dzieciecy-pokoj

Jak urządzić pokój dziecięcy, który będzie rósł wraz z dzieckiem? Wielu rodziców zajmuje się tym problemem, gdy dziecko opuszcza łóżeczko i sypialnię rodziców. Czas na własny pokój dziecięcy i własne zasady!

Jaki powinien być pokój dziecięcy?

Potrzeby dzieci zmieniają się z biegiem lat. Kolorowy pokój pełen zabawek wkrótce zamieni się w pokój małego ucznia, by stopniowo stał się prywatnym światem młodego nastolatka. Czy jest w ogóle możliwe zaaranżowanie pokoju dziecięcego tak, abyś nie musiał się o niego martwić i dużo na niego wydawać przez następne dziesięć lat? Chociaż nie udzielimy Ci dokładnych instrukcji, mamy kilka praktycznych i przydatnych wskazówek, na których opiera się taka koncepcja pokoju dziecięcego.

Utwórz cztery główne strefy

Urządzanie pokoju dziecięcego to stosunkowo wymagający projekt. Możesz to zrozumieć, jeśli zdecydujesz się kupować pojedynczo i stopniowo główne elementy. Inne rozwiązanie to kompletne wyposażenie pokoju z wykorzystaniem stałych, najczęściej wbudowanych elementów. W przypadku pierwszej opcji istnieje ryzyko, że pokój będzie później wydawał się niespójny, wadą drugiej opcji jest zainwestowanie od razu większej ilości pieniędzy. Jeśli jednak z dużym zaangażowaniem i rozsądkiem planujesz pokój dziecięcy (na przykład w oparciu o wizualizację 3D), będziesz zadowolony z efektu nawet po latach. Weź pod uwagę wielkość pokoju, położenie okna, drzwi i podziel je na cztery strefy – miejsce do odpoczynku (łóżko), miejsce do nauki i zabawy (stół, krzesło, półka z zabawkami / książkami), miejsce do przechowywania (szafa), wolny kącik (umeblowany według potrzeb aktualnego wieku – namiot tipi, drabinka).

Wybierz podstawowe elementy wysokiej jakości

Łóżko. Szafa na ubrania. Biurko. Krzesło. Oświetlenie. Czy wiesz, że te pięć elementów znajdziesz w każdym pokoju dziecięcym? Przy dobrym doborze nie wymagają wymiany po 2 lub 3 latach użytkowania. Starając się stworzyć dla dzieci bajkowy pokój dziecięcy, rodzice kupują łóżka i szafy z dziecięcymi motywami, którymi dzieci zmęczą się po kilku latach. Jednocześnie motywy te niejako tłumią wyobraźnię dziecka, a niektóre są nawet trudne do utrzymania. Dlatego wybierz wspomnianą „piątkę” z czystym sumieniem, uniwersalnie, z naciskiem na wyższą jakość materiałów, obróbkę powierzchni i bezpieczeństwo zdrowotne.
Dobra rada – wybierz łóżko o pełnych wymiarach 90 × 200 cm i wysokiej jakości materac. Wybór materacy do krótkiego łóżeczka jest mniejszy, a dziecko i tak z niego wyrośnie.

Postaw na neutralne kolory

Jeśli zależy Ci na pokoju dziecięcym, który będzie pasował Twojemu dziecku po latach, wybierając kolory mebli, postaw na kolory neutralne. Prześwitująca biel, delikatny krem, ponadczasowe odcienie szarości, stonowane ziemiste odcienie brązu, zieleni i błękitu dobrze się odnajdują w pokojach dziecięcych. Uwolnij swoją wyobraźnię i dodaj ciekawą tapetę z niespotykanym wzorem na jedną ścianę, postaw na obrazy na ścianach, dodatki w postaci kolorowych poduszek, dywaników czy stylowe oświetlenie.
Podstawowa rada jest jak najbardziej praktyczna: Zachowaj to, co ma przetrwać w pomieszczeniu przez lata i w stonowanych kolorach. Wszystko inne możesz dostosować do aktualnych potrzeb i wieku dziecka i dopasować w jasnych lub pastelowych kolorach. Zobacz, ile kolorów mogą otrzymać akcesoria! Nowy kolor na ścianach i jeden nowy dywan zmienią cały wygląd pomieszczenia. W jeden weekend pokój księżniczki stanie się pokojem małej energicznej dziewczynki, która uwielbia kolor żółty.

Dużo miejsca do przechowywania

To kluczowe wymaganie – niezależnie od tego, czy urządzasz pokój dziecięcy, sypialnię, przedpokój czy kuchnię. Wbudowane niestandardowe szafki pozwalają na wykorzystanie przestrzeni od podłogi do sufitu. Jest miejsce do przechowywania sezonowych ubrań, sprzętu sportowego i zabawek (a często też bałaganu, który trzeba szybko schować). Nie wybieraj dużych drzwi przesuwnych i powierzchni lustrzanych. Mniejszym dzieciom trudno będzie je otworzyć. Podziel przestrzeń magazynową na kilka mniejszych części. Niech twoje dziecko ma dostęp do niektórych części już w młodym wieku, dzięki czemu będzie mogło samo wybierać i odkładać na miejsce swoje rzeczy. Do wyższych szafek nadal musi urosnąć i będzie ich używać w starszym wieku.

Pokój dziecięcy dla dwójki dzieci

Czy w Twoim domu nie ma miejsca i czy Twoje dzieci będą dzielić wspólny pokój? Problem ten można rozwiązać starannie planując i szanując potrzeby obojga dzieci. Przede wszystkim każde dziecko potrzebuje własnego łóżka, krzesła i biurka do nauki. Na samym początku wybierz meble w „pełnoprawnych” rozmiarach, aby po latach nie zdziwił Cię brak miejsca. Stonowane kolory drewna i gładkie białe meble pasują zarówno do dziewcząt, jak i chłopców.

Jeśli między dziećmi jest duża różnica wieku, ustaw łóżeczko młodszego jak najdalej od drzwi, ale także od stołu, przy którym starsze dziecko pakuje wieczorem rzeczy do szkoły. Łóżka piętrowe to atrakcyjne rozwiązanie. Poszukaj stabilnej konstrukcji, która będzie bezpieczna dla obojga dzieci. Dopóki sytuacja i wiek dzieci nie wymagają ścianki działowej (na przykład regału na książki), pozostaw otwartą część wspólną dla dzieci.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Ita
    8 października 2021

    Taki pokoj to super sprawa. Ja moim młodym też od razu duże łóżko kupiłam, nich się czują dorosle 😉

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array