jak-dobrac-buty
jak-dobrac-odpowiednie-buty

Buty to rodzaj obuwia, który niewłaściwie dobrany może przysporzyć wielu problemów. Bolesne otarcia, odciski i drętwienie palców to tylko niektóre z nich. Mało osób poświęca na wybór obuwia wystarczająco dużo czasu, co skutkuje najczęściej przysłowiowym „rzuceniem ich w kąt”. Powodem tego jest często niewiedza. Jak prawidłowo zmierzyć stopę? Jaki rozmiar obuwia będzie najbardziej odpowiedni? Na co zwracać uwagę przy wyborze butów? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Prawidłowy dobór butów – dlaczego jest ważny?

Wybór odpowiedniego obuwia wydaje się być rzeczą banalną. Idziesz do sklepu, wybierasz tę parę, która Ci się wizualnie podoba, wybierasz swój rozmiar, przymierzasz, płacisz i masz! Ale ile razy zdarzyło Ci się, że buty, który były wręcz idealne w sklepie, po kilkunastu minutach normalnego chodzenia boleśnie Cię obtarły? A no właśnie… Przymierzając buty w sklepie najczęściej masz je na stopach zaledwie kilka minut. W tym czasie nie ma możliwości dokładnego ich sprawdzenia. Tym bardziej, że poruszasz się w nich po idealnie gładkiej powierzchni. Chcąc kupić idealną parę butów należy poświęcić na to zdecydowanie więcej czasu i postarać się, by testy dokonywane w sklepie były bardziej dokładne.

buty-modny-dodatek-garderoby

Buty – modny dodatek czy najważniejszy element garderoby?

Należy pamiętać, że buty to nie tylko modny dodatek i dopełnienie stylizacji. To jeden z najważniejszych jej elementów, ponieważ źle dobrane obuwie może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Niezależnie od rodzaju obuwia, ich podstawową funkcją zawsze jest ochrona stóp przed podłożem – ostrymi przedmiotami, nierównościami i zimnem. Wnętrze obuwia ma być przyjemne – zapewniać komfort i wygodę, a także chronić przed otarciami. Wybierając ten element garderoby najlepiej zatem skupić się przede wszystkim na jakości wykonania i materiale, a także na odczuwanym komforcie.

Źle dobrane obuwie – otarcia, odciski i problemy zdrowotne

Niewłaściwie dobrane obuwie to obuwie, w którym czujesz się źle i niekomfortowo. Jeśli pomimo wszystko dalej je nosisz, musisz liczyć się z tym, że może mieć to poważne konsekwencje zdrowotne. Niektóre rodzaje obuwia powinny być noszone z dużą dozą rozwagi. Mowa tuta przede wszystkim o wysokich szpilkach. Zbyt częste chodzenie w nich może skutkować przykurczeniem ścięgna Achillesa, deformacją palców bądź palucha, bólem śródstopia, a także bólami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym.

Buty idealne – jak je znaleźć?

Buty idealne to przede wszystkim buty wygodne. Powinny zapewniać odrobinę przestrzeni wewnątrz, tak by palce mogły swobodnie się poruszać. Jednak należy zwrócić uwagę na to, że noga wewnątrz buta nie może „latać”. Miejsca powinno starczyć jedynie na swobodne rozprostowanie palców.

Kolejną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest miejsce zapinania butów. Niezależnie od tego, czy buty posiadają sznurówki, rzepy czy suwak, warto zwrócić uwagę na wykończenie tego elementu i dokładnie sprawdzić, czy nie powoduje ono dyskomfortu.

Buty przed zakupem należy przymierzyć i pochodzić w nich po przestrzeni sklepowej. Jeśli jednak zakupy dokonywane są przez Internet konieczne jest dokładne zmierzenie stopy.

Jak zmierzyć stopę?

Stopę najlepiej jest mierzyć rano. Wówczas można osiągnąć najbardziej dokładny pomiar. Stopę mierzy się boso, od czubka największego palca po piętę. Do tego przydać się może kartka papieru A4, linijka i ołówek. Stopę należy położyć na kartce i zaznaczyć na niej dwa punkty – przy pięcie i przy palcu. Następnie należy zmierzyć odległość między zaznaczonymi punktami i porównać z podaną przez producenta rozmiarówką.

Jakie prawidłowo dobrać rozmiar buta?

