hygiene-3254675_1280

Jeżeli zależy nam na tym, by nasze mieszkanie było czyste jak najdłużej, liczy się nie tylko częstotliwość sprzątania, ale także to, jakiej chemii używamy oraz jak dbamy o przybory. Czysty sprzęt do sprzątania jest kluczowy, jeśli chcemy, by nasze cztery kąty lśniły. Musimy wiedzieć, jak czyścić gąbki, ściereczki, szczotki oraz inne akcesoria, by zawsze nadawały się do sprzątania. Poniższe wskazówki znacząco nam to ułatwią.

Jak dbać o odkurzacz?

Odkurzacz to prawdziwy niezbędnik, jeśli chodzi o efektywne sprzątanie. By posłużył nam jak najdłużej, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Odkurzacz jest urządzeniem, które powinno się czyścić po każdym użyciu. Pierwszym krokiem jest dokładne wytarcie go z kurzu, który się na nim osadził. Koniecznie sprawdzamy również stan filtrów. Nie czekamy do ostatniego momentu, aż worek będzie pękał w szwach. Podobnie jest w przypadku, gdy posiadamy model odkurzacza z pojemnikiem – opróżniamy go po każdym odkurzaniu, a co kilka tygodni myjemy i suszymy. Warto pamiętać również o dodatkowych szczotkach, które myjemy płynem do mycia naczyń przynajmniej raz w miesiącu.

Czyszczenie mopa

Jeżeli zwykle po odkurzeniu podłóg, myjemy je przy użyciu mopa, nie warto odstawiać sprzętu w wiadrze. Po zakończeniu sprzątania, akcesoria moczymy w gorącej wodzie z płynem uniwersalnym, następnie płuczemy kilka razy, dokładnie wyciskamy i zostawiamy w pozycji stojącej do wyschnięcia. Jeśli wykorzystujemy mopy z wymiennymi wkładami lub główkami, pierzemy je w pralce.

Jak myć gąbki?

Decydując się na robienie domowych porządków, bardzo często stosujemy gąbki – czy to w kuchni, czy łazience. Niestety, kiedy gąbki są brudne, zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach. To właśnie znak ostrzegawczy, że w gąbce zgromadziło się sporo zarazków. By ją wyczyścić, najlepszym wyborem będzie włożenie jej do zmywarki na zwykłym cyklu mycia. Drugim skutecznym sposobem, dzięki któremu pozbędziemy się zarazków, jest włożenie wilgotnej gąbki do kuchenki mikrofalowej na minutę.

Mycie ściereczek do sprzątania

Przybory do sprzątania, które bardzo szybko się brudzą, to ściereczki czy ręczniki. Należy często je zmieniać i prać w najwyższej temperaturze, by pozbyć się zarazków. W tym celu warto wykorzystać proszek do prania, który bardzo dobrze poradzi sobie z zabrudzeniami, a jednocześnie pozwoli na zachowanie ściereczek w dobrej kondycji.

Dbanie o szczotki

Nie da się ukryć, że szczotki do czyszczenia są niezastąpione. Jeżeli musimy wyczyścić mocno zabrudzone powierzchnie, to właśnie po te akcesoria sięgamy. Po każdym sprzątaniu, płuczemy szczotkę gorącą wodą, a następnie polewamy płynem do mycia naczyń i delikatnie usuwamy z niej brud. Ostatnim etapem jest ponowne opłukanie szczotki gorącą wodą i pozostawienie do wyschnięcia.

Jak myć miotły?

Nawet wtedy, gdy regularnie korzystamy z odkurzacza, z pewnością mamy wśród domowych akcesoriów miotłę. Po każdym użyciu dokładnie wytrzepujemy ją na zewnątrz, by pozbyć się nadmiaru kurzu z włosia. Jeśli chcemy przeprowadzić dokładniejsze czyszczenie, zanurzamy miotłę w wodzie i wyciskamy ją w wiadrze z gorącą wodą i mydłem. Na koniec płuczemy ją dokładnie pod chłodną, bieżącą wodą.

Dlaczego warto dbać o sprzęt do sprzątania?

Dbając o czystość w domu, trzeba pamiętać także o czyszczeniu sprzętu do sprzątania. Pozwala to nie tylko na uniknięcie roznoszenia zabrudzeń, ale przede wszystkim bakterii. Należy również podkreślić, że sprzątanie czystymi akcesoriami jest łatwiejsze i bardziej efektywne. Czysty sprzęt posłuży nam także dłużej, co ogranicza koszty związane z jego zakupem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *