White light scandinavian kitchen with windows

Wybór stolarki okiennej nie powinien być dziełem przypadku. To inwestycja na długie lata, która wymaga sporych nakładów finansowych. Ile kosztują okna do domu jednorodzinnego? Od czego zależy ostateczna cena zakupu? Jakie okna wybrać do nowego domu jednorodzinnego? Podpowiadamy, gdzie można kupić dobrej jakości modele i ile trzeba za nie zapłacić.

Jakie czynniki wpływają na koszt okien do domu?

Ceny są dość zróżnicowane i zależne nie tylko od materiału, z jakiego zostały wykonane. Na koszt zakupu istotnie wpływa rozmiar oraz kształt okien. Najtańsze są modele o klasycznych wymiarach. Zdecydowanie więcej kosztują okna o wymyślnych kształtach zakończone łukiem lub okrągłe. Nie bez znaczenia jest również kolor, sposób otwierania oraz wyposażenie dodatkowe typu szprosy czy zaczepy antywłamaniowe.

Spośród czynników determinujących ostateczny koszt zakupu warto wymienić parametry techniczne. Na szczelność okien wpływa grubość profili, liczba komór oraz szyb. Dobrej jakości systemy okienne są wyposażone w trzyszybowy pakiet, dzięki czemu wyróżniają się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Ich konstrukcja bazuje na sześciokomorowym systemie profili. Optymalnie chronią przed stratami ciepła i uciążliwym hałasem dobiegającym z zewnątrz, ale są droższe niż standardowe modele.

Ile kosztują okna do domu energooszczędnego?

Na polskim rynku znajduje się bogaty wybór nowoczesnych systemów okiennych. Ile kosztują energooszczędne okna do domu? Cena uzależniona jest głównie od czynników, takich jak wartość współczynnika przenikania ciepła i izolacji akustycznej oraz rodzaj pakietu szybowego. Istotne znaczenie ma również rozmieszczenie uszczelek. Im niższa jest wartość współczynnika przenikania ciepła dla całego okna, tym lepsze właściwości izolacyjne zachowuje stolarka okienna. W mieszkaniach położonych przy ruchliwej ulicy przydadzą się modele o dźwiękoszczelności na poziomie 40-50 dB.

W nowych domach sprawdzą się okna energooszczędne o współczynniku przenikalności cieplnej min. 0,9 W/m2K. Modele o doskonałych parametrach izolacyjnych można przykładowo znaleźć w ofercie firmy Domel. Nowoczesne systemy okienne znanej marki spełniają wymogi standardu pasywnego. Wyposażone zostały we wzmocnienia stalowe, co zwiększa ich sztywność oraz odporność na obciążenie wiatrem. Innowacyjne konstrukcje wykazują równowagę pomiędzy statyką a izolacją termiczną. Za egzemplarz trzyszybowy trzeba zapłacić ok. 1300 złotych.

Ile kosztują okna plastikowe?

Istotny wpływ na cenę ma kolor ram okiennych. Ile kosztuje okno PCV z okleinami dwustronnymi? Zdecydowanie więcej niż za białe, które posiada standardowe wymiary. Za kolorowe okleiny po obu stronach dopłacimy średnio 300-400 złotych. Najtańsze są egzemplarze o standardowych wymiarach (1230 × 1480 mm). Białe okno dwuszybowe o typowych okuciach można kupić za około 700 zł. Do tego należy dodać koszt montażu, który waha się pomiędzy 25-40 zł/ m.b.

Najwięcej zapłacimy za okna na wymiar. Zdecydowanie droższe są konstrukcje o dużych przeszkleniach oraz modele dachowe. Niektóre egzemplarze kosztują nawet dwa razy więcej niż standardowe. Ze znaczną dopłatą trzeba się liczyć w przypadku wyposażenia w elementy wykonywane na zamówienie oraz dodatki typu markizy, rolety czy szprosy. Dodatkowy koszt generuje także mechanizm stopniowania uchyłu, wybór renomowanych okuć oraz uszczelek rozmieszczonych w trzech płaszczyznach. Wycena jest z reguły przygotowywana przez producentów na życzenie klienta.

Podsumowanie 

Jakie okna wybierają najczęściej właściciele nowych nieruchomości? Największym zainteresowaniem cieszą się modele z trzyszybowym pakietem, których konstrukcja bazuje na wielokomorowym systemie profili. Szczególnie popularne są egzemplarze energooszczędne z wąskimi ramami, okuciami Winkhaus activPilot oraz uszczelkami środkowymi i oporowymi. W przypadku zakupu zestawu okien do wszystkich pomieszczeń budynku mieszkalnego, możemy liczyć na najbardziej preferencyjne ceny.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array