Decydując się na zakup obuwia przez Internet należy szczegółowo zapoznać się z informacjami podanymi przez sklep odnośnie wyboru odpowiedniego rozmiaru. Niektóre z nich proszą, by do otrzymanego wyniku dodać 5 mm, by zapewnić sobie większą swobodę wewnątrz buta. W przypadku dzieci wartość ta może być nawet dwukrotnie większa i wynosić 10 mm.

obuwie-budowa-butow-i-ich-rodzaje

Obuwie – budowa butów i ich rodzaje

Obuwie to jeden z najbardziej istotnych elementów ubioru. Nie dziwi zatem fakt, że jego rodzajów jest tak dużo, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Tym bardziej, że coraz więcej marek zaczyna nazywać je „po swojemu” stale tworząc nowe trendy.

Z czego składa się but?

Buty wykonywane są z różnych materiałów i przeznaczone są do rożnych celów. Różnią się od siebie zarówno kształtem, jak i wielkością, budową czy też technologią wykonania. Mogą być odkryte, zakryte, posiadać obcas bądź zupełnie płaską podeszwę.

Podstawowe elementy, z jakich składa się większość obuwia to:

  • flek,
  • obcas,
  • podeszwa,
  • podpodeszwa,
  • otok,
  • ściółka,
  • przyszwa,
  • podszewka,
  • obłożyna,
  • cholewka,
  • język,
  • zapiętek,
  • sznurowadło.

Rodzaje obuwia

Jednym z najprostszych podziałów obuwia może być podział na buty:

  • codziennego użytku – zaliczyć do nich można m.in. espadryle, kozaki, oficerki, mokasyny, baleriny, baletki, sandały,
  • sportowe – buty narciarskie, kolarskie, wspinaczkowe, trampki, tenisówki, buty taneczne, buty do biegania, korki,
  • robocze – buty przeznaczone do pracy w różnych warunkach; mogą chronić przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi, termicznymi, atmosferycznymi, a także prądem elektrycznym,
  • eleganckie – szpilki, buty wizytowe, lakierki,
  • „domowe” – klapki, japonki, kapcie.

Buty sportowe – jakie wybrać?

Dla wielu osób najbardziej problematyczny jest wybór wygodnych butów sportowych. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnego rodzaju modeli tego typu obuwia przeznaczonych zarówno do biegania, treningów siłowych czy też sztuk walki. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży wpływ na ich zdrowie i skuteczność ćwiczeń ma właśnie obuwie. Odpowiednio dopasowane pozwoli przez cały czas czuć się komfortowo i będzie zapewniało stopom maksimum wygody. W zależności od rodzaju uprawianego sportu, buty specjalistyczne są ściśle skoncentrowane na problemach, z jakimi borykają się sportowcy i amatorzy podczas swoich treningów. Zawsze należy wybierać buty, które przeznaczone są do konkretnego sportu, jaki uprawiasz.

najwygodniejsze-buty-sportowe

Najwygodniejsze buty sportowe – jak je znaleźć?

Decydując się na zakup obuwia sportowego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj uprawianego sportu, krój buta, a także materiał, z jakiego został on zrobiony. Swoją uwagę kierować należy również w stronę grubości podeszwy, a także sposobu i wygody zapinania butów. Trenując aerobik, sztuki walki bądź trenując na siłowni z powodzeniem można zdecydować się na uniwersalne buty sportowe wysokiej jakości. Posiadają one najczęściej miękką podeszwę, która umożliwia wykonywanie większości ćwiczeń. Zdecydowanie większą uwagę należy przyłożyć do butów do biegania. Biegając w nieodpowiednim obuwiu narażasz się nie tylko na bolesne otarcia i odciski, ale przede wszystkim na wiele kontuzji stawów. Biegając po twardej nawierzchni należy zadbać o to, by buty do biegania posiadały odpowiednią amortyzację.

Jaki masz typ stopy?

Przed zakupem butów sportowych warto poznać również swój typ stopy. Warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki się chodzi. Obserwować, w którym kierunku kieruje się stopę podczas zwykłego spaceru. Wyróżnia się trzy typu stopy, z czego każdy z nich wymaga umieszczenia amortyzacji w innym miejscu:

  • stopa pronująca – typ stopy, w którym ciężar ciała podczas chodzenia bądź biegania przenosi się do wewnątrz,
  • stopa supinująca – ciężar skierowany jest na zewnątrz,
  • stopa neutralna – ciężar ciała rozkłada się na stopie równomiernie.

