nauka-angielskiego
scrabble

Język angielski jest powszechnie uważany za międzynarodowy standard w komunikacji, mimo że, szokującym dla wielu, faktem jest, że jest on dopiero na trzecim miejscu pod względem powszechności na świecie – wyprzedzają go chiński i hiszpański. Stopniowo zmniejsza się liczba wymówek, którymi można się posłużyć w celu usprawiedliwienia swojej nieznajomości języka. Obecnie przydaje się on nie tylko w pracy, ale i na ulicach polskich miast. Emigracja do Polski z każdym rokiem jedynie przybiera na sile, a na ulicach spotykamy coraz więcej twarzy o egzotycznym dla nas wyglądzie. Trudno jednak wymagać od każdej osoby, by stała się poliglotą – niektórzy będą mieć z tym duży problem, nawet jeśli poświęcą na naukę dużą ilość czasu. Przyczyną takiego problemu może być najpewniej brak możliwości zastosowania znajomości języka obcego w praktyce, którą możemy rozwiązać w zaskakująco prosty sposób. Przyjrzyjmy się kilku opcjom, które są w naszym zasięgu.

Jak samemu nauczyć się angielskiego w grach?

Nawet najbardziej niesforni młodzi ludzie potrafią obecnie rozmawiać po angielsku w sposób swobodny, a przyczyną takiego stanu rzeczy są gry komputerowe. Młodzież znajomość języka czerpie przede wszystkim z gier przeznaczonych dla wielu graczy, które są obecnie po prostu modne. Gra komputerowa oferuje niezastąpioną możliwość używania języka obcego w kontakcie z innymi osobami, co pozwoli nam na zyskanie większej pewności siebie w porozumiewaniu się. Gier multiplayer jest w sieci całe mnóstwo i możemy swobodnie dostosowywać ich charakter do naszych potrzeb. Zwolennicy gier spokojnych mogą poszukać wyzwań w grach takich jak EVE Online czy World of Warcraft, a ci, którzy lubią szybką akcję, mają do dyspozycji całą gamę strzelanin na czele z Counter-Strike: Global Offensive. Oczywiście możemy również uczyć się języka poprzez gry przeznaczone dla jednego gracza. Ciekawą opcją jest na przykład włączenie doskonale znanej nam gry, w którą do tej pory graliśmy tylko po polsku, w zagranicznej wersji językowej – dzięki temu poznamy nowe określenia na przedmioty i budowle, które dotychczas znaliśmy tylko w wersji przetłumaczonej. Jeśli mamy natomiast ochotę na zagranie w coś nowego, dobrze będzie skorzystać na początek z gier przygodowych lub RPG, które umożliwiają spauzowanie gry, kiedy będziemy szukać tłumaczenia jakiegoś egzotycznego słowa.

Jak skutecznie nauczyć się angielskiego w filmach i serialach?

Interesujące mogą być dla nas również filmy i seriale, choć w tym przypadku jest trudniej, bo jeśli nawet założymy, że będziemy oglądać wszystko z napisami po angielsku, to części słów i tak zapewne nie zrozumiemy, a to sprawi, że będziemy się czuć zwyczajnie sfrustrowani i zniechęceni do całego przedsięwzięcia. Ciekawym rozwiązaniem może być tutaj odwrócenie logicznego zamiaru i obejrzenie polskiego filmu z angielskimi napisami – w ten sposób uda nam się zobaczyć w praktyce, jak używa się języka obcego w stricte określonym kontekście. Oczywiście znalezienie takich filmów może być w dzisiejszych czasach wyzwaniem – liczyć musimy przede wszystkim na ofertę takich serwisów jak Netflix czy HBO GO lub edycje filmów na DVD, które takie napisy posiadają bardzo często, ale jednak nie zawsze. Jeśli chcemy oglądać filmy w oryginale i korzystać z napisów w obcym języku, dobrze jest po prostu wziąć pod uwagę to, z jakim kinem zamierzamy mieć do czynienia – polityczne i społeczne dramaty mogą się okazać przegadane w sposób przekraczający nasze możliwości, a dramaty historyczne i kostiumowe mogą mieć zbyt wiele archaicznego języka, który będzie trudny do zrozumienia i niepraktyczny. Najlepiej jest więc zdecydować się na kino proste i niezobowiązujące: filmy przygodowe, sensacyjne, może nawet horrory. Wszystkie tego typu produkcje pozwolą nam sprawnie śledzić akcję i jednocześnie zapoznawać się z prostym, ale niezwykle praktycznym i często stosowanym angielskim.

Sfera dyskusji

Innym ciekawym rozwiązaniem jest zarejestrowanie się na forum internetowym, które umożliwi nam dyskusję na interesujące nas tematy w otoczeniu osób posługujących się na co dzień językiem obcym. Podstawowym wyborem jest tutaj oczywiście Reddit, który zawiera w sobie tysiące mniejszych forów, dedykowanych konkretnym zainteresowaniom lub wręcz konkretnym produktom, takim jak gry czy seriale. Dyskusja jest tam raczej niezobowiązująca, a przy tym dość szybko zaczniemy rozumieć, w jaki sposób należy pisać, by zyskiwać większą ilość karmy, czyli punktów od użytkowników za interesującą lub zabawną wypowiedź. Taki prosty mechanizm gratyfikacji da nam wiele satysfakcji, a samo bytowanie na forum z pewnością rozwinie nasze zdolności językowe. Jeśli zależy nam na nieco bardziej bezpośredniej relacji, w sieci istnieją strony, które umożliwiają znalezienie zagranicznego partnera do internetowej korespondencji – niektóre powstały wręcz z myślą o tym, żeby pomóc użytkownikom przekraczać bariery językowe.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Marcysiaa
    15 lipca 2021

    Fajny artykuł, zainspirował mnie, żeby ściągnąć jakąś aplikację albo pograć w grę i w taki przyjemny pomysł pouczyć się angielksiego 😀

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *