aloes-w-doniczce

Aloes to roślina bogata w cenne składniki odżywcze. W liściach gromadzi miąższ, który w 95% składa się z wody. Pozostałe 5% to witaminy i minerały. Miąższ aloesu możemy spożywać lub używać zewnętrzne na skórę, w zależności od potrzeb. Do celów użytkowych najlepszy będzie aloes zwyczajny, który ma duże liście wypełnione miąższem. Aloes drzewiasty ma dużo mniejsze liście, jednak jest ich znacznie więcej.

Dlaczego warto mieć aloes w domu?

Spożywanie aloesu ma pozytywny wpływ na trawienie. Reguluje pracę żołądka i wspiera pracę jelit. Żel aloesowy dodatkowo wzmacnia odporność. Dzięki temu nasz organizm szybciej zareaguje na wirusy, bakterie czy inne czynniki chorobotwórcze. Regularne spożywanie aloesu może zapobiec zachorowaniu, a jeśli już do tego dojdzie, to zdecydowanie szybciej wrócimy do zdrowia. Aloes może być również pomocny w leczeniu cukrzycy typu drugiego. Jednak warto skonsultować dawkowanie z lekarzem.

Aloes na podrażnienia skóry

Aloes powinien być w każdym domu, w którym znajdują się dzieci. Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku możliwie jak najbardziej naturalne kosmetyki. Miąższ aloesu jest właśnie jednym z nich. Możemy go użyć w razie urazów czy ukąszeń owadów. Żel aloesowy łagodzi podrażnienia skóry i przyspiesza jej powrót do normalnego stanu. Roślina ta dodatkowo rzadko uczula, dlatego też możemy śmiało jej używać.

Nawilżanie skóry aloesem

Żel aloesowy działa silnie nawilżająco na skórę, co nadaje jej młodszego wyglądu. Ma również właściwości przeciwzmarszczkowe. Aloes możemy stosować na skórę całego ciała. Jednak musimy uważać z częstotliwością zabiegów pielęgnacyjnych. Żel aloesowy może bowiem zapychać pory. Dlatego też powinniśmy używać go 2-3 razy w tygodniu. Miąższ z aloesu możemy zblendować, co nada mu bardziej kremowej konsystencji. Ułatwi nam to aplikacje na skórę. Miąższ możemy również nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy. Będzie to w stu procentach naturalna maseczka na twarz. Po około 15 minutach nadmiar aloesu możemy wklepać w skórę twarzy i szyi. Łupież to problem wielu z nas. Przyczyn jego powstawania jest wiele. Aloes to dobry sposób na walkę z łupieżem. Nawilża skórę głowy, zmniejsza objawy alergii, a także redukuje świąd. Dzięki temu unikniemy drapania głowy, co prowadzi do pogłębiania się problemu z łupieżem. Z kolei w upalne dni przyniesie ukojenie naszej skórze która była wystawiona na szkodliwe promieniowanie UV. Żel z aloesu to również dobry sposób na poparzenia słoneczne. Dzięki temu nasza skóra szybciej się zregeneruje.

Jak hodować aloes w domu?

Aloes hodujemy w doniczkach. Najlepszym miejscem będzie parapet od strony południowej. Aloesy to rośliny, które lubią dużą ilość słońca. Dlatego też okna od strony północnej się nie nadają. To właśnie pod wpływem słońca i wody roślina zwiększa swoją objętość, a także wytwarza cenny miąższ w liściach. Najważniejsze jest to, żeby podłoże było dobrze przepuszczalne. Aloesy magazynują wodę w korzeniach, łodygach i liściach. Nie tolerują jednak stojącej w doniczce wody. Najlepiej gotową ziemię ogrodową wymieszać z piaskiem i włóknem kokosowym w równych proporcjach. Na spodzie doniczki musimy umieścić keramzyt, który umożliwi odpływ nadmiaru wody. Aloes podlewamy średnio raz na dwa tygodnie. W sezonie letnim możemy podlewać raz w tygodniu. Co miesiąc warto zastosować nawóz, który dostarczy niezbędnych do wzrostu składników odżywczych. Najlepiej wybrać ekologiczny nawóz na bazie obornika lub biohumusu. Dobrym wyborem będzie również nawóz do kaktusów.

Related Posts

2 Komentarzy

  • Wiola27
    10 października 2021

    Świetny wpis! Teraz już wiem, jaki będzie mój kolejny kwiat w domu 🙂

  • ruda
    10 października 2021

    a czy ktoś wie czy aloes jest bezpieczny dla kotków?

Average
5 Based On 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array