zespol-niespokojnych-nog

Ludzkość cierpi na wiele chorób i posiada przeróżne dolegliwości. Jedną z nich jest syndrom niespokojnych nóg. Dowiedz się, czym jest i jak z nim walczyć.

Co to jest RLS?

R L S, czyli zespół niespokojnych nóg, to dolegliwość znana nie od dziś. Po raz pierwszy opisana została już w siedemnastym wieku przez Thomasa Willisa i Theodora Wittmaacka. A dokładniejszego opisu tej choroby dokonał w połowie dwudziestego wieku Karl Axel Ekbom. Na zespół niespokojnych nóg cierpi około 10% populacji świata. Na RLS częściej od mężczyzn cierpią kobiety. Dolegliwość ta dotyka także osoby po sześćdziesiątym roku życia. Częstotliwość występowania RLS jest różna. Bywają nasilone objawy, gdy dyskomfort występuje każdego dnia. Ale bywa i tak, że dopada tylko raz lub kilka razy w miesiącu.

Zespół niespokojnych bóg – przyczyny

Zespół niespokojnych nóg w 80% występuje bez związku z innymi chorobami. I wówczas określany jest jako idiopatyczny. W przypadku, gdy wynika on z powodu innych chorób, to wówczas określany jest jako zespół wtórny. Zespół wtórny dotyka około 20% przypadków. Prawdopodobnymi przyczynami występowania zespołu niespokojnych nóg jest zaburzenie gospodarki żelazem. Lub może to być również związane z niedoborem dopaminy i nieprawidłową jej gospodarką w układzie pozapiramidowym mózgu, który odpowiedzialny jest za pracę mięśni. Wielu naukowców uważa, że RLS jest konsekwencją zaburzeń funkcjonowania naczyń żylnych oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Zespół niespokojnych nóg może być także objawem depresji maskowanej, która jest nietypową formą depresji. Niestety, jak dotąd nie ustalono konkretnego powodu odpowiedzialnego za powstanie RLS. Wiadomo tylko, że choroba jest dziedziczna. Wystąpienie RLS chociażby u jednego z rodziców zwiększa ryzyko wystąpienia tej dolegliwości u potomstwa.

Zespół niespokojnych nóg – objawy

Zespół niespokojnych nóg zwany w skrócie RLS występuje głównie w nocy i jest bardzo uciążliwy. Polega na odczuwaniu nieprzyjemnych doznań w kończynach dolnych, które uniemożliwia zaśnięcie i spokojny sen. Nogi są zmęczone i nieustannie odczuwany jest dyskomfort. Wówczas każdy ruch nóg daje odprężenie, lecz jest to chwilowe. Towarzyszyć temu może również poczucie mrowienia pod skórą albo uczucie pienienia się krwi w żyłach. Pomóc w takiej sytuacji może tylko ruch. Wszystko razem sprawia, że niemożliwy jest sen, ani odpoczynek. Efektem tego jest senność w ciągu dnia i ciągłe poczucie zmęczenia.

Zespół niespokojnych nóg – jak leczyć?

Leczenie tej niemiłej przypadłości polega najczęściej na metodach niefarmakologicznych. A więc na zmianie trybu życia na bardziej aktywny, na konsumpcji produktów bogatych w żelazo, unikaniu posiłków bezpośrednio przed snem, zrezygnowaniu z używek, ćwiczeniach relaksacyjnych, masażach, prowadzeniu fizjoterapii, która pomoże rozluźnić mięśnie. Możliwe jest również wprowadzenie leczenia farmakologicznego, lecz najczęściej zalecane są przez lekarzy jednak to poza farmakologiczne. Leczenie farmaceutykami uzależnione jest od czynnika, który zainicjował tę chorobę. Jak jest w przypadku nieprawidłowej gospodarki dopaminą. Wówczas zastosowane zostaną leki, które uzupełnią jej niedobór. Mogą być również stosowane leki redukujące wysokie napięcie mięśniowe, oraz leki uspakajające.

Related Posts

1 Komentarzy

  • sarka
    9 lipca 2021

    mam problemy z rls i faktycznie suplementowanie żelaza bardzo pomaga!

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array