Jednym z najprostszych sposobów na poznanie typu swojej stopy jest dokładne obejrzenie swojego obuwia codziennego i wychwycenie, w której części są one najbardziej zdarte.

Jak dobrać buty do biegania?

Prawdziwym wyzwaniem obuwniczym jest wybór butów do biegania. Bardzo wiele osób, które zaczynają swoja przygodę z tym sportem, bardzo szybko się zniechęca ze względu na niewygodę i często towarzyszący ból nóg i stóp. Po pierwsze: początki zawsze są trudne. Po drugie: bieganie nie sprawia Ci przyjemności i konieczne jest znalezienie innego rodzaju aktywności fizycznej. Po trzecie: Twoje buty kompletnie nie nadają się do biegania. Zatem zanim na dobre porzucisz swój zapał biegacza, zmień obuwie i sprawdź, czy wyczuwasz jakąś różnicę. Wygodne obuwie to podstawa każdego treningu!

Najwygodniejsze buty sportowe do biegania – czy one w ogóle istnieją?

Czy istnieją idealne buty do biegania? Nie. Nie ma jednego modelu, który będzie w stanie zapewnić maksymalny komfort i wygodę wszystkim biegaczom. Nie bez powodu na rynku jest taki duży wybór tego typu produktów. Należy poświęcić trochę czasu, by znaleźć te najwygodniejsze. Nie można kierować się jedynie obowiązującymi trendami i designem obuwia. Nie oznacza to jednak, że jest to kompletnie nieistotne. Buty do biegania, jak każde inne, powinny się podobać. Należy czuć się w nich dobrze nie tylko jeśli chodzi o komfort fizyczny, ale i komfort estetyczny.

Na co zwrócić uwagę wybierając obuwie do biegania?

Buty do biegania powinny być… butami do biegania. Nie kupuj zatem uniwersalnych butów sportowych, których używać będziesz na siłowni, na zajęciach tańca i jeszcze na treningach piłki nożnej. Szukaj pośród obuwia przeznaczonego do tego właśnie sportu.

Zwróć uwagę na rodzaj swojej stopy. Sprawdź, czy ma ona tendencje do kierowania ciężaru ciała do wewnątrz, na zewnątrz czy może rozkłada go równomiernie. W zależności od tego dobierz obuwie, które posiada amortyzację w odpowiednim dla Twojej stopy miejscu.

Zastanów się również nad rodzajem nawierzchni, po której najczęściej biegasz. Jeżeli preferujesz bieganie po asfalcie – wybierz obuwie do biegania z dużą amortyzacją. Jeżeli wolisz leśne ścieżki, wystarczające będą buty o średniej bądź niewielkiej amortyzacji.

buty-do-biegania

Czy w butach do biegania można chodzić?

Buty do biegania powinny służyć tylko i wyłącznie do biegania. Zostały zaprojektowane w taki sposób, by zapewniać stopom ochronę podczas wysiłku. Amortyzacja może się jednak kiedyś przestać spełniać swoje zadanie. Mówi się, że dzieje się to po ok. 1000 przebiegniętych kilometrów. Czy jest zatem sens używać ich na co dzień?

Buty do codziennego użytku – jak je wybrać?

Odpowiedzieliśmy sobie już na pytanie, czy w butach do biegania można chodzić. Odpowiedź brzmi: można, ale po co? Zdecydowanie lepszym pomysłem jest kupić wygodne buty, które przeznaczone będą do używania na co dzień. Jak je wybrać?

Buty do chodzenia na co dzień najlepiej jest kupować pod koniec dnia. Stopa jest już lekko zmęczona, dlatego zdecydowanie lepiej będzie uzyskać idealne dopasowanie obuwia do stopy. Przymierzając kolejne pary należy zwrócić uwagę na skarpetki. Zawsze najlepiej jest zakładać takie, w których będzie się chodziło zdecydowanie najczęściej. Warto mieć na uwadze, że zawsze jedna stopa jest delikatnie większa od drugiej. Aby uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania, warto mierzyć obuwie na obydwie stopy. Wewnątrz buta powinno znajdować tyle wolnego miejsca, by bez problemu można było ruszać palcami. Warto wybierać obuwie stworzone z przepuszczalnych, oddychających materiałów – doskonale sprawdzi się naturalna skóra bądź zamsz. Uwagę należy zwrócić na wspomniane już na początku wykończenia zapinania, a także łączenia szwów. Przymierzając buty w sklepie warto pochodzić w nich dłużej niż minutę i wykorzystać wszelkie dostępne powierzchnie, szczególnie te twarde.

