przyciemniane-szyby-w-samochodzie
jak-przyciemnic-szyby-w-samochodzie

Jeszcze do niedawna przyciemniane szyby w samochodzie były synonimem luksusu, czy też prestiżu. Obecnie jest to coraz częściej spotykane rozwiązanie w samochodach Polaków, zarówno używanych, jak i fabrycznie nowych. Planując taki zabieg w swoim aucie należy pamiętać o obowiązujących przepisach regulowanych w ustawie Prawa o Ruchu Drogowym. Zbyt mocne przyciemnienie szyb może narazić kierowców na różnego rodzaju kary, a także może przyczynić się do niebezpiecznych sytuacji. W niektórych przypadkach jedyną karą jest obowiązek usunięcia przyciemnienia. Samo przyciemnianie może zostać wykonane na dwa sposoby. Jednym z najpopularniejszych jest naklejenie odpowiednio przygotowanej folii. Może to zostać wykonane samodzielnie, aczkolwiek zalecamy powierzenie tego specjalistom, aby uniknąć wszelkiego rodzaju zapowietrzeń, czy nierówności. Drugim sposobem, bardziej profesjonalnym, ale dużo bardziej kosztownym jest wykorzystanie techniki piecowej metalizacji szkła tlenkami tytanu. Jest to znacznie trwalsze rozwiązanie od naklejania folii. Ze względów ekonomicznych oraz praktycznych większość kierowców stawia jednak na przyciemnianie za pomocą folii.

Jaką folię do przyciemniania szyb wybrać?

Chcąc zapewnić sobie wysoką jakość przyciemnienia warto sprawdzić czy folia, którą planujemy zakupić posiada atest wydawany przez Instytut Szkła i Ceramiki (ISiC). Kolejnym istotnym aspektem jest procent przyciemnienia, który musi mieścić się w aktualnych normach. Przepisy regulują głównie współczynnik przepuszczania światła dla szyby przedniej oraz przednich bocznych, który nie może być mniejszy niż 70%. Dotyczy to głównie widoczności, która ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Przy szybach przyciemnianych fabrycznie warto zrezygnować z dodatkowego przyciemniania, aby nie narażać się na dodatkowe koszty związane z mandatami. Zbyt mocne przyciemnienie oraz brak atestu, może doprowadzić do otrzymania mandatu, konieczności usunięcia przyciemnienia, a przede wszystkim zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Ile kosztuje przyciemnianie szyb w samochodzie?

Wykonanie przyciemnienia szyb metodą piecową przez profesjonalną firmę to koszt zbliżony do 1500-2000 złotych. Większość osób decyduje się jednak na dużo tańsze rozwiązanie, czyli oklejanie folią. W zależności od wybranych materiałów trzeba liczyć się z wydatkiem oscylującym w granicach 400-800 złotych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wybierania folii nie powinno się szukać najtańszych rozwiązań, które mogą wykazywać niską trwałość w dalszych etapach użytkowania. Decydując się na samodzielny montaż folii należy pamiętać o czasie potrzebnym na wykonanie całej operacji.

Poziom przyciemnienia szyb w aucie

Tylne szyby, zarówno boczne jak i główną tylną, można przyciemniać w dowolnym zakresie pod warunkiem, że samochód posiada lusterka zewnętrzne. Należy jednak pamiętać o komforcie kierowcy i nie ograniczać sobie zbytnio widoczności. W końcu chodzi tutaj o nasze bezpieczeństwo na drodze. Jeśli chodzi o szyby przednie to obowiązują tutaj normy, których należy przestrzegać. Szyby przyciemniane fabrycznie z całą pewnością powinny być zgodne z obowiązującymi przepisami, aczkolwiek przy samodzielnym przyciemnianiu należy pamiętać, aby przepuszczały minimum 70% światła. Można znaleźć również zapisy, które mówią o tym, że pole widzenia kierowcy powinno być niezakłócone w obrębie kąta 180 stopni. Jeśli szyby nie będą spełniały wymaganych norm dojdzie do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Otrzymanie go z powrotem będzie mogło nastąpić po usunięciu dodatkowego przyciemnienia oraz otrzymaniu odpowiedniego zaświadczenia od diagnosty wykonującego badanie techniczne samochodu.

Jak samodzielnie przyciemnić szyby w samochodzie?

Jak już wcześniej wspomniano, szyby można przyciemniać samodzielnie. Warto jednak mierzyć siły na zamiary i ocenić, czy mamy odpowiednie predyspozycje, umiejętności, a przede wszystkim cierpliwość i sporą ilość czasu. Jeśli posiadamy już odpowiednią folię z atestem ISiC musimy dokładnie przygotować szyby do oklejania. Pominięcie tego kroku może sprawić, że folia będzie się odklejała lub pojawią się na niej pęknięcia, czy też odpryski. Szyby powinny być dokładnie umyte po stronie wewnętrznej jak i zewnętrznej. Kolejnym krokiem jest odpowiednie dopasowanie folii do szyby oraz przycięcie jej do odpowiedniego kształtu. Kluczową cechą będzie tutaj precyzja. Musimy pamiętać o wszystkich zaokrągleniach oraz kątach. Oprócz nożyka pomocna może okazać się szpachelka do usuwania wody i powietrza oraz cokolwiek do suszenia (opalarka, suszarka). Na zwilżoną szybę przyklejamy folie odklejając ją od papieru zabezpieczającego. Szpachelką ściągamy wodę i pęcherzyki powietrza, które pozostały pod przyklejoną warstwą. Należy robić to delikatnie, aby nie uszkodzić folii. Jeśli jednak nigdy tego nie robiłeś i nie masz nikogo do pomocy to zalecamy skorzystać z pomocy specjalistów, aby nie zmarnować pieniędzy wydanych na folię.

Ile trwa przyciemnianie szyb?

Czas przyklejania folii przyciemniającej zależny jest od kilku czynników. Pierwszym z nich jest rozmiar samochodu. Im większa powierzchnia do oklejenia, tym więcej czasu będziemy potrzebowali na wykonanie tego zadania. Nie bez znaczenia jest również ilość szyb, którą zamierzamy okleić. Szacuje się, że oklejanie szyb przez profesjonalistów to czas od 2 do nawet 6 godzin, przy czym w zimniejsze dni, czas ten może się wydłużyć ze względu na wydłużony czas odparowywania wody. Należy przyjąć, że wykonanie tego zadania samodzielnie zajmie znacznie więcej czasu, szczególnie jeśli nie mamy w tym żadnego doświadczenia.

Jak usunąć przyciemnienie szyby w samochodzie?

Profesjonaliści twierdzą, że usuwania folii jest całkowicie bezpieczne, a szyba nie jest narażona na żadne uszkodzenia. Jest to jednak mocno zależne od użytej folii oraz umiejętności. Można próbować usuwać folię samodzielnie, nie jest to jednak rekomendowane przez profesjonalistów. W wersji dla odważnych należy nożykiem delikatnie nacinać folię oraz odrywać ją fragmentami przy jednoczesnym podgrzewaniu jej. Trzeba przy tym zachować szczególną ostrożność, aby nie naciąć przez przypadek szyby. Dodatkowe uszkodzenia mogą pojawić się przy utracie cierpliwości przy mocno przyklejonej folii. Zdecydowanie rekomendujemy zlecenie tego specjalistom.

Zalety przyciemniania szyb

Jedną z największych zalet jest nieprzepuszczalność światła i promieni UV (ograniczenie przepuszczania). Wpływa to na zmniejszenie się temperatury w samochodzie oraz zmniejsza prawdopodobieństwo oślepienia zarówno przez słońce, jak i jadące z naprzeciwka samochody. Przyciemnione szyby w samochodzie z pewnością ograniczają również podglądanie zawartości naszego samochodu. Sprawia to, że coś, co przewozimy nie stanie się łakomym kąskiem dla złodziei. Nie można tutaj pominąć aspektu bezpieczeństwa. Przyciemnianie szyb za pomocą folii sprawia, że w przypadku stłuczki nie zostaniemy okaleczeni odłamkami szkła, ponieważ pozostaną one na folii.

Przyciemnianie szyb w samochodzie – czy warto?

Należy pamiętać, że wymienione zalety mogą stać się również wadami. Ograniczenie światła wpływa również na ograniczenie widoczności. Jeśli więc nie czujemy się zbyt pewnymi kierowcami, nie jest najlepszym pomysłem dodatkowo ograniczać pole widzenia. Ukrycie zawartości samochodu może z kolei zachęcić potencjalnych złodziei, aby jednak sprawdzić co jest w środku. Dla części użytkowników samochodów, przyciemnianie szyb jest podyktowane tylko i wyłącznie kwestiami wizualnymi, a nie żadnymi właściwościami folii.

Jeśli potrzebujesz rozwiązać któryś z problemów poruszonych w zaletach lub kierujesz się aspektami wizualnymi, to warto rozważyć przyciemnianie szyb. Z kolei jeśli nie jesteś wprawionym kierowcą warto najpierw sprawdzić (np. u znajomego z przyciemnionymi szybami), czy takie rozwiązanie będzie nam odpowiadało i nie będzie utrudniało kierowania pojazdem.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Michał
    7 października 2021

    2000 tysiące złotych? To na pewno spróbuje sam się za to zabrać. Za tyle oddam i jeszcze mi zepsują tylko…

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array