fotowoltaiczneplanypge

Transformacja energetyczna Polski, która skupia się w dużej mierze na przejściu w kierunku odnawialnych źródeł energii, nie omija PGE. Aktualna strategia Polskiej Grupy Energetycznej zakłada, że w 2050 roku przedsiębiorstwo osiągnie neutralność klimatyczną. Unowocześnienie infrastruktury sieciowej jest do tego niewystarczające, a filarem projektu ma stać się między innymi inwestycja w elektrownie fotowoltaiczne. Jakie działania Polska Grupa Energetyczna zakłada w najbliższym czasie?

Aż 3 GW mocy z energii słonecznej w ciągu dekady

Plany przedsiębiorstwa są dość ambitne. Przed upływem dekady farmy słoneczne wybudowane przez PGE mają osiągnąć łączną moc 3 GW. Biorąc pod uwagę, że moc zainstalowana wszystkich instalacji fotowoltaicznych w Polsce zbliża się obecnie do poziomu 11 GW, planowaną inwestycję należy uznać za znaczącą.

19 nowych farm słonecznych jeszcze w tym roku

Chociaż obecnie Polska Grupa Energetyczna posiada jedynie 5 relatywnie małych farm słonecznych o łącznej mocy 5 MW, jeszcze w tym roku stan ten ulegnie zmianie. Do użytku zostanie oddane kolejnych 19 elektrowni o mocy do 1 MW. Przed końcem roku przedsiębiorstwo zamierza też uzyskać pozwolenia na realizację następnych inwestycji, których moc powinna osiągnąć w sumie 260 MW. Szacuje się, że w przyszłości co roku ogłaszane będą przetargi na budowę elektrowni dostarczających łącznie 300 MW. Większość ma dotyczyć elektrowni o mocy od 1 do 25 MW.

Inwestycje w regionie Bełchatowa i Turowa

Wśród planowanych inwestycji znajduje się między innymi imponujący projekt w Grębowie na Podkarpaciu. Trzy elektrownie w tej gminie mają generować łączną moc 153 MW, a pierwszy etap inwestycji dobiegnie końca w przyszłym roku. W planach są jednak kolejne projekty na terenie całego kraju – w tym zagospodarowanie ponad 500 ha gruntów na terenie znanych z wydobycia i spalania węgla kamiennego Bełchatowa i Turowa.

Grunty pod budowę elektrowni słonecznych

Dotychczas grupa PGE zabezpieczyła już około 3000 ha gruntów pod budowę farm słonecznych o mocy 2000 MW. Jednak warto wspomnieć, że właściciele działek rolnych, dla których dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne stanowi atrakcyjną perspektywę mają także do wyboru innych inwestorów – między innymi jednego z europejskich liderów w dziedzinie energetyki odnawialnej – firmę Green Genius.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array