jak-dbac-o-bizuterie
Jak dbać o biżuterię?

Posiadasz w swojej kolekcji srebrne kolczyki, złote łańcuszki i bransoletki? Zastanawiasz się, co zrobić, by przez cały czas wyglądały pięknie i lśniąco? Dowiedz się, jak dbać o biżuterię oraz jak ją przechowywać, by cieszyć się jej pięknem przez cały czas.

Znaczenie biżuterii

Biżuteria to mały i delikatny element garderoby zarówno damskiej, jak i męskiej. Znana od tysięcy lat zdobi dłonie, nadgarstki czy szyje ludzi na całym świecie. Niektórzy traktują ją jedynie jako dopełnienie stylizacji, dla innych posiada ogromną wartość nie tylko materialna, ale przede wszystkim sentymentalną. Biżuteria wykorzystywana jest w różnych obrzędach jako symbol – jednym z najbardziej popularnych jest sakrament małżeństwa.

Biżuteria wykonywana jest najczęściej z metali szlachetnych, taki jak srebro czy złoto. Na rynku dostępnych jest również mnóstwo różnego rodzaju ozdób do ciała tego typu, które stworzone są ze znacznie mniej trwałych surowców. Gorszej jakości biżuteria szybko się ściera zostawiając nieestetyczne plamy na ciele. Wyroby jubilerskie ze srebra czy złota wyglądają idealnie przez długie lata i z powodzeniem zdobić mogą ciała kolejnych pokoleń. Aby cieszyć się ich pięknem konieczne jest jednak ich właściwe przechowywanie, a także regularne czyszczenie.

Jak przechowywać biżuterię?

Pierwsza zasada dbania o biżuterię to trzymanie jej z dala od kurzu, wody, detergentów, a także kosmetyków. Najlepiej trzymać ją również z dala od promieni słonecznych, w miejscu suchym i zacienionym. Lepiej unikać pozostawiania jej przy umywalce w łazience ze względu na wilgoć, a także wysokie prawdopodobieństwo zalania jej wodą. Biżuteria, szczególnie srebrna, pozostawiona „na wierzchu” zdecydowanie szybciej ciemnieje, dlatego warto przechowywać ją w miękkich woreczkach czy też szkatułkach wyłożonych delikatnym materiałem. Ta, która jest często używana może być codziennie odkładana na tackach bądź stojakach – kilkugodzinny kontakt z kurzem z pewnością nie wpłynie negatywnie na jej wygląd.

Aby biżuteria zachowała swój kształt i kolor, powinna być „ostatnią rzeczą, którą zakładasz rano i pierwszą, którą ściągasz, gdy kładziesz się spać”. W biżuterii nie powinno się sprzątać, kąpać czy spać.

Jak wyczyścić srebro?

Najlepszym materiałem do czyszczenia biżuterii jest flanela i mikrofibra. Delikatne i miękkie materiały nie zawierają włókien, które dodatkowo mogą porysować metal. Odradzane jest przecieranie biżuterii chusteczkami higienicznymi czy też papierowymi ręcznikami. Pomimo, że wydawać by się mogło, że są to dość delikatne materiały, szkodzą biżuterii i mogą pogłębiać znajdujące się już na niej rysy. Najlepszym pomysłem jest wyposażenie się w specjalne chusteczki do czyszczenia srebra, które dodatkowo je polerują. Bez problemu dostaniesz się w sklepach jubilerskich, a także w sieci. W Internecie znajdziesz również dużo domowych sposobów na wyczyszczenie srebra. Warto z nich korzystać w momencie, gdy ściereczka nie jest w stanie usunąć nalotu. Jednymi z najpopularniejszych są:

  • woda i mydło – najbezpieczniejszy sposób,
  • soda oczyszczona i woda – w formie pasty, którą nakłada się na srebro i delikatnie poleruje ściereczką,
  • oliwa z oliwek i sok z cytryny – roztwór z połowy szklanki soku i łyżeczki oliwy z oliwek; w rozworze namacza się ściereczkę i poleruje nią biżuterię.

Niektórzy korzystają również z octu i sody oczyszczonej bądź maczają biżuterię we wrzącej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, soli i z użyciem folii aluminiowej.

Czym czyścić złoto?

Czyszczenie złotej biżuterii również wymaga cierpliwości i delikatności. Podczas pozbywania się zanieczyszczeń należy zwracać szczególna uwagę na elementy dodatkowe, takie jak kamienie czy też cyrkonie. Podobnie jak srebro, złoto czyścić najlepiej miękkimi materiałami bądź specjalnie przeznaczonymi do tego ściereczkami. Istnieje również wiele domowych sposobów, które skutecznie pozwolą pozbyć się nieestetycznego nalotu. Oto niektóre z nich:

  • woda i płyn do naczyń – do ciepłej wody należy dodać kilka kropel płynu i wrzucić biżuterię, pozostawić na kilkanaście minut i przemyć miękką ściereczką (w przypadku obecności jakichkolwiek elementów dodatkowych – nasączyć ściereczkę i przecierać nią złoto),
  • proszek do pieczenia – wacik kosmetyczny należy lekko zwilżyć wodą, a następnie nałożyć na niego odrobinę proszku do pieczenia; tak przygotowanym roztworem delikatnie pokryć biżuterię i zostawić ją na kilkanaście minut; następnie obmyć woda i przetrzeć suchą ściereczką,
  • woda i mydło – doskonale sprawdza się przy delikatnych zabrudzeniach i wydaje się być najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem.

Jak dbać o białe złoto?

Biżuteria, która została wykonana z białego złota jest zdecydowanie bardziej podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i otarcia. Wymaga ona zatem specjalnej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Należy zwracać szczególną uwagę na przechowywanie biżuterii z białego złota, a także dbanie o to, by nie miała ona styczności z żadnymi detergentami. Najlepiej oczyszczać ją jedynie ciepłą wodą i delikatną gąbką, a w przypadku poważniejszych zabrudzeń i uszkodzeń najlepiej skorzystać z pomocy jubilera i oddać biżuterię do renowacji.

Related Posts

1 Komentarzy

  • milenkaaa_3n
    10 maja 2020

    Zabawy z wrzaca woda i bizuteria nie skonczyly sie dla mnie dobrze. Ale to właściwie moja wina, bo wrzucilam lańcuszki i pierścionki z plastikowymi elementami. Roztopily się. Probowalam jakos uratować lakierem do paznokci, ale wygląda to tragicznie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array