Jak rozciągnąć buty?

Czasami zdarza się jednak, że zakupione buty nie do końca posiadają odpowiedni rozmiar. Istnieje kilka sposób, które umożliwią ich delikatne rozciągnięcie. Warto pamiętać jednak, że te metody sprawdzą się przede wszystkim na butach skórzanych.

  • Rozchodzenie butów – jeden z najbardziej popularnych i oczywistych sposobów; należy w nich po prostu dużo chodzić po domu, zanim wyruszy się w dłuższą trasę.
  • Prawidła – kolejnym sposobem jest włożenie do butów prawideł, na które dodatkowo nałożyć można grube, lekko zmoczone skarpety.
  • Pomoc szewca – szewc, jako osoba, która najlepiej zna się na butach z pewnością użyje maszyny szewskiej i postara się poszerzyć buty we wskazanym miejscu.
  • Preparaty do skór – kolejnym sposobem jest użycie specjalnych preparatów do zmiękczania i rozciągania skór. Jest to jednak dość ryzykowany krok ze względu na to, że nie do końca wiadomo, jak skóra zareaguje na preparat. Może okazać się, że zostanie ona uszkodzona i odbarwiona. Tego typu substancji nie należy stosować na zamsz.

Jak dbać o buty?

Aby buty dłużej służyły i zachowały swoje właściwości należy o nie odpowiednio dbać. Przed rozpoczęciem korzystania z obuwia warto zapoznać się z informacjami, które zostały zawarte na oryginalnym pudełku oraz metkach. Z nich dowiesz się m.in. o tym, z czego zostały zrobione, jak je pielęgnować i czego się wystrzegać. Stosowanie się do wskazówek producenta znacznie przedłuży ich trwałość i wygląd.

Podstawową zasadą jest używanie butów zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeżeli kupujesz buty do biegania, używaj ich tylko do biegania. Jeśli Twoim ulubionym obuwiem są tenisówki – postaraj się nie wybierać się w nich w góry. Korzystanie z obuwia w warunkach, które są dla nich odpowiednie pozwolą Ci dłużej się nimi cieszyć. Należy również pamiętać o właściwym sznurowaniu obuwia – pozwala to zapobiegać odkształceniom i przetarciom butów.

jak-prac-buty

Jak prać buty?

Kolejną istotną kwestią jest pranie butów w pralce. Jest to szybka i dość skuteczna metoda na pozbycie się z powierzchni obuwia zanieczyszczeń, ale również skutecznie może ona sprawić, że nie będą one nadawały się do użytku przez rozdarcia bądź rozpuszczony klej. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wykorzystanie gąbki oraz delikatnego środka piorącego. Pod żadnym pozorem nie używaj wybielaczy, płynów bądź proszków do prania.

Po umyciu buty należy wysuszyć. Zdecydowanie odradza się wystawianie ich na działanie promieni słonecznych, pozostawianie na kaloryferze czy suszenie za pomocą suszarki do włosów. Buty powinno suszyć się w temperaturze pokojowej. Warto usztywnić je również specjalnymi wkładkami bądź gazetą.

Impregnaty i pasty do butów

Aby utrzymać w buty w dobrej kondycji należy odpowiednio zabezpieczyć je przed czynnikami zewnętrznymi. W tym celu pomocne okażą się impregnaty i pasty, które skutecznie chronić będą materiał przed szkodliwym działaniem wody czy śniegu. Pielęgnując buty preparatami tego typu należy stosować się do instrukcji i nakładać środki pielęgnacyjne zawsze na czyste obuwie.

Buty ze skóry i zamszu – jak dbać?

Na szczególną uwagę zasługują buty ze skóry. Do ich pielęgnacji należy zawsze używać produktów zgodnych z kolorytem skóry. Najlepiej korzystać z produktów na bazie olejów i naturalnych składników. Obuwie skórzane najlepiej czyścić wilgotna szmatką i ciepłą wodą. Z kolei do butów wykonanych z nubuku bądź weluru najlepsza będzie gumowa szczoteczka i impregnaty.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Kriss2899
    25 października 2020

    Bardzo fajny artykuł! Dużo ciekawych i przydatnych informacji. Często mam problem z doborem odpowiedniego obuwia i najczęściej kończy się zwrotem.

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array