1

Brak aktywności fizycznej, stres, zła dieta, zanieczyszczenie środowiska, a także palenie tytoniu to główne przyczyny coraz głośniejszego tematu: chorób cywilizacyjnych. Rozwój nauki, technologii i przemysłu sprawił, że ludzie stali się bardziej wygodni, a co za tym idzie, styl życia uległ zmianie. Czy wiesz, które choroby zalicza się do grona chorób cywilizacyjnych?

Choroby cywilizacyjne – krótka definicja

Choroby cywilizacyjne to schorzenia szerzące się globalnie, niezakaźne i prowadzące do wielu przedwczesnych zgonów. Do ich rozprzestrzeniania się przyczynia się postęp i rozwój cywilizacyjny. Największymi zagrożeniami są czynniki takie jak siedzący tryb życia, źle zbilansowana dieta, zanieczyszczenia środowiska i stres. Elementy te są podstawą pojawienia się między innymi chorób układu krążenia czy pokarmowego, oddechowego, a także chorób psychicznych czy nowotworów oraz otyłości.

Jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym?

Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem i potrzebujesz pomocy profesjonalisty, ale krępujesz się wizytą  to z pewnością pomoże Ci psycholog online. Wprowadzając niewielkie nawet zmiany w swoim trybie życia, możesz uniknąć niektórych schorzeń. Nie zapominaj o regularnym wykonywaniu badań okresowych. Aby uniknąć otyłości i chorób współistniejących, możesz zakupić sobie specjalną sportową opaskę. Dzięki niej będziesz mógł zweryfikować, czy w ciągu dnia ruszasz się odpowiednio dużo. Otyłość jest chorobą przewlekłą, jednak nie zawsze ma się nią wpływ. Jej podłoże jest złożone. Wbrew pozorom nie dotyczy jedynie ciągłego przejadania się. Dużą rolę pełni genetyka, zaburzenia hormonalne czy stosowanie niektórych leków. Wówczas warto korzystać z pomocy specjalistów. W zmianie stylu życia z pewnością pomoże dietetyk. Nie zapominaj także o swoim zdrowiu psychicznym! Jeśli zauważysz pierwsze objawy depresji umów się na konsultację z psychologiem lub psychiatrą. Nie bój się, ewentualna terapia to nie wstyd. 

Odpowiednia dieta?

Jeśli chcesz uniknąć chorób cywilizacyjnych, pomocna będzie odpowiednio zbilansowana dieta. W jej ustaleniu z pewnością pomoże Ci wykwalifikowany dietetyk. Potrawy powinny być bogate w błonnik, witaminy i sole mineralne. Bardzo ważne jest spożywanie dużej ilości świeżych warzyw i owoców. Nie zapominaj również o nawodnieniu. Warto zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych. Zdrowe odżywianie nie oznacza głodówek czy restrykcyjnych diet. Pamiętaj, że wspólne wyjście ze znajomymi na miasto również pozytywnie wpłynie na Twoją kondycję psychiczną, dlatego czasem można odpuścić.

Dbaj o zdrowie swoje i Twoich najbliższych. Pamiętaj, że podstawą zdrowego trybu życia jest nie tylko odpowiednio zbilansowana dieta, ale także efektywny wypoczynek, zdrowy sen oraz zachowanie równowagi psychicznej. Zapewnij sobie również odpowiednią ilość relaksu, na przykład poprzez czytanie ulubionych książek.

Related Posts

2 Komentarzy

  • milena
    1 października 2021

    Przerażające. Praca 8 godzin albo i wiecej przy kompie, zero ruchu, zmęczenie na maksa… nie wiem, do czego to wszystko zaprowadzi :/

  • krystian
    4 października 2021

    najczestsza choroba cywilizacyjna to jest chyba cukrzyca. ludzie maja malo ruchu a jedzenia pod dostatkiem i tak to sie konczy. wszystko przez te fast foody

Average
5 Based On 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *