classic-white-chevrolet-pickup-truck-near-white-2-door-845599
Garaż blaszany czy garaż betonowy - na który się zdecydować?

Jeżeli chcemy wybudować garaż, który nie pochłonie znacznej części domowego budżetu, warto zdecydować się na blaszany lub betonowy. To, na który z nich się zdecydujemy, zależeć będzie od kilku czynników. Warto na wstępie podkreślić, że garaże betonowe są sprzedawane w formie jednolitych brył wykonanych z betonu zbrojonego. Są bardzo szczelne, odporne na powstawanie pęknięć czy przecieków. Jeśli zależy nam na trwałym garażu, będzie to dobry wybór. Z kolei garaże blaszane można postawić znacznie szybciej. Są dostępne w niższych cenach, a dzięki innowacyjnym materiałom, także cechują się wysoką trwałością. Poniżej znajdziemy wady i zalety obydwu rozwiązań.

Kiedy zdecydować się na garaż betonowy?

Do wykonania garażu betonowego wykorzystuje się beton zbrojony klasy C25/30, C30/37 lub C35/45. To monolityczne konstrukcje, czyli dach, podłoga oraz ściany stanowi jeden odlew. To właśnie dzięki temu uzyskuje się ponadprzeciętną szczelność. To, co może stanowić minus, to fakt, że garaże betonowe mają ograniczony zakres wymiarów. Wszystko ze względu na to, że producenci dysponują przeważnie jedynie kilkoma formami do produkcji odlewów.

Jednocześnie są to konstrukcje, które można ustawiać obok siebie bądź jeden na drugim. Jeśli chcemy stworzyć garaż podwójny lub taki, który będzie poszerzony o pomieszczenie gospodarcze, wystarczy usunąć po jednej ścianie, aby stworzyć jedną przestrzeń. W przypadku garaży piętrowych, wykonuje się otwór w stropie na schody. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się doskonale na działce o dużym spadku.

Plusem jest fakt, że w prefabrykacie betonowym możliwe jest uszczelnienie dachu w ten sposób, by posadzić na nim rośliny. Pojedynczy garaż betonowy może ważyć kilkanaście ton, dlatego do jego ustawienia konieczne może być zastosowanie dźwigu lub specjalistycznego sprzętu.

Garaż blaszany – kiedy się sprawdzi?

Do wykonania garażu blaszanego wykorzystuje się stalową blachę trapezową o grubości 0,5 – 0,7 mm. Blacha ta jest ocynkowana ogniowo, pomalowana proszkowo, powleczona poliestrem, pokryta farbą akrylową lub zabezpieczona jedynie farbą podkładową. W przypadku garaży blaszanych konstrukcję nośną stanowią słupy z kątownika, które są skręcane na śruby samowiercące. Blachę z kolei mocuje się za pomocą nitów aluminiowo-stalowych. Kształtowniki stanowią konstrukcję dachu. Do nich mocuje się blachę trapezową, wykorzystując wkręty samowiercące z wkładkami kauczukowymi. Kształtowniki pokryte są jedynie farbą podkładową, dlatego warto je pokryć dwiema warstwami farby antykorozyjnej.

Po zamontowaniu, garaż blaszany mocujemy do podłoża. Zakotwiczenie konstrukcji jest konieczne, by nie została ona zerwana czy uszkodzona w razie silnych wiatrów.  Do wylewki betonowej mocujemy garaż przy pomocy kołków rozporowych. W przypadku większych, a zarazem cięższych konstrukcji, lepszym wyborem będą kątowniki.

Dobrym wyborem będzie otynkowanie natryskowe garaży blaszanych z zewnątrz. Dzięki temu konstrukcja będzie nie tylko sztywniejsza, ale także zapewni to dużo bardziej estetyczny wygląd całemu budynkowi. Ewentualnie można pokusić się także na ocieplenie od środka warstwą styropianu. Przykrywa się ją plastikowymi panelami.

Garaż blaszany czy garaż betonowy?

Jak widać, nie istnieje jednoznaczna odpowiedź co do tego, czy lepszym wyborem będzie garaż blaszany, czy garaż betonowy. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także od budżetu, jaki możemy przeznaczyć na budowę garażu. To dlatego warto rozważyć wszelkie wady i zalety obydwu rozwiązań, a dopiero później podjąć ostateczną decyzję.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Adam
    7 października 2021

    zastanawiałem sie nad blaszanym, ale jeszcze bardziej upewniłem sie do decyzji o betonowym. wydaje sie o wiele bardziej praktyczny i też wygląda solidnije.

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array