jak-dbać-o-włosy
jak-dbać-o-włosy

Zależy Ci na pięknych i lśniących włosach? Zastanawiasz się, w jaki sposób należy się o nie troszczyć? Dowiedz się, jak zadbać o włosy, by były zdrowe, mocne i piękne!

Od czego zależy wygląd włosów?

Wygląd włosów zależy od wielu czynników. Nie zawsze ich kondycja jest efektem złej pielęgnacji i nieodpowiedniego doboru kosmetyków. Wygląd włosów zależy między innymi od uwarunkowań genetycznych, hormonalnych, a także stanu zdrowia. Na kondycję włosów wpływają również warunki atmosferyczne np. suche powietrze czy ostre promienie słoneczne. Oprócz czynników, na które nie do końca ma się wpływ, istotną rolę odgrywa również sama pielęgnacja włosów. Istnieje kilka uniwersalnych zasad, które pozwolą Ci odpowiednio zadbać o swoje włosy i zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu.

Jak często myć włosy?

Pierwszym krokiem do pięknych włosów jest oczywiście ich mycie. Nie ma jednej uniwersalnej zasady, która jednoznacznie mówi, jak często myć włosy. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Jeżeli czujesz, że włosy są nieświeże, a skóra głowy jest przetłuszczona to znak, że należy je umyć. Do tego należy używać kosmetyków, które są idealnie dopasowane do skóry głowy. Bowiem ich podstawowym zadaniem jest oczyszczenie skóry głowy, a niekoniecznie samych włosów.

Jak myć włosy?

Dobór odpowiednich kosmetyków to nie wszystko. Bardzo istotny jest sam sposób mycia. Należy pamiętać, że szampon oczyszczać powinien skórę głowy, dlatego najlepszym sposobem jest stosowanie go tylko w tym miejscu. Kosmetyk powinien być delikatnie wmasowywany w skórę opuszkami palców. Spływająca piana doskonale poradzi sobie z resztą włosów bez konieczności ponownego nakładania na nie produktu.

Dobrym pomysłem jest mycie włosów dwukrotnie przy letniej temperaturze wody. Skrajne temperatury – gorąca i lodowata – mogą zniszczyć strukturę włosa.

Jak używać odżywki do włosów?

Kolejnym ważnym punktem w pielęgnacji włosów jest ich odżywianie. W tym celu stosuje się odżywki do włosów, które dopasowuje się do ich rodzaju. Zadaniem tego typu kosmetyku jest zregenerowanie i nawilżenie struktury włosa. Odżywka domyka otwarte podczas mycia łuski włosów, dzięki czemu włosy są lśniące i gładkie.

Odżywkę należy nakładać na wilgotne włosy po ich umyciu od końcówek po nasadę. Po czasie podanym na opakowaniu kosmetyk należy dokładnie wypłukać, by nie podrażniał on skóry głowy.

Suszenie, prostowanie, kręcenie

Wszelkie zmiany temperatur mają negatywny wpływ na strukturę włosów, dlatego zbyt częsta stylizacja włosów przy pomocy suszarek, prostownic czy lokówek może skutecznie je osłabić. Włosy najlepiej jest suszyć zachowując przynajmniej 20 cm odległości od głowy przy użyciu powietrza o niskiej temperaturze. Jeżeli suszenie nie jest konieczne, zdecydowanie lepszym pomysłem jest pozostawienie ich do naturalnego wyschnięcia.

W przypadku dłuższej stylizacji włosów np. lokówką czy prostownicą warto zastosować odpowiednie kosmetyki, które ochronią włosy przed szkodliwym działaniem temperatury. Ważne, aby stylizowane włosy nie były wilgotne. W przeciwnym razie narazisz je na spalenie.

Podcinanie końcówek

Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne podcinanie końcówek włosów – nawet jeżeli je zapuszczasz. Końcówki włosów często ulegają rozdwojeniu i skutecznie uniemożliwiają prawidłowy wzrost. Niepodcinanie włosy z czasem zaczynają się puszyć i wyglądać jak siano. Regularne podcinanie sprawia, że prezentują się one zdecydowanie lepiej, nie łamią się i nie wysuszają. Włosy powinno podcinać się przynajmniej co 3 miesiące.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Żel z aloesu do pielęgnacji włosów - Kremoteka
    5 maja 2021

    […] Więcej na temat pielęgnacji włosów znajdziesz w artykule: Jak dbać o włosy?. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *