fizjoterapeuta-dla-dzieci
fizjoterapeuta-dla-dzieci

Jesteś świeżo upieczoną mamą? Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Odpowiedzi na to pytanie może udzielić Ci fizjoterapeuta dziecięcy, do którego warto udać się z dzieckiem jeszcze przed ukończeniem przez niego trzech miesięcy życia. 

Wizyta u fizjoterapeuty – kiedy?

Najlepiej, by pierwsza wizyta u fizjoterapeuty odbyła się najszybciej, jak to tylko możliwe. Wiele rodziców decyduje się na tego typu konsultację jeszcze przed narodzinami dziecka. Wówczas tego typu spotkania dotyczą przygotowania do przyjęcia najmłodszego członka rodziny. Fizjoterapeuta służy wówczas swoimi radami dotyczącymi zagospodarowania przestrzeni, pielęgnacji maluszka i stymulowania jego rozwoju.

Pierwsza wizyta maluszka w gabinecie fizjoterapeutycznym powinna odbyć się przed trzecim miesiącem życia. Na tego typu spotkaniu specjalista oceni rozwój dziecka, zwróci uwagę na napięcie mięśniowe i w razie ewentualnych nieprawidłowości będzie w stanie szybko na nie zareagować. 

Fizjoterapeuta dziecięcy – dlaczego jest to ważne? 

Rozwój dziecka to niesamowicie dynamiczny proces. Wiąże się ze zmianami w obrębie całego organizmu. Spotkanie z fizjoterapeutą pozwoli upewnić się, że rozwój dziecka przebiega w sposób prawidłowy, a w bardzo wielu przypadkach przyniesie odpowiedź na pytania, na które odpowiedzi nie znają poszczególni specjaliści. Bardzo często to fizjoterapeuta, analizując ruch dziecka, jest w stanie znaleźć przyczynę kolek, zaparć czy też senności. 

Spotkanie z fizjoterapeutą jest niezwykle pomocne dla świeżo upieczonych rodziców. Specjalista jest w stanie nauczyć właściwej pielęgnacji, która wspierać będzie rozwój dziecka.

Wizytę u fizjoterapeuty warto odbyć również w momencie zaobserwowania:

  • dużej niechęci do leżenia na brzuszku, 
  • stale zaciśniętych pięści – szczególnie po ukończeniu przez dziecko trzeciego miesiąca życia, 
  • braku zainteresowania rączkami, 
  • problemów z karmieniem i częstego ulewania,
  • braku ssania, 
  • odciągania przez dziecko głowy do tyłu, 
  • napinania tułowia i kończyn,
  • zesztywnienia dziecka podczas podnoszenia. 

Rehabilitacja niemowląt – na czym polega?

Pierwsza wizyta u terapeuty polega na wykonaniu przez specjalistę kilku testów, które mają na celu sprawdzić m.in. spontaniczną aktywność dziecka i prawidłowość odruchów. Podczas spotkania przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z rodzicami dziecka. Jeżeli fizjoterapeuta zauważy nieprawidłowości w rozwoju, z pewnością dobierze indywidualne metody leczenia. Pomoc fizjoterapeuty polega na zapewnieniu dziecku odpowiedniego ułożenia, kierując jego ruchami. Oprócz bezpośredniej rehabilitacji ze specjalistą, bardzo istotna jest praca rodziców. Ćwiczenia warto wykonywać np. podczas zabawy czy kąpieli regularnie, ponieważ tylko wtedy są one w stanie przynieść poprawę. 

Wiedza z zakresu fizjoterapii z pewnością pozwala lepiej zrozumieć swoje dziecko i dostarczyć mu niezbędnych narzędzi do prawidłowego rozwoju. Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę z tego obszaru, konieczne zajrzyj na bloga prowadzonego przez doświadczonego fizjoterapeutę, a przy okazji… mamę czwórki dzieci. Blog MamaFizjoterapeuta to obowiązkowa pozycja dla wszystkich mam – tych obecnych i tych przyszłych! 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array