników przed ewentualnym upadkiem z wysokości.

Podsumowując, przepisy BHP przy pracach alpinistycznych muszą być przestrzegane przez pracowników, a każde ich naruszenie, zwłaszcza to celowe, powinno być surowo karane. Kiedy alpinista przemysłowy nie stosuje się do przepisów BHP, w najlepszym wypadku otrzymuje upomnienie lub zostaje zwolniony w trybie natychmiastowym. W zależności od regulaminu zakładowego, może zostać na niego nałożona kara pieniężna.

Zapraszamy: prace alpinistyczne Wrocław